Białystok. Przebudowa ul. Raginisa. Wreszcie coś się ruszyło. RDOŚ rozpoczął procedurę. Nie czekając na wyrok sądu (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Chodzi o planowaną już od kilku lat rozbudowę wylotówki do Supraśla, czyli ul. Raginisa na odcinku od skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Inwestycja ma być realizowana w ramach jednego unijnego projektu realizowanego przez samorząd miejski i wojewódzki.
Chodzi o planowaną już od kilku lat rozbudowę wylotówki do Supraśla, czyli ul. Raginisa na odcinku od skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Inwestycja ma być realizowana w ramach jednego unijnego projektu realizowanego przez samorząd miejski i wojewódzki. Wojciech Wojtkielewicz
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie będzie czekała jednak na wyrok sądu, dzięki czemu może uda się do końca 2022 roku rozpocząć i zakończyć przebudowę ul. Raginisa w Białymstoku. Jeśli termin nie będzie zachowany przez to, że miasto nie dostarczy dokumentacji projektowej, to zarząd województwa będzie żądał od prezydenta odszkodowania. A chodzi o 102 mln zł, które marszałek będzie musiał zwracać Unii Europejskiej.

Stało się to co wydawało się niemożliwe. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpoczęła jednak postępowanie. Bardzo się z tego cieszę - mówi jeden z mieszkańców okolic ul. Raginisa.

W maju pisaliśmy, że nad władzami miasta zawisł miecz Damoklesa w postaci widma zwrotu Brukseli grubych milionów. Chodzi o planowaną już od kilku lat rozbudowę wylotówki do Supraśla, czyli ul. Raginisa na odcinku od skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego do granicy Białegostoku. Inwestycja ma być realizowana w ramach jednego unijnego projektu realizowanego przez samorząd miejski i wojewódzki. Ten ostatni (a konkretnie Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich) w listopadzie 2018 roku zakończył przebudowę drogi z Białegostoku do Supraśla. Ma też się zająć budową ul. Raginisa. Po stronie miasta leży zaś załatwienie formalności. I z tym właśnie jest problem.

Czytaj też: Białystok: Przebudowa ul. Raginisa. Jeśli miasto nie dostarczy dokumentacji projektowej, marszałek wystąpi o odszkodowanie

W styczniu pisaliśmy, że sprawą rozbudowy ul. Raginisa zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tam właśnie trafiły zażalenia dwóch organizacji: fundacji Instytut Białowieski oraz stowarzyszenia Innowacyjny Białystok, które przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska nie zostały dopuszczone do postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej (decyzję RDOŚ-iu poparła też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, stąd też sprawa trafiła do Warszawy).

- Dopóki nie zapadnie wyrok, inwestycja nie może być dalej procedowana - mówiła w styczniu na naszych łamach Beata Bezubik, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Czytaj też: Białystok: Przebudowa ul. Raginisa. Jeśli miasto nie dostarczy dokumentacji projektowej, marszałek wystąpi o odszkodowanie

W maju potwierdziła zresztą, że trzeba czekać na wyrok, a bez decyzji środowiskowej inwestycja nie ruszy. Rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska przestrzegała na naszych łamach, że inwestycja ma być wykonana do końca 2022 roku. A jeśli tak się nie stanie marszałek będzie musiał zwracać Unii Europejskiej 102 mln zł wraz z odsetkami, które zostały pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Oczywiście na realizację całej inwestycji. Nie tylko przebudowy ul. Raginisa, ale też drogi Białystok-Supraśl.

- Jeżeli niewykonanie inwestycji będzie spowodowane niedostarczeniem przez miasto Białystok dokumentacji projektowej, zarząd województwa wystąpi do miasta z roszczeniem odszkodowawczym - podkreślała rzeczniczka.

Czytaj też: Rozbudowa ul. Raginisa w Białymstoku. Inwestycja została wstrzymana. Teraz zajmie się nią warszawski sąd

Jest jednak szansa, że uda się zażegnać niebezpieczeństwo. - Dostaliśmy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska informację o konieczności podjęcia działań. Nie będziemy więc czekali na wyrok sądu. Procedura powinna zakończyć się w tym roku - mówi Beata Bezubik.

A co jeśli wyrok będzie niekorzystny? - Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie trzeba będzie prowadzić postępowanie od nowa - podkreśla Beata Bezubik.

Czytaj też: Białystok. Kolejne podejście do przebudowy ul. Raginisa. Marszałek wyłoży pieniądze na remont, prezydent przygotuje projekt [ZDJĘCIA]

Kiedy RDOŚ wyda decyzję środowiskową miasto będzie mogło dokończyć tworzenie dokumentacji projektowej. - Decyzja środowiskowa jest niezbędna, aby można było przystąpić do opracowania dokumentacji projektowej, a także wystąpić o wydanie pozwolenia wodnoprawnego m. in. na rozbiórkę i budowę przepustu na cieku wodnym. Czas niezbędny na opracowanie i uzgodnienie dokumentacji to około cztery miesiące od daty uzyskania obu ww. decyzji - mówi Anna Kowalska z magistratu.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie