Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bilecik czy wachlarzyk?" w Domu Kultury Śródmieście. To już ostatnie dni ekspozycji wystawy. Można ją oglądać do 17 lipca

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wystawa przedmiotów nawiązujących do historii karnawału „Bilecik czy wachlarzyk?” w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.
Wystawa przedmiotów nawiązujących do historii karnawału „Bilecik czy wachlarzyk?” w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Materiały promocyjne organizatora
To ostatnia szansa by zobaczyć wyjątkową wystawę eksponatów pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku prezentowaną w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku. Ekspozycja potrwa do 17 lipca i jest częścią, zakończonego już VI Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki "Karnawał kontra post"! Wstęp jest bezpłatny.

„Bilecik czy wachlarzyk?” to wystawa, która została otwarta w ramach VI Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki „Karnawał kontra post”, który odbył się w połowie czerwca w Białymstoku. Warto ją zobaczyć, ponieważ eksponaty naprawdę robią wrażenie.

Wachlarz – modny i użyteczny dodatek modowy, ale nie tylko!

Ekspozycja składa się z eksponatów pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku, a jej znaczną część stanowią wachlarze. Ówcześnie były one modnymi dodatkami oraz elementami etykiety i komunikacji. Dlatego podczas zwiedzania można zapoznać się z podstawami języka wachlarza. Potencjał drzemiący w wachlarzu odkryto w XVII wieku. Wachlarz królował na salonach, był symbolem kokieterii i ars amandi. Jedną z piękniejszych kolekcji wachlarzy miała królowa Anglii Elżbieta I. Na dworze króla Francji Ludwika XIV modne były wachlarze dekorowane śmiałymi scenkami obyczajowymi. Autorami obrazków byli znani malarze, np. Jean A. Watteau. Słynna markiza de Pompadour była podobno pomysłodawczynią wachlarza domino, z wyciętymi otworami, przez które dama mogła obserwować otoczenie, sama będąc niezauważona. Z kolei w wachlarzu używanym przez Marię Antoninę zamontowano soczewkę, która służyła królowej jako okulary.

Tajniki języka wachlarza

W XVIII w. królowa Szwecji Luiza Mirck powołała do życia Zakon Wachlarza, w którym damy mogły poznać tajniki szyfru, dzięki któremu można publicznie uwodzić i kokietować mężczyzn. Tajemnica tkwiła w sposobie poruszania wachlarzem. W taki sposób można było wyrażać gniew, odmowę, obietnicę, groźbę lub wybaczenie. Sam przedmiot świetnie się nadawał do aranżowania schadzek. Pewnie z tego powodu Molier nazywał wachlarz parawanem wstydliwości. Wachlarzom wierny był zatem wiek XIX. Popularne były te aide-mémoire, przypominające słowa popularnych piosenek, układy taneczne, zasady gier, a nawet fragmenty psalmów i modlitwy. Temu okresowi w modzie zawdzięczamy również podział na wachlarze lekkie koronkowe, używane przez młode dziewczęta i ciężkie, bogato dekorowane, dopasowane do sukni eleganckich dam.

Zwiedzanie wystawy

Wystawa będzie czynna do 17 lipca - od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (sala wystawowa, II piętro), ul. Jana Kilińskiego 13. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny