MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kalejdoskop 2019. Teatr Dada von Bzdülöw - Dzisiaj, wszystko (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Festiwal Kalejdoskop 2019. Teatr Dada von Bzdülöw - Dzisiaj, wszystko
Festiwal Kalejdoskop 2019. Teatr Dada von Bzdülöw - Dzisiaj, wszystko Jerzy Doroszkiewicz
Teatr Dada von Bzdülöw pokazał spektakl "Dzisiaj, wszystko" w choreografii Jakuba Truszkowskiego. To był ostatni pokaz podczas Festiwalu Kalejdoskop 2019.

Teatr Dada von Bzdülöw na zakończenie Festiwalu Kalejdoskop 2019 pokazał spektakl "Dzisiaj, wszystko".

Tym razem Leszek Bzdyl oddał się w ręce choreografa Jakuba Truszkowskiego. Tancerze wykorzystali też niepokojącą muzykę improwizowaną formacji Łoskot. Tworzą ją Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki i Macio Moretti.

Na scenie kameralnej opery można było zobaczyć sporo powtarzalnych figur i układów, które miały w założeniu wspierać egzystencjalne poszukiwania sensu życia. Leszek Bzdyl posłużył się starotestamentową Księgą Koheleta.

„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina, na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów” - cytuje Bzdyl. - Opisując swoje poszukiwania i wnioski, do których udało mu się dojść, autor dostarcza nam świadectwa swojego postrzegania świata jako nieustannie podlegającego zmianom, w którym żadne rozwiązanie nie może być ostateczne, utrzymując jednocześnie, że sam akt poszukiwania może stanowić „ostateczną” odpowiedź. W naszym przedstawieniu podążamy za tą myślą i staramy się eksplorować ten tryb podejmowania nieustannych prób i ciągłego wysiłku. Jako jednostki i jako grupa dochodzimy w ten sposób do pewnych rozwiązań, a także odnajdujemy w sobie momenty zgody i niezgody, kształtowane przez sam temat naszych poszukiwań.

Moim zdaniem w "Dzisiaj, wszystko" zbyt wiele było dość oczywistej filozofii, za mało oryginalnych scen tańca współczesnego. Autorzy zasłaniają się wspomnianym wcześniej "podejmowaniem nieustannych prób", jednak formuła na dłuższą metę okazała się nieco nużąca. Każdy z tancerzy miał szansę na partię solową, świetnie wypadały sceny zbiorowe, a jednak czegoś zabrakło.

Choreografia: Jakub Truszkowski

Współpraca choreograficzna: Katarzyna Chmielewska

Koncept: Leszek Bzdyl

Muzyka: Łoskot - Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti

Kostiumy: Katarzyna Piątek

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustkowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski.

Teatr Dada von Bzdülöw

Założony przez Leszka Bzdyla - reżysera i choreografa oraz Katarzynę Chmielewską - tancerkę i choreografkę; na scenie od 1992; niezależna grupa profesjonalnych tancerzy i aktorów inscenizujących spektakle we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Wybrzeże (Gdańsk); Klub Żak (Gdańsk); Dance Advance (Philadelphia, USA); Les Hivernales (Avignon, Francja); Stary Browar (Poznań); Teatr Nowy (Łódź); Fundacja Nuova (Poznań). Od 2008 roku reprezentowany przez Stowarzyszenie "Teatr Dada von Bzdülöw", z siedzibą w Gdańsku i związany z Teatrem Wybrzeże (Gdańsk), gdzie regularnie wystawia wszystkie premiery i spektakle repertuarowe. Dotychczas zespół stworzył już 50 spektakli, z powodzeniem prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W bieżącym repertuarze: "Dzisiaj, wszystko", "One", "Why don't you like sadness?", "Intro", "Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś"; "Transmigrazione di fermenti di amore". Wraz z fundacją polkadot współorganizator Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku we wrześniu 2019r .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny