Bogdan Dudko zmarł nagle dziś (wtorek, 23.06.2020) o 9.30. Kilka dni temu trafił do szpitala. Niestety, dzisiaj przegrał z chorobą.
Bogdan Dudko był redaktorem i animatorem kultowego pisma „Kartki” wydawanego w Białymstoku. Redakcja nieregularnika mieściła się w również kultowej knajpie Marchand. Tam spotykał się zespół redakcyjny i wydawał pismo.
"Kartki" wychodziły w latach 90. XX wieku i do przełomu lat 2005-2006. Później, w 2012 roku, nastąpiła chwilowa reaktywacja pisma.
Był poetą, animatorem kultury, ale przede wszystkim charyzmatycznym redaktorem sławnych na całą Polskę „Kartek” - literackiego pisma, w którym drukowali najwybitniejsi pisarze i poeci.
„Kartki” z powielaczowego pisemka studentów polonistyki w latach 90. XX wieku stały się ważnym głosem młodej polskiej literatury. Prowadzący pismo Bogdan Dudko nie tylko miał nosa, by łączyć twórczość lokalnych poetów z wschodzącymi gwiazdami literatury z Polski, co wręcz uczynił z nieregularnie wydawanego periodyku wręcz pokoleniowy mit.
Urodzony w Cisówce, w gminie Michałowo, zapraszał do rodzinnego drewnianego domu tak różnych gości jak poeta Jacek Podsiadło, który odwdzięczył mu się tomem „Cisówka. Wiersze i opowiadania”, czy Korę z Kamilem Sipowiczem. Był wielkim admiratorem twórczości Sokrata Janowicza i pisarzy z Białorusi, podobnie jak z Litwy.
– Cisówka w której mieszkał była jego azylem i środkiem świata – wspomina Dudkę, który zredagował i wydał w Bibliotece „Kartek” ponad 40. książek Andrzej Kalinowski, wydawca i szef Fundacji Sąsiedzi. – Tam czuł się bezpiecznie i mógł pisać. Przez ostatnie lata żył na obrzeżach by wracać do nas ze swoimi książkami i przemyśleniami o świecie, w którym pokazywał co jest dla Niego ważne. W ostatnim swoim tomiku” Ziemia zaklęta” napisał: bo już tu mnie nic nie trzyma/żadna furtka, żadne drzwi/żadna dziewczyna/…przez sam środek moich pleców/ przejechał pociąg/zwany wyczekiwaniem/już czas na mnie.
Czytaj też: Bogdan Dudko – Ziemia zaklęta. Tutaj jest jego ojczyzna
– Zapamiętamy Bogdana ze swoim biurem w teczce i sekretariatem w Marszandzie - dodaje Kalinowski. - Tyle wielkich nazwisk literatury polskiej drukowało w „Kartkach”. To było Jego życie. Trochę się przez to pogubił. Literatura i życie zlały się u Bogdana w jedno.
Kiedy spotkałem się z nim jesienią 2019 roku planował reaktywację „Kartek” w sieci, myślał o festiwalu „Świat na uboczu”. Nie zdążył. Miał 52 lata.
Czytaj reportaż: Bogdan Dudko. Skazany na Cisówkę - legenda pisma Kartki
Bogdan Dudko - pogrzeb
Ciało Bogdana Dudki wróci do rodzinnego domu w Cisówce 25 czerwca. Tam będzie można pożegnać się ze zmarłym. Około godz. 10.30 nastąpi wyprowadzenie z domu. Kondukt ruszy przed krzyż ustawiony we wsi, później żałobnicy pojadą do kościoła w Jałówce. Tam, po mszy żałobnej, ciało zostanie złożone na lokalnym cmentarzu.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?