Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblia z ilustracjami Bencjona Rabinowicza w Galerii Sleńdzińskich

(ab)
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał podlaskiemu posłowi Robertowi Tyszkiewiczowi zbiór 62 ilustracji do Psalmów i wersetów biblijnych autorstwa wybitnego artysty malarza Bencjona Rabinowicza
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał podlaskiemu posłowi Robertowi Tyszkiewiczowi zbiór 62 ilustracji do Psalmów i wersetów biblijnych autorstwa wybitnego artysty malarza Bencjona Rabinowicza Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Poseł Po Robert Tyszkiewicz odebrał z rąk szefa MSZ cenną Biblię z ilustracjami białostoczanina Bencjona Rabinowicza.

- Symboliczny powrót Bencjona Rabinowicza do Białegostoku jest dla nas wielką radością i napawa nas dumą - mówił Robert Tyszkiewicz, poseł PO, po uroczystości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Warto przywracać takie postaci pamięci białostoczan, a także chlubić się nimi na świecie.

W środę w Warszawie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał podlaskiemu posłowi PO Robertowi Tyszkiewiczowi cenną Biblię z ilustracjami Bencjona Rabinowicza. W sumie jest ich ponad 60. Rabinowicz to znany artysta, pochodzący z Białegostoku i mocno związany z naszym miastem.

Księga, a właściwie wielka teka z ilustracjami i fragmentami Biblii, została dostarczona do Polski specjalną pocztą dyplomatyczną, na oficjalną prośbę posła Tyszkiewicza do MSZ.

- Trudność polegała na tym, że to dzieło wielkiej wartości i chodziło o to, aby bezpiecznie przetransportować je do kraju - opowiada Robert Tyszkiewicz.
Biblia ta jest darem od rodziny Bencjona Rabinowicza, a konkretnie Kanadyjki Roberty Marcus dla Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.

Bencjon Rabinowicz był jednym z najwybitniejszych malarzy pochodzenia żydowskiego, wywodzących się z Białegostoku. Pierwszą wystawę swych prac zaprezentował w Wilnie i Białymstoku w 1926 roku. Trzy lata później dostał od miasta stypendium na dalszą naukę, co pozwoliło mu wyjechać do Paryża. Został w nim na zawsze. Od 1932 roku uczestniczył w wielu paryskich wystawach, posługując się pseudonimem "Benn". W czasie drugiej wojny światowej działał w ruchu oporu. Zmarł w 1989 roku.

W czwartek cenna biblia oficjalnie zostanie przekazana białostockiej Galerii Sleńdzińskich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny