Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża gastronomiczna w kryzysie. Poseł Paweł Krutul: Prezydent Białegostoku nie chce wesprzeć przedsiębiorców (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Paweł Krutul apelował do wszystkich samorządów w województwie, by zwolniły przedsiębiorców z opłat za koncesję
Paweł Krutul apelował do wszystkich samorządów w województwie, by zwolniły przedsiębiorców z opłat za koncesję Paweł Krutul
Podlaski poseł Lewicy Paweł Krutul zaapelował do podlaskich wójtów, burmistrzów i prezydentów o wsparcie w ratowaniu branży gastronomicznej przez zwolnienie przedsiębiorców z opłat za koncesję na alkohol. Od części samorządowców otrzymał już odpowiedź. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej skrytykował postawę prezydenta Białegostoku.

Podlaski poseł Paweł Krutul zwołał w poniedziałek konferencję dot. sytuacji branży gastronomicznej. Jeszcze w styczniu zaapelował o zwolnienie przedsiębiorców z opłat za koncesję na alkohol. Prośbę skierował do wszystkich samorządów w województwie. Jak dotąd doczekał się odpowiedzi m. in. z Sokółki. Burmistrz zadeklarowała, że gmina nie będzie pobierać majowej raty za pozwolenie na sprzedaż alkoholu. Informację zwrotną przysłał również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jak pisaliśmy na początku lutego, białostoccy radni nie zdecydowali się na zwolnienie z opłat właścicieli restauracji czy hoteli. Prezydent również nie złożył wniosku o podjęcie uchwały w tej sprawie.

Więcej przeczytasz tutaj: Białystok. Miasto nie zwolni przedsiębiorców z opłat za koncesję na alkohol. Radny Marcin Moskwa: To nie jest takie proste

- To smutna wiadomość dla branży gastronomicznej. Niestety miasto Białystok nawet nie chce o tym dyskutować podczas sesji. Żałuję, że przedsiębiorcy nie mogą liczyć na wsparcie włodarza naszego miasta. Branża HORECA (łączne określenie sektora hotelarskiego oraz gastronomicznego) cierpi przez to że jest zamknięta od blisko roku i każde dodatkowe wsparcie jest dla przedsiębiorców ważne - uważa poseł Paweł Krutul - Pomoc jest realna. Razem z Klubem Lewicy złożyliśmy projekt ustawy, który przewiduje zwrot utraconych pieniędzy dla gmin, jeżeli te zdecydują się przygotować uchwałę zwalniającą przedsiębiorców z opłaty za koncesję na alkohol - dodaje poseł.

W uzasadnieniu prezydent Truskolaski zaznaczył, że dochody z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z ustawą, przeznaczone są na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia tegorocznego miejskiego programu 20 listopada 2020 roku. Program zakłada realizację całego katalogu zadań. Jeśli przedsiębiorcy zostaliby zwolnienie z opłat, skutkowałoby to koniecznością obniżenia wydatków na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Zasadą jest, że środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi nie mogą być w budżecie miasta mniejsze niż zgromadzone wpływy z wydawanych koncesji.

Przypomnijmy, że nowa ustawa "covidowa", obowiązująca od 25 stycznia, umożliwia urzędnikom zwolnienie lub przesunięcie terminu opłaty za koncesję. Z tej opcji skorzystało już wiele samorządów w całym kraju.

Wysokość koncesji jest wyliczana na podstawie sprzedaży z poprzedniego roku. Można zapłacić ją jednorazowo lub w ratach. Pierwszy termin wpłaty minął wraz z końcem stycznia, drugą ratę opłaca się w maju, trzecią we wrześniu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny