Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie spojrzysz śmierć i zniszczenie - pogrom w Białymstoku

(uu)
Zbiory Muzeum Wojska w Białymstoku
"Wobec wstrząsającego wrażenia, jakie wywarła na całem społeczeństwie polskim tragedya białostocka, wysłaliśmy na miejsce krwawego pogromu p. Kazimierza Laskowskiego, znanego poetę i p. Ryszarda Oknińskiego, artystę malarza - donosił 23 czerwca 1906 roku dodatek nadzwyczajny pisma "Świat" wychodzącego na całe Królestwo Polskie. Ów artysta malarz utrwalił dla nas na fotograficznej kliszy sceny pogromu żydowskiej ludności Białegostoku, który rozegrał się w dniach 14-16 czerwca 1906 roku. Podpis pod zdjęciem, które dzisiaj prezentujemy głosił: "Grupa obłąkanych z żalu Izraelitek pod murami budynku szpitalnego (dzisiejszy szpital dermatologiczny przy Św. Rocha - przyp. red.), gdzie złożono zwłoki pomordowanych ofiar.

Co do tego, że pogrom został zainspirowany przez carat, historycy nie maja żadnych wątpliwości. Fala podobnych zbrodni przeszła w 1906 i 1906 roku przez Ukrainę i Białoruś. Były reakcją władz rosyjskich na wydarzenia rewolucyjne.
11 czerwca 1906 na ul. Suraskiej w Białymstoku doszło do starcia robotników żydowskich z policją. Podczas rozruchów zginął policmajster Dierkaczow, cieszący się w mieście dużym poważaniem. Podobno zastrzelili go sami Rosjanie, ale zamach ten stał się pretekstem do rozpoczęcia pogromu Żydów, których oskarżono o śmierć policmajstra. Do miasta ściągnięto rosyjskie wojsko, rozdano amunicje. W tragiczny czwartek 14 czerwca przez miasto przechodziły dwie procesje - katolicka z okazji Bożego Ciała i prawosławna dla upamiętniania włączenia unitów do cerkwi. Kiedy prawosławna procesja weszła w ulicę Aleksandrowską (dzisiejszą Warszawską) z pobliskich domów padły strzały. Na ich odgłos, z banku i komisariatu policji wybiegli carscy żołnierze i otworzyli ogień. Padły pierwsze ofiary (także uczestnicy procesji). Któryś z rosyjskich agentów rozpuścił plotkę, że Żydzi zabili księdza i zdemolowali kościół. Wśród białostoczan zapanowała histeria. Grupy chuliganów, instruowane przez oficerów, ruszyły na żydowskie dzielnice Akcja objęła głównie Bojary i okolice Dworca Centralnego. Bandyci plądrowali sklepy, grabili domym. Potem wtargnęli do poczekalni dworcowej, wywlekali stamtąd i mordowali Żydów, którzy próbowali uciec z miasta. Młodego rosyjskiego studenta, który bronił napadniętych zamordowano. W ciągu dwóch następnych dni pogrom nabrał charakteru czysto wojskowych operacji. Policja ograniczyła grabież, natomiast zaczęła systematycznie zabijać ofiary, głównie mężczyzn. Według oficjalnych danych w ciągu trzech dni zginęło 88 białostoczan (w tym sześciu chrześcijan). Ofiar było prawdopodobnie więcej.

Telegram specjalny korespondenta "Kurjrea Warszawskiego" z Białegostoku z dnia 15 czerwca.

Telegram specjalny korespondenta "Kurjrea Warszawskiego" z Białegostoku z dnia 15 czerwca.

"W jednej chwili w różnych punktach rozległo się wołanie: To czarne sotnie. Inni zaś wołali: To żydzi zrobili. Dalej, bić żydów! I rzucił się tłum na ludność żydowską. Wyrywano słupki podtrzymujące drzewa na ulicach i użyto ich za broń zabójczą. (...) Kogo spotkano tego zabijano. Żydzi chronili się do mieszkań, ale i te niedostatecznie ich broniły, bo tłum wpadał do domów i wszędzie niósł śmierć i zagładę. W aptece należącej do żyda, zniszczono wszystko, pozabijano cały personel. Pozostawiono no tylko maleńkie dziecko, które godzinę później samotne pełzało po pokojach. Wszędzie gdzie nie spojrzysz śmierć i zniszczenie.

17 czerwca "carscy" wycofali się z miasta i pogrom natychmiast się skończył. Przyjechała komisja śledcza Dumy. Przesłuchiwała mieszkańców. Władze carskie chciały o wszystko obwinić chrześcijan z miasta, ale posłowie ziemi białostockiej zdemaskowali te oszczerstwo. Podczas procesu skazano 15 winnych (z 44 oskarżonych) i ukarano ich "symbolicznymi" wyrokami. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej stoi obelisk ku pamięci pomordowanych z napisem: "Dolina Mordu".

Głosy po pogromie

Edward VII, król angielski:
"W interesach dynastii Imperium, jak również w interesie zachowania odpowiednich stosunków miedzy mocarstwami należy raz na zawsze położyć kres takim nieludzkim aktom jak pogrom białostocki"

W. I. Lenin:
"Pogrom w Białymstoku - to szczególnie jaskrawy fakt, znamionujący rozpoczęcie akcji zbrojnej przeciwko ludowi."
Dziękuję za pomoc Urszuli Kraśnickiej z Muzeum Wojska w Białymstoku, która udostępniła nam swoje materiały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny