Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Inny Wymiar Wschód Kultury przedstawi Tatarów

(uk)
Tatarzy w społecznościowej odsłonie Innego Wymiaru
Tatarzy w społecznościowej odsłonie Innego Wymiaru
Wschód Kultury już pod koniec września opanuje Białystok. Na mieszkańców czeka tydzień wypełniony imprezami

Tegoroczna edycja festiwalu Inny Wymiar organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury odbędzie się po raz szósty. Równocześnie, po raz pierwszy, będzie to jedna z odsłon projektu Wschód Kultury. To forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Trzy miasta: Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk twórczych na rzecz kultury ponad granicami, wymiany artystycznej, mobilności artystów oraz dzieł.

Innych Wymiarów będzie tym razem kilka: teatralny, muzyczny, taneczny, modowy. Będzie tez Inny Wymiar Społeczności.

- W ramach Innego Wymiaru od kilku już lat prezentujemy bardzo wyraźne mniejszości kulturowe czy narodowościowe zamieszkujące nasze tereny - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury, który jest koordynatorem projektu w naszym mieście. - Pokazywaliśmy już między innymi Żydów, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan. Teraz przyszedł czas na kolejną, znaczącą na Podlasiu mniejszość tatarską.

Grażyna Dworakowska dodaje, że Tatarzy są ciągle jeszcze nieco na uboczu. A szkoda, bo mniejszość ta ma niezwykle ciekawą historię, barwne tradycje i swój własny, unikalny koloryt.
Trzeba też zwrócić uwagę na to, że Tatarzy od wieków osadzeni są na Podlasiu i współtworzą naszą kulturę - twierdzi Dworakowska. - Mają na nią wpływ. Tym bardziej warto bliżej im się przyjrzeć.
Czekają nas działania promujące kulturę tatarską, spacery pozwalające odkryć mniej znane oblicze Białegostoku, rozmowy i ciekawe akcje w przestrzeni miejskiej. O sztuce islamu opowie prof. Andrzej Saramowicz, prezes Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, autor wielu artykułów i tłumacz, założyciel Szkoły Nauk Sufich. Z kolei o sytuacji Tatarów i muzułmanów w Polsce rozmawiać będą mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz oraz dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Moderatorem dyskusji będzie dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Oddziału Związku Tatarów RP. Osoby, które zechcą poznać bliżej historię podlaskich Tatarów, będą mogły wybrać się również do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach.

Będzie też coś dla łasuchów. "Tatar na słodko" to nazwa warsztatów kulinarnych, które poprowadzi Dżenneta Bogdanowicz, znana i lubiana w Polsce ambasadorka kultury i kuchni tatarskiej, właścicielka Tatarskiej Jurty w Kruszynianach. Pod jej kierunkiem można będzie nauczyć się przyrządzać takie słodkie pyszności, jak tatarskie bułeczki i baby drożdżowe, bursak, pierekaczewnik z jabłkami czy tradycyjne serniczki.

Obiecująco zapowiada się też projekt Mateusza Wysockiego (Fischerle) "Mniej niż 40 opowieści", umiejscawiający bajki tatarskie w zupełnie nowym kontekście. Podczas premierowego koncertu, nowoczesna elektronika z pogranicza gatunków takich jak dub, modern classical czy ambient, zostanie skonfrontowana z hipnotycznym głosem Musy Czachorowskiego, tatarskiego poety i tłumacza.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny