Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zielone światło do przebudowy ul. Raginisa. RDOŚ wydała decyzję środowiskową. To krok w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę

OPRAC.: mat
Ulica Raginisa będzie przebudowa na odcinku 1300 metrów: od ulicy Kazimierza Wielkiego do Granic miasta
Ulica Raginisa będzie przebudowa na odcinku 1300 metrów: od ulicy Kazimierza Wielkiego do Granic miasta Wojciech Wojtkielewicz
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych przebudowy ulicy Raginisa. Nadała jej też rygor natychmiastowej wykonalności. To oznacza, że mimo oprotestowania postanowienia przez mieszkańców, miasto może starać się o kolejne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Czas nagli, bo nad tą wylotówką w stronę Supraśla unosi się widmo zwrotu 100 milionów unijnej dotacji.

Chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 676 (Krynki –Supraśl – Białystok – Łyski} od km 8, 904 do km 10,195. Odcinek ten to 1300 metrów ulicy Raginisa: od skrzyżowania z ulicą Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Przebiega on w strukturze miejskiej w terenie zabudowanym (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz obiekty o funkcji usługowo-handlowej i przemysłowej).

Przebudowa ulicy będzie polegała na:

  • dobudowie drugiej jezdni,
  • wykonaniu nowej nawierzchni wraz z budową pasa dzielącego,
  • budowie zatok autobusowych i pętli przy ul. Niemeńskiej,
  • budowie jezdni dodatkowych, wlotów ulic bocznych w obrębie skrzyżowań, zjazdów na posesje, chodników, ścieżki rowerowej i ciągu pieszo rowerowego
  • obiektu inżynierskiego (przepust na cieku wodnym Jaroszówka).

Czytaj też: S19. RDOŚ nie wyda w tym roku decyzji środowiskowej na odcinek Dobrzyniewo- Sokółka. To północna obwodnica Białegostoku

Przebudowa ul. Raginisa. Decyzja wydana pod rygorem

W związku z realizacją inwestycji nie będą konieczne wyburzenia budynków mieszkalnych jednorodzinnych, budynków gospodarczych, garaży. Planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP). Odcinek drogi przecina ciek wodny Jaroszówka. Na terenie inwestycji i w jej bezpośredniej okolicy nie występują obszary ani obiekty wpisane do rejestru zabytków, inwestycja nie przebiega również przez teren lokalizacji pomników historii czy też parków kulturowych. Na przedmiotowym terenie ani w pobliżu nie znajdują się obszary archeologicznej ochrony konserwatorskiej.

Jeśli chodzi o prowadzenie modernizacji drogi, to od strony środowiskowych można ją prowadzić pod 33 warunkami. Tyle nakazów znajduje się w decyzji środowiskowej wydane właśnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Czytamy w niej m.in. że:

  • wycinkę drzew oraz krzewów należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
  • wycinkę drzew oraz krzewów należy prowadzić poza sezonem lęgowym ptaków, tj. poza terminem od 01 marca do 15 lipca. warunkowo dopuszcza się wykonanie wycinki we wskazanym okresie lęgowym, wyłącznie po wykonaniu przez nadzór

- Od decyzji odwołały się zarówno organizacje społeczne, jak i osoby fizyczne - mówi Beata Bezubik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. - Zostały przekazane do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i to ona je teraz rozpatruje.

Czytaj też: Via dendrostrada, czyli estakada supraska

Przebudowa ul. Raginisa. Napięte terminy na projekt

Dyrektor RDOŚ przychyliła się natomiast do wniosku prezydenta Białegostoku i nadała decyzji środowiskowej rygor natychmiastowej wykonalności. To oznacza, że mimo jej oprotestowania przez mieszkańców, miasto może starać się o kolejne dokumenty niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Czas nagli, bo nad tą wylotówką w stronę Supraśla unosi się widmo zwrotu 102 milionów unijnej dotacji. Takiego odszkodowania - zapowiedział to na naszych łamach kilka miesięcy temu przedstawiciel marszałka województwa - będzie domagał się urząd marszałkowski od urzędu miejskiego, gdyby nie udało się zakończyć w 2022 roku przebudowy ul. Raginisa przez to, że magistrat nie dostarczy dokumentacji projektowej.

Przypomnijmy, że miasto ją kompletuje, a pieniądze na przebudowę wykłada województwo. To pokłosie umowy zawartej przez oba samorządy w myśl, której miasto bierze na siebie odpowiedzialność za znalezienie źródeł finansowania węzła Porosły, za którego zaprojektowanie odpowiadał Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ten zaś wziął na siebie finansowanie ulicy Raginisa (plus gotowej już drogi od granic Białegostoku do Supraśla - to jeden projekt stąd suma 102 mln do zwrotu), ale miasto przygotowuje jej dokumentację.

Zobacz: Coraz bliżej oddania węzła Porosły [Zdjęcia]

- Aktualnie został złożony wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym - mówi Anna Kowalska z biura komunikacji społecznej białostockiego magistratu. - Jest niezbędna, aby mogły zaistnieć warunki na dokończenie opracowania i uzgodnienia dokumentacji projektowej.

Podkreśla, że jeśli chodzi o termin opracowania dokumentacji projektowej, to uzależniony jest on od szeregu czynników.

- W chwili obecnej trudno jest jednoznacznie określić czas niezbędny na jej opracowanie. Przedłużająca się procedura związana w wydaniem decyzji środowiskowej nie pozostaje w tym momencie bez znaczenia - tłumaczy Anna Kowalska.

Jednocześnie nadmienia, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zawiera w swojej treści szereg uwarunkowań, które muszą zostać spełnione zarówno na etapie projektowania, jak i rozbudowy drogi.

- Jej zakres wskazuje wymagania dotyczące ochrony środowiska m. in.: wody opadowe i roztopowe muszą zostać zebrane w szczelny system, należy zastosować włazy żeliwne na studniach oraz kraty żeliwne na wpustach deszczowych w celu zabezpieczenia przed dostaniem się do kanałów małych zwierząt, lokalizację oraz parametry ekranów akustycznych, zaprojektować pasy zieleni, wykonać jednostronną półkę dla zwierząt w projektowanym przepuście w km 9+647, wykonać zastępcze nasadzenia - wylicza urzędniczka magistratu.

Przebudowa ul. Raginisa. Sprawą zajmuje się sąd

Nad przebudową wylotówki do Supraśla wisi też jeszcze jedna ciemna chmura. Jej rozbudową zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tam właśnie trafiły zażalenia dwóch organizacji: fundacji Instytut Białowieski oraz stowarzyszenia Innowacyjny Białystok, które przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska nie zostały dopuszczone do postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej (decyzję RDOŚ-iu poparła też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, stąd też sprawa trafiła do Warszawy). Gdy sąd opowiedział się po stronie społecznej, to nie wykluczone, że od strony środowiskowej trzeba by rozpocząć całą procedurę od nowa.

Czytaj też: RDOŚ rozpoczął procedurę. Nie czekając na wyrok sądu (zdjęcia)

Przejść dla pieszych będzie mniej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny