Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu IPN Audycja Historyczna Roku. Poznaliśmy laureatów

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Laureaci X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku.
Laureaci X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku. Urszula Łobaczewska
W czwartek 30 listopada w siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku odbyła się X jubileuszowa gala wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku”. Poznaliśmy laureatów w czterech kategoriach. W wydarzeniu udział wziął dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

X edycja Ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku

Jest to już X jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2013 roku. 20 października 2023 r. jury konkursu „Audycja Historyczna Roku” w składzie: red. Jan Ruman, red. Janina Jankowska, Szymon Sławiński, dr Rafał Leśkiewicz, Tomasz Gajownik wyłoniło dziewiętnaście audycji nominowanych do finału konkursu. Łącznie na konkurs spłynęło 80 zgłoszeń.

To, że treści historyczne, misyjne, które budują naszą narodową tożsamość są w tym radiu, to z jednej strony zasługa badaczy, pracowników, archiwistów IPN, którzy odkrywają karty historii Polski i Polaków w wieku XX, ale to nie udałoby się bez państwa, bez tych, którzy nie tylko wykazują się głębokim kunsztem artystycznym, ale także łączą wiedzę historyczną z tym, aby łączyć się z całymi rzeszami, z milionami Polaków" - mówił podczas swojego przemówienia prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Laureaci X jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku

Podczas gali finałowej konkursu przyznane zostały nagrody w czterech kategoriach:

  • Wydarzenie Nagroda Grand Prix - Laureat Andrzej Urbański za "Wyzwolony prorok naszych czasów". Audycja to opowieść o życiu kapłana niezłomnego ks. Franciszka Blachnickiego, inwigilowanego przez komunistów, założyciela Ruchu Światło-Życie
  • Losy – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - Laureatki: Dorota Kania, Anna Zapert za reportaż "Lidia Lwow-Eberle. Pro Memoria", opowiadający historię tytułowej bohaterki Armii Krajowej w czasie II wojny światowej i okupacji sowieckiej w Polsce.
  • Historia regionalna - Laureatka: Aleksandra Sadokierska za audycję „Przewodniczka matek”. Opowiada on o studentkach położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które wędrują po Łodzi śladami położnej Stanisławy Leszczyńskiej, która w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przyjęła ponad trzy tysiące porodów.
  • Młodzi Twórcy – Laureaci: Marta Muranowicz, Mirella Paradowska i Tomasz Kielemoniuk; za "Zapomniane dziewczęta, historia Przysposobienia Wojskowego Kobiet oczami Haliny Wiśniewskiej". Opowiada o tytułowej kobiecej organizacji paramilitarnej, jej roli podczas II wojny światowej, osobistych losach osób w nią zaangażowanych.

Przyznano również sześć wyróżnień specjalnych. Celem Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny