MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2015. Zgłoszono ponad 100 pomysłów

Marta Gawina [email protected]
Miasteczko ruchu drogowego zaproponowane przez Michała Freino mogłoby powstać u zbiegu ulic Marczukowskiej i Stromej. To jeden ze 103 projektów złożonych przez białostoczan
Miasteczko ruchu drogowego zaproponowane przez Michała Freino mogłoby powstać u zbiegu ulic Marczukowskiej i Stromej. To jeden ze 103 projektów złożonych przez białostoczan Wojciech Wojtkielewicz
Remonty ulic, budowa boisk i siłowni na świeżym powietrzu - m.in. takie projekty zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego 2015.

Michał Freino chce by w Białymstoku powstało miasteczko ruchu drogowego. - Coraz więcej białostoczan wybiera rowery, w mieście ruszyły właśnie BiKeRy. Niestety, nie wszyscy wiedzą jak jeździć bezpiecznie. Tego, szczególnie najmłodsi, mogliby się nauczyć w takim miasteczku. Byłyby tu odpowiednie skrzyżowania, sygnalizacje, przejazdy kolejowe - opowiada Michał Freino.
Swój pomysł zgłosił do budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Przyjmowanie wniosków właśnie się zakończyło.

- Mieszkańcy zaproponowali 103 inwestycje. 88 wniosków zostało zgłoszonych w formie papierowej, 15 - elektronicznej. Teraz czas na weryfikację projektów - mówi Urszula Mirończuk z białostockiego urzędu miejskiego.

Ze wstępnej analizy wynika, że propozycje mieszkańców dotyczą m.in.: remontów ulic, budowy siłowni na świeżym powietrzu, boisk, nasadzeń zieleni.

- My proponujemy przeznaczenie jednego z magazynów przy ul. Węglowej na bazę treningową dla 4-5 klubów sportowych zajmujących się wschodnimi sztukami walk. Tak, by białostoczanie z każdej grupy wiekowej mogli ćwiczyć w bezpiecznych i komfortowych warunkach - mówi Rafał Gólcz, koordynator jednego z projektów.

W tym roku mieszkańcy, którzy chcieli złożyć swoją propozycję do budżetu obywatelskiego mogli skorzystać z pomocy urzędników przy przygotowaniu projektów. Działał bowiem specjalny punkt konsultacyjny. Można było się dowiedzieć np., czy teren pod ewentualną inwestycję na pewno należy do miasta.

Listę z inwestycjami, które zostaną poddane głosowaniu poznamy do 16 czerwca. Głosowanie będzie prowadzone od 20 do 30 czerwca. Nieco zmieniły się zasady wyboru najlepszych projektów. Oprócz dorosłych białostoczan, wybierać je mogą osoby, które do 20 czerwca ukończyły 16 lat i są zameldowane w Białymstoku lub mieszkają w naszym mieście, ukończyły 18 lat i znajdują się w rejestrze wyborców w Białymstoku. Oznacza to, że w głosowaniu mogą brać udział także studenci białostockich uczelni.

Projekty z największym poparciem poznamy do 4 lipca. Do podziału jest 12 mln zł. To druga edycja budżetu obywatelskiego. Rok temu w głosowaniu wzięło udział ok. 40 tys. osób.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny