Białystok. Wyślij szyszkę do prezydenta. Nowa akcja obrońców Lasu Solnickiego. Walczą o zachowanie drzew przed wycinką pod lotnisko

OPRAC.: wal
Pas na Krywlanach na 1350 metrów. Ale dziś można korzystać z odcinka o długości 850 metrów. By był w pełni dostępny muszą zostać - zdaniem miasta - usunięte przeszkody lotnicze. Dopiero wtedy przewoźnicy mają być zainteresowani lotami do i z Białegostoku Anatol Chomicz/Archiwum
Wirtualna, ale też i prawdziwa szyszka do prezydenta, petycja online. Społecznicy sprzeciwiający się wycince 80 ha ochronnego Lasu Solnickiego pod lotnisko rozpoczynają nowe akcje. Mieszkańców zachęcają, by przyjrzeli się jak najdokładniej, ich zdaniem, źle zaplanowanej inwestycji i przyłączyli się do obrony zielonego Białegostoku. Niewykluczone, że wkrótce decyzja prezydenta o usunięciu 14,5 tys, drzew stanowiących przeszkody lotnicze może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Już wstępna analiza przedstawionych przez miasto dokumentów nie tylko nie rozwiała naszych wątpliwości, ale potwierdziła nasze obawy, że jest to inwestycja nieopłacalna, nieprzemyślana, nieracjonalna i szkodliwa dla środowiska, a tym samym dla mieszkańców Białegostoku - mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, jedna z liderek ratowania Lasu Solnickiego. - Dla nas jest kluczowe jest, by mieszkańcy poznali całą prawdę o lotnisku Krywlany i wyrobili własne zdanie, czy warto wycinać 80 ha lasu, który jest tuż przy ich miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Jak władze miasta i województwa w czerwcu 2006 roku wbijały łopatę pod budowę lotniska na Krywlanach

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku prezydent miasta wydał ponowną decyzję o usunięciu przeszkód lotniczych na Kywlanach. Chodzi o drzewa rosnące w Lesie Solnickim. Od pierwszej odwołało się Nadleśnictwo Dojlidy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało prezydentowi uzupełnienie decyzji. De facto oznaczało to wydanie nowej, bo magistrat musiał wskazać konkretnie ile i które przeszkody lotnicze trzeba usunąć. Ostatecznie pod topór miało pójść 14457 drzew na powierzchni ok. 80ha. Według władz miasta bez tego nie będzie można w pełni korzystać z 1350 metrowego pasa, bo dopiero wtedy lotami do Białegostoku mogą być zainteresowani potencjalni przewoźnicy.

Od tej decyzji ponownie odwołało się Nadleśnictwo Dojlidy, ale tym razem SKO utrzymało w mocy postanowienie prezydenta. Na początku marca miasto opublikowało coś w rodzaju białej księgi. Zawarło w nich przyczyny wycinki oraz perspektywy lotniska. Zapowiedziało też zorganizowanie "okrągłego stołu" ze stroną społeczną, która od kilku lat protestuje przeciwko plan miasta.

Czytaj też:

Białystok. Władze miasta przedstawiły "białą księgę" w sprawie lotniska na Krywlanach. Zarządzać nim może spółka samorządowa

Społecznicy zwracają uwagę na to, że w sytuacji pandemii i kryzysu ekonomicznego podejmowanie decyzji o inwestycji ponad 100 mln zł z kieszeni podatników jest złą decyzją. A wycięcie tak ogromnej części zielonego Białegostoku jest objawem krótkowzrocznego myślenia, nie zwracającego uwagi na zdrowie białostoczan.

Zapraszają wszystkich mieszkańców do zapoznania się na stronie www.solnicki.pl ze swoimi argumentami przeciw planowanej wycince 80 ha Lasu Solnickiego. Ze strony jest przekierowanie na petycję, którą można podpisać online. Drugą opcją wyrażenia swojego sprzeciwu jest wysłania wirtualnej "szyszki z Lasu Solnickiego do Prezydenta" w ramach protestu przeciw wycince. Jest to pocztówka z apelem do Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

- Zachęcamy także do akcji obdarowania prezydenta Białegostoku prawdziwą szyszką z Lasu Solnickiego - mówi Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenia Okolica. - Stosowny bilecik, jako załącznik do przymocowania do szyszki można pobrać na stronie www.solnicki.pl. Rozpoczęła się także akcja informacyjna za pomocą ulotek, którą roznoszą sami mieszkańcy. Można ją samodzielnie wydrukować ze strony.

Czytaj też: Zielone światło do wycinki na Krywlanach

Wkrótce minie też termin na zaskarżenie decyzji prezydenta do sądu administracyjnego. Niewykluczone, że złoży je Nadleśnictwo Dojlidy.

-Rozważamy to - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Władze miasta już wcześniej sygnalizowały, że wycinka nie rozpocznie się, jeśli ostatecznie nie zakończy się postępowanie administracyjne. Szacowały, że może to potrwać nawet dwa lata.

Czytaj też: Białystok. Ludzie Szymona Hołowni naciskają na prezydenta w sprawie lotniska na Krywlanach. Chcą informacji publicznej

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.FederacjaZielonych.pl

Kolejny „okrągły stół” z kantami? „Pokonali? No nie. Wyście się z nami, k…wa, przy Okrągłym Stole do-ga-da-li!" ? „Dlaczego organizatorka Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji Soc-Lab za publiczne pieniądze organizując „ploteczki psiapsiółek” odmówiła udziału w dyskusji Rafałowi Kosno, https://youtu.be/e2LTKoL-O1E czyli osobie, która jako jedyna ma konkretne osiągnięcia w przeciwdziałaniu smogowi i zmianom klimatu (przestawienie Elektrociepłowni Białystok z węgla na biomasę, deptak w Białymstoku, sieć dróg rowerowych w Białymstoku, wskazanie budynków nielegalnie blokujących korytarze przewietrzające i przyrodnicze np. Kampus Uniwersytetu w Białymstoku – pracodawcy Katarzyny Sztop-Rutkowskiej, TVP Białystok i Prokuratura Regionalna w Białymstoku przy ul. Włókienniczej, Galeria i Apartamenty przy ul. Jurowieckiej w Białymstoku), i nie domagając się zamknięcia rakotwórczej spalarni śmieci, która pali nielegalnie 100 000 ton nieposortowanych śmieci rocznie, chce wprowadzić w błąd ludzi? Dlaczego? Z powodu np. 85 000 zł dotacji pozyskanych z Urzędu Miasta w Białymstoku? Czemu www.FederacjaZielonych.pl nie może powiedzieć o tym co robić? W Polsce cenzura prewencyjna jest sprzeczna z Konstytucją Art. 54. „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.” Cenzura jest ogółem działalności mającym na celu odniesienie jakichś korzyści przez cenzurującego. Rozpowszechnianie informacji niepełnych (prawda selektywna) oraz błędnych (kłamstwo) powoduje pożądaną manipulację światopoglądu lub poziomu świadomości. Prowadzi to do ograniczenia prawa do wypowiedzi jednej osoby bądź instytucji przez inną, również podstawowych praw człowieka – prawa do wolności słowa.” 26.10.2019 Białystok Katarzyna Sztop-Rutkowska odmawia udziału w dyskusji Rafałowi Kosno https://youtu.be/e2LTKoL-O1E

Dlaczego ktoś kto nie ma żadnych praktycznych osiągnięć podszywa się pod organizacje społeczne i ekologiczne wprowadzając ludzi w błąd? Którego pomysłem na konflikty społeczne są kawa i ciasteczka?

Czy wbrew prawu „program dla organizacji pozarządowych” realizowany z dotacji „Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020” https://federacja.bialystok.pl/index.php/projekty/bialostocka-akademia-pozarzadowa/?fbclid=IwAR2ZA-289PL0XydIpcr4fnJ9k0stpoZexKCMXTjtJrwfkJ_IOBf_C-Yb_FQ może dyskryminować członków innych organizacji pozarządowych, promować określone opcje polityczne np. Lewizna Agnieszka Dziemianowicz-Bąk? Czy organizatorzy powinni zwrócić wyłudzone pieniądze?

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

Ekonom z Kapic wie, jak napychać swoje kieszenie podczas gdy Białystok bankrutuje? Przecież wiadomo że SKO Białystok to „koledzy” z pracy Tur=Tusk=olaskiego (Uniwersytet w Białymstoku), powinni się wyłączyć ze sprawy z powodu braku bezstronności, podobnie jak w przypadku nielegalnej budowy Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zamiast przy ul Zwierzynieckiej przy Kampusie Politechniki przy Rezerwacie Przyrody Las Zwierzyniecki na ul Ciołkowskiego?

w
www.i.Bialystok.pl

Dlaczego Urząd Miasta Białystok wbrew prawu blokuje możliwość zadawania pytań na Facebooku dla https://www.facebook.com/rafal.kosno.zielony/, nie przesyła informacji prasowych na adres [email protected]? Dlaczego takie same lotnisko w Suwałkach naprawdę działa i kosztowało 20 milionów złotych a w Białymstoku kosztowało 2 razy więcej, 40 milionów złotych? Dlaczego żadna firma nie dofinansowała budowy jak np. w Suwałkach połową potrzebnej kwoty? https://ibialystok.blogspot.com/2020/09/lotnisko.html A największymi „przeszkodami lotniczymi” jest nie las Solnicki (którego 30 ha pod pozorem „lotniska” może trafić do Kościoła, na początek na cmentarz, a po 20 latach jako bardzo atrakcyjne tereny w mieście przy strefie ekonomicznej) ale Stadion Miejski i Sąd Rejonowy. Dokąd miałyby sens połączenia z Białegostoku, skoro w 2 godziny za 30 zł można być pociągiem na największym lotnisku w Polsce Warszawa Okęcie? Czy nie lepiej byłoby sprzedawać lub dzierżawić tereny lotniska dla firm, które płaciłyby podatki w Białymstoku a tak uciekają poza Białystok, a za pozyskane pieniądze wybudować na początek krótki pas w np. Topolanach koło Michałowa, gdzie jest duża rezerwa terenu Skarbu Państwa i możliwość rozbudowy pasa do wymaganej długości 2,5 km dla prawdziwego lotniska, takiej możliwości nie ma w Białymstoku, a pseudolotnisko blokuje rozwój miasta przez ograniczenia zabudowy, strefy ograniczonego użytkowania, hałasu? Wszędzie na świecie lotniska buduje się poza miastami.

Więcej na ten temat także:

http://ibialystok.blogspot.com/2017/07/lotnisko-odlotowe-przekrety-popis.html

http://ibialystok.blogspot.com/2018/09/krywlany-lotnisko-bez-samolotow-i.html

http://ibialystok.blogspot.com/2017/01/referendum-lotnisko.html

Artykuł 231 § 1. Kodeksu Karnego: ”Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Konstytucja Art. 54. Zasada wolności poglądów

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Ustawa Prawo Prasowe: Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 44. 1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności . Art. 41. publikowanie rzetelnych, ocen dzieł naukowych lub artystycznych albo innej działalności twórczej, zawodowej lub publicznej służy realizacji zadań określonych w art. 1 i pozostaje pod ochroną prawa; przepis ten stosuje się odpowiednio do satyry i karykatury.

USTAWA o dostępie do informacji publicznej: Art. 23. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Art. 12. 2. Podmiot udostępniający informację publiczną jest obowiązany zapewnić możliwość: 1) kopiowania informacji publicznej.

G
Gość

"mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, jedna z liderek ratowania Lasu Solnickiego."

Liderka wszędzie tam gdzie jest grupa oszołomów i ousiderka w wyborach gdzie okupuje ostatnie miejsca.

Może najwyższy czas dorosnąć?

P
Pik

Wycinać te drzewa szybciej, i szybciej będzie spokój z tematem i tymi społecznikami !!!!!

K
Krzysiek

zastał Białystok zielony, zostawił betonowy/jedź do Gdańska za swoim arcykolesiem/

Dodaj ogłoszenie