Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Piontkowski złożył do minister klimatu i środowiska interpelację poselską. Pyta w niej o projekt ustawy o Puszczy Białowieskiej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dariusz Piontkowski skierował interpelację do ministerstwa klimatu i środowiska. Poseł Prawa i Sprawiedliwości pyta rządzących o projekt ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska.

W piątek (16 lutego) Dariusz Piontkowski skierował do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski interpelację poselską. Zawarte w niej pytania dotyczą ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska, której projekt trzy dni wcześniej senatorzy koalicji rządzącej zaprezentowali na posiedzeniu senackiej komisji ochrony środowiska.

– Ten projekt zakłada objęcie ochroną, jaka jest przewidywana w parku, całego obszaru Puszczy Białowieskiej. Przewidywane jest tam utworzenie nowej instytucji pod nazwą Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, zarządzanej przez dyrektora, który ma mieć ogromne kompetencje – mówi polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Jak podkreśla poseł, jeśli ustawa wejdzie w życie, dyrektor ten będzie mógł poszerzać granice parku, nie pytając o zgodę samorządów.

- Dzisiejsza ustawa o ochronie środowiska pozwala jednostkom samorządu terytorialnego zgłosić sprzeciw wobec rozszerzaniu parku. Ta nowa ustawa tego nie przewiduje - zaznacza Dariusz Piontkowski.

Polityk wspomina też o możliwości przymusowego wywłaszczenia z nieruchomości na rzecz powiększenia Puszczy oraz o likwidacji trzech istniejących tam nadleśnictw. Podkreśla, że projekt w praktyce oznacza też likwidację gospodarki leśnej i łowieckiej na terenie Puszczy Białowieskiej i mocno ograniczy możliwość pozyskania drewna na terenie Puszczy.

- Projekt ten nie był w żaden sposób konsultowany z lokalną społecznością, nie uwzględnia w praktyce działań z ostatnich lat, związanych choćby z przygotowanym już projektem zintegrowanego planu zarządzania obiektem UNESCO "Puszcza Białowieska", który był szeroko konsultowany i przynajmniej częściowo uwzględniał interes różnych stron sporu o dalsze losy Puszczy Białowieskiej - czytamy w interpelacji.

W związku z tym poseł pyta m.in. o to, czy obecne kierownictwo ministerstwa klimatu i środowiska i rząd popierają projekt przedstawiony na posiedzeniu komisji senackiej. Jest również pytanie dotyczące pozbawienia jednostek samorządu terytorialnego wiążącej opinii w sprawie poszerzania granic parku narodowego, jaki przewiduje projekt ustawy. Dariusz Piontkowski chce się także dowiedzieć, czy ministerstwo i rząd przygotują program pomocy społecznościom lokalnym w sytuacji rozszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny