Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gala XIV edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Uroczystość w białostockim oddziale IPN. Zobacz, kogo wyróżniono

OPRAC.: red
Odznaczenia wręczono w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu  Pamięci Narodowej przy ul. Warsztatowej 1
Odznaczenia wręczono w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Warsztatowej 1 IPN/Białystok
8 grudnia 2023 r. w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”. Zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym od lat działania IPN nagrody wręczył dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas wystąpienia wiceprezes IPN przypomniał, że idea nagrody „Świadek historii” narodziła się właśnie w Białymstoku i obecnie jest przyznawana w całym kraju. To wyróżnienie pozwala uhonorować osoby, które wiele zrobiły dla regionalnej historii Polski i często nie są szeroko znane i doceniane.

Dr Mateusz Szpytma zaznaczył, że nagrodzone osoby i organizacje w ogromnym zakresie wspierają działalność Instytutu Pamięci Narodowej.

– Bez takich osób jak Wy, dzisiaj nagrodzeni, bez takich instytucji, byłoby dużo, dużo trudniej dotrzeć z naszymi materiałami, wiedzą o najnowszej historii Polski, o tym wszystkim, co odkrywamy

– dodał.

Laureaci XIV edycji białostockiego „Świadka Historii”

Ks. prałat dr Adam Szot

Wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku. Jest autorem ok. 500 publikacji. Szczególnie ważny był jego udział i opieka duszpasterska podczas organizacji wyjazdów dla młodzieży do Katynia, na Monte Cassino czy na Litwę. Były to wyjazdy w ramach projektów Instytutu Pamięci Narodowej.

Janina Maciukiewicz
Sybiraczka, która w tym roku obchodzi 100-lecie urodzin. Pani Janina w 1941 roku była deportowana przez Sowietów w głąb Związku Sowieckiego. Przez lata aktywizowała i integrowała środowisko sybirackie oraz upamiętniała ofiary stalinowskiego terroru.
Nagrodę odebrała córka – Barbara Chodkiewicz.

Teresa Szadkowska-Łakomy
Mieszkająca w Londynie, niezwykle zasłużona postać, przedstawicielka elity polskiej emigracji niepodległościowej. Napisała liczne publikacje poświęcone polskiej emigracji i działalności Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie.
Nagrodę odebrała kuzynka – Ewa Łapińska.

Józef Waczyński
Jest historykiem i muzealnikiem, pracował w Muzeum Okręgowym w Białymstoku, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Choroszczy i Muzeum Wojska w Białymstoku. W swojej działalności upamiętniał m.in. powstańców styczniowych i Polską Organizację Wojskową. Jest autorem licznych artykułów historycznych oraz biogramów.

Oddział Związku Sybiraków w Olsztynie
Powstał w 1998 r. i zrzesza 12 kół terenowych. Szerzy wiedzę o historii i losach Sybiraków, integruje środowisko oraz kultywuje pamięć Ofiar Sybiru. Dzięki działalności oddziału powstało kilkadziesiąt znaków pamięci. Olsztyńscy sybiracy oddziałują także na społeczeństwo i młodzież m.in. poprzez organizowanie uroczystości religijno-patriotycznych oraz „żywych lekcji historii”.

Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „GRUPA WSCHÓD”
Powstało w 2013 r. i w ciągu 10 lat swojej działalności zainicjowało, przeprowadziło oraz uczestniczyło w ponad 300 wydarzeniach związanych z popularyzacją historii, postaw patriotycznych i przywracaniem pamięci. Sprawuje opiekę nad 700 grobami. W 2018 roku Stowarzyszenie zainicjowało międzynarodową akcję „Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości”. Trzy lata później Instytut Pamięci Narodowej objął tę akcję patronatem honorowym.

Po uroczystym dokonaniu aktu dekoracji odbył się koncert w wykonaniu kwartetu skrzypcowego w składzie: Anna Mikołajczak, Alicja Skwierczyńska, Radosław Jerzy Koper, Maciej Skwierczyński, który przedstawił 6 utworów we własnym opracowaniu. W repertuarze zagościły m.in. liryczna aria Nadira z II aktu Poławiaczy Pereł G. Bizeta, utwory Elgara, Chopina i intermezzo z Opery „Cavalleria Rusticana” Maskagniego. (źródło: IPN)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny