Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga S8. Odcinek Knyszyn-Korycin. Drogowcy zmieniają podejście do przetargu. O losy inwestycji pyta ministra poseł Dariusz Piontkowski

wal
Tomasz Madras, Dariusz Piontkowski i Roman Czepe podczas konferencji prasowej przed siedzibą białostockiego oddziału GDDKiA
Tomasz Madras, Dariusz Piontkowski i Roman Czepe podczas konferencji prasowej przed siedzibą białostockiego oddziału GDDKiA
Drogowcy zmieniają front. Chodzi o przetarg na odcinek S8 Knyszyn-Korycin. Zamiast w formule "projektuj, buduj" chcą najpierw ogłosić postępowanie jedynie na przygotowanie dokumentacji. Ma to pozwolić uratować ważność decyzji środowiskowej, która upływa w lutym 2016 roku. O wyjaśnienie zamieszania wokół samego odcinka, jak i całej drogi S8 interpeluje do ministra infrastruktury poseł Dariusz Piontkowski.

Spis treści

Droga ekspresowa S8 Białystok-Suwałki, a konkretnie odcinek Knyszyn-Korycin-Augustów-Raczki została we wrześniu 2023 roku wprowadzona do rządowego programu budowy dróg krajowych i autostrad. Jedynym fragmentem na tym szlaku komunikacyjnym, na który białostocki oddział GDDKiA, posiada ważną decyzję środowiskową (od 2016 roku) na ekspresówkę jest odcinek od Knyszyna do Korycina. Przypomnijmy, że w oparciu o tą samą decyzję środowiskową budowane są odcinki Via Carpatii: Krynice-Białystok Zachód (czeka na ZRID) i Krynice-Knyszyny (wyłoniony wykonawca)

Walka z czasem o S8

Decyzja środowiskowa wygasa ona w lutym 2026 roku. W związku z tym już w ubiegłym roku białostocki oddział GDDKiA złożył do ministerstwa infrastruktury dokument o nazwie "Program Inwestycji". Po jego uzgodnieniu w ministerstwie rozpoczyna się cały proces przygotowawczy inwestycji. W tym wypadku chodzi o format "projektuj i buduj"

- Niestety, nie został on uzgodniony - mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA.

Zapowiada, że w najbliższych dniach zostanie złożony kolejny dokument. Ale już nie formacie "projektuj-buduj", a tzw. tradycyjnym.

- Jego celem będzie przygotowanie całej dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej - wyjaśnia Rafał Malinowski.

Dzięki temu decyzja środowiskowa zostanie "skonsumowana" i tym samym nie będzie zagrażało jej widmo utraty ważności. To także oznacza, że na samą jej budowę zostanie ogłoszono oddzielny przetarg.

O tym, że postępowanie przetargowe na odcinek Knyszyn Korycin zostało "zabetonowane" mówił w głośnym wywiadzie w "Porannym" Tadeusz Topczewski, były dyrektor białostockiego oddziału GDDKIA. Problemów upatrywał w niechęci wysokiej rangi urzędników ministerstwa do budowy ekspresówki S8, gdy ma być realizowana droga S16 Ełk-Knyszyn. Nie przypuszczał, by Bruksela, a takie dochodziły oficjalne głosy, interesowała się odcinkiem, który od strony środowiskowej miał nie stwarzać problemów.

Poseł pyta ministra o S8

Z kolei już po tym wywiadzie w mediach centralnych pojawiły się informacje, że są problemy proceduralne z odcinkiem

- Sygnały takie brzmią bardzo niepokojąco dla mieszkańców województwa podlaskiego i każą zadać pytania o przyszłość budowy trasy ekspresowej S8 na odcinku Białystok-Suwałki - mówił podczas konferencji prasowej we wtorek w Białymstoku poseł Dariusz Piontkowski.

Tomasz Madras, Dariusz Piontkowski i Roman Czepe podczas konferencji prasowej przed siedzibą białostockiego oddziału GDDKiA
Tomasz Madras, Dariusz Piontkowski i Roman Czepe podczas konferencji prasowej przed siedzibą białostockiego oddziału GDDKiA

Dlatego w interpelacji do ministra infrastruktury prosi o wyjaśnienie, czy obecny rząd podtrzymuje budowę S8, kiedy zostanie podpisany Program Inwestycji na odcinku Knyszyn-Korycin, kiedy zostanie ogłoszony przetarg i jaki jest harmonogram budowy.

Wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe przypomniał, że droga ma pokrycie finansowe.

- Wystarczy tylko podpisać jeden dokument, jedną kartkę papieru - podkreślił Roman Czepe

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny