Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ruszył pilotaż Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów. To element Polskiego Ładu. Do wzięcia jest 20 mld zł

OPRAC.: wal
W spotkaniu z podlaski samorządowcami [7.07.2021] o zasadach Programu Inwestycji Strategicznych wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Kwiecień
W spotkaniu z podlaski samorządowcami [7.07.2021] o zasadach Programu Inwestycji Strategicznych wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Kwiecień PUW
Inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami – nie tylko na te przedsięwzięcia samorządy mogą do stać bezzwrotne dofinansowane. Niekiedy nawet 95-procentowe. Podlaskie samorządy już ostrzą sobie apetyt na Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków.

- Jest to niespotykany program, jeżeli chodzi o wielkość dofinansowania inwestycji samorządowych. To może być nawet do 95% ich wartości. Skorzystać może z niego każdy samorząd, nie ma regionalizacji przy podziale środków, gdyż chodzi o zrównoważony rozwój całego kraju. Mam nadzieję, że podlaskie gminy i powiaty będą chętnie składały wnioski, bo procedury nie są skomplikowane - mówił w środę [7.07.2021] podczas spotkania z samorządowcami wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pilotaż programu ruszył 2 lipca. Na tym etapie w puli do rozdysponowania jest 20 mld. Nabór wniosków potrwa do końca lipca. Na tym etapie każdy samorząd może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • wniosek bez kwotowego ograniczenia
  • wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
  • wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Już teraz przedstawiciele podlaskich samorządów zapowiadają, że przystąpią do pilotażu. Tym bardziej, że wiele z nich ma gotowe projekty. które nie uzyskały wsparcia w ramach funduszu popegerowskiego. Tak jak Ciechanowiec, który starał się o dofinansowanie przebudowy stacji uzdatniania wody. Teraz burmistrz Eugeniusz Święcki zapowiada, że będzie ubiegał się o kompleksowe dofinansowanie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w gminie: budowę stacji uzdatniania wody, budowa kanalizacji, remont oczyszczalni ścieków. Liczy, że wniosek będzie opiewał na kwotę 10 mln. zł.

- To jest dla nas priorytet - podkreśla burmistrz. - Drugi wniosek będzie dotyczył wsparcia budowy 40 mieszkań komunalnych, a trzeci remontów szkół w Ciechanowcu i Łempicach.

Wnioski złoży też miasto Białystok. Dotyczyć będą zamierzeń infrastrukturalnych.

- Myślimy o ul. Octowej czy też osiedlu Bagnówka, które potrzebuje utwardzenia dróg. Trzeci wniosek dotyczyć będzie przedsięwzięcie z infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - wylicza prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dodaje, że podobnie jak w przypadku podziału pieniędzy z ostatnich trzech transz Funduszu Inwestycji Lokalnych, rozdział pieniędzy będzie miał w pewnym sensie charakter uznaniowy.

- Co prawda miało być kryterium dochodowe, ale zostało zlikwidowane. Wnioski zebrane przez BGK zostaną przekazane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozpatrzy je komisja złożona z przedstawicieli Ministerstw Finansów i Infrastruktury oraz BGK. Na koniec trafią do akceptacji premiera - wyjaśnia Tadeusz Truskolaski.

Liczymy, że dobre wnioski zostaną zaakceptowane,

- My takie złożymy - zapewnia prezydent.

Wierzy, że tym razem, w odróżnieniu od trzech ostatnich transz z FIL, samorząd miasta Białystok otrzyma wsparcie.

- Nadzieja umiera ostatnia - dodaje prezydent.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Wierzę, że dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków, którzy będą mogli korzystać z bezpiecznej, nowoczesnej infrastruktury. Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jesteśmy dumni, że zrealizujemy program, który pomoże gospodarce, lokalnym społecznościom – powiedział podczas spotkania z podlaskimi samorządowcami Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W zależności od planowanej inwestycji wnioskodawcy mogą uzyskać 95 proc dofinansowania. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny