Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił Adolfa Białokoza, naczelnika Białegostoku w czasie powstania styczniowego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Dzięki zaangażowaniu białostockiego oddziału IPN, odrestaurowano nagrobek Adolfa Białokoza. W poniedziałek (22 stycznia) uroczyście odsłonięto i poświęcono miejsce pochówku bohatera powstania styczniowego i naczelnika Białegostoku.

W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Białymstoku oddano hołd weteranowi walk o wolność i niepodległość Polski - Adolfowi Białokozowi. W poniedziałek (22 stycznia) na Cmentarzu Farnym odsłonięto i poświęcono jego grób wyremontowany staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

- Powstanie styczniowe miało około 200 tys. uczestników. To były nie tylko siły zbrojne, ale i administracja tajnego państwa polskiego. I jej przedstawicielem był Adolf Białokoz - mówi Marek Jedynak, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Nardowej w Białymstoku. - Jednym z elementów działań Instytutu Pamięci Narodowej jest dbanie o groby bohaterów. Jeśli nie będziemy dbali o groby naszych przodków, ta pamięć państwa polskiego zaginie.

Adolf Białokoz u boku Bronisława Szwarce, w przeddzień wybuchu powstania styczniowego organizował białostockie struktury polskiej organizacji niepodległościowej. Już po wybuchu insurekcji pełnił funkcję naczelnika Białegostoku.

- Zajmował się organizowaniem prowiantu i borni. Gromadził także informacje o ruchach wojsk rosyjskich. Przekazywał je potem konkretnym oddziałom - opowiada Piotr Niziołek, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku, który opracował i przygotował do druku pamiętnik Białokoza.

W czerwcu 1863 roku Adolf Białokoz został przez Rosjan aresztowany i bez procesu wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił w 1879 roku.

- Zmarł w 1903 roku w zapomnieniu, kiedy jego wkład w walkę o niepodległość, nie mógł zostać ogłoszony światu, bo przez cały czas byliśmy pod zaborami - mówi Piotr Niziołek. - Adolf Białokoz to postać bardzo ważna dla Białegostoku, a bardzo długo zapomniana. Jestem wdzięczy organizatorom, że nie tylko podtrzymują ogień pamięci, ale też go wskrzeszają.

Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego zauważyła, że mimo upływu lat i warunków politycznych przez długi czas niesprzyjających kultywowaniu pamięci o walkach 1863-1864 r., mogiły i upamiętnienia powstańcze nadal istnieją.

- Dbajmy o nie, abyśmy z czystym sumieniem mogli powtórzyć „Śpijcie spokojnie – my pamiętamy o Was” – powiedziała.

Poniedziałkowa uroczystość odbyła się przy udziale asysty żołnierzy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Rozpoczęło ją zaciągnięcie warty honorowej. Po okolicznościowych przemówieniach ks. Jarosław Grzegorczyk poświęcił grób śp. Adolfa Białokoza. Następnie odbył się Apel Pamięci. Spotkanie zakończyła ceremonia złożenia kwiatów i zapalenie zniczy.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny