Białystok. Ruszył pilotaż Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów. To element Polskiego Ładu. Do wzięcia jest 20 mld zł

OPRAC.: wal
W spotkaniu z podlaski samorządowcami [7.07.2021] o zasadach Programu Inwestycji Strategicznych wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Kwiecień
W spotkaniu z podlaski samorządowcami [7.07.2021] o zasadach Programu Inwestycji Strategicznych wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Kwiecień PUW
Inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami – nie tylko na te przedsięwzięcia samorządy mogą do stać bezzwrotne dofinansowane. Niekiedy nawet 95-procentowe. Podlaskie samorządy już ostrzą sobie apetyt na Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków.

- Jest to niespotykany program, jeżeli chodzi o wielkość dofinansowania inwestycji samorządowych. To może być nawet do 95% ich wartości. Skorzystać może z niego każdy samorząd, nie ma regionalizacji przy podziale środków, gdyż chodzi o zrównoważony rozwój całego kraju. Mam nadzieję, że podlaskie gminy i powiaty będą chętnie składały wnioski, bo procedury nie są skomplikowane - mówił w środę [7.07.2021] podczas spotkania z samorządowcami wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pilotaż programu ruszył 2 lipca. Na tym etapie w puli do rozdysponowania jest 20 mld. Nabór wniosków potrwa do końca lipca. Na tym etapie każdy samorząd może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • wniosek bez kwotowego ograniczenia
  • wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
  • wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Już teraz przedstawiciele podlaskich samorządów zapowiadają, że przystąpią do pilotażu. Tym bardziej, że wiele z nich ma gotowe projekty. które nie uzyskały wsparcia w ramach funduszu popegerowskiego. Tak jak Ciechanowiec, który starał się o dofinansowanie przebudowy stacji uzdatniania wody. Teraz burmistrz Eugeniusz Święcki zapowiada, że będzie ubiegał się o kompleksowe dofinansowanie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w gminie: budowę stacji uzdatniania wody, budowa kanalizacji, remont oczyszczalni ścieków. Liczy, że wniosek będzie opiewał na kwotę 10 mln. zł.

- To jest dla nas priorytet - podkreśla burmistrz. - Drugi wniosek będzie dotyczył wsparcia budowy 40 mieszkań komunalnych, a trzeci remontów szkół w Ciechanowcu i Łempicach.

Wnioski złoży też miasto Białystok. Dotyczyć będą zamierzeń infrastrukturalnych.

- Myślimy o ul. Octowej czy też osiedlu Bagnówka, które potrzebuje utwardzenia dróg. Trzeci wniosek dotyczyć będzie przedsięwzięcie z infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - wylicza prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dodaje, że podobnie jak w przypadku podziału pieniędzy z ostatnich trzech transz Funduszu Inwestycji Lokalnych, rozdział pieniędzy będzie miał w pewnym sensie charakter uznaniowy.

- Co prawda miało być kryterium dochodowe, ale zostało zlikwidowane. Wnioski zebrane przez BGK zostaną przekazane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozpatrzy je komisja złożona z przedstawicieli Ministerstw Finansów i Infrastruktury oraz BGK. Na koniec trafią do akceptacji premiera - wyjaśnia Tadeusz Truskolaski.

Liczymy, że dobre wnioski zostaną zaakceptowane,

- My takie złożymy - zapewnia prezydent.

Wierzy, że tym razem, w odróżnieniu od trzech ostatnich transz z FIL, samorząd miasta Białystok otrzyma wsparcie.

- Nadzieja umiera ostatnia - dodaje prezydent.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Wierzę, że dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków, którzy będą mogli korzystać z bezpiecznej, nowoczesnej infrastruktury. Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jesteśmy dumni, że zrealizujemy program, który pomoże gospodarce, lokalnym społecznościom – powiedział podczas spotkania z podlaskimi samorządowcami Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W zależności od planowanej inwestycji wnioskodawcy mogą uzyskać 95 proc dofinansowania. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Metropolia bez kanalizacji i wodociągu dobra zmiana
F
FederacjaZielonych.pl
"Dobra zmiana" odkleja się od rzeczywistości staje się arogancka zamiast "słuchać ludzi"? Mandaty 500 minus za brak nieskutecznych maseczek, wkurzenie rolników (zamiast dopłat do przebranżowienia, bo z powodu zmian klimatu i niższych kosztów produkcja futer, mięsa i tak przenosi się na wschód i od lat hodowla zwierząt w Polsce jest coraz trudniejsza, Ukraina wkrótce zaleje Europę tańszą żywnością, pani Welc nieusuwalna z Urzędu Wojewódzkiego (konflikty Rail Baltica, Via Baltica, gazociągi....) Czy nowe logo promocyjne Województwa Podlaskiego przypomina lub plagiatuje logo sieci sklepów Carrefour? „Podlaskie. Skrzyżowanie szlaków”. „Logo Carrefour. Widzisz strzałki w logo tej firmy? Nie ma się co dziwić, przecież Carrefour z języka francuskiego to skrzyżowanie”. A życie na lub przy skrzyżowaniu to hałas, wypadki….Obiady dla cukrzyków, woda Krynka, sklejka … to naprawdę nic szczególnego na świecie. Zamiast promocji np. Białowieży…np. www.FestiwalZubra.pl Wobec braku skutecznej realizacji działań dotychczasowych strategii zakładających wiodącą rolę turystyki i rolnictwa, Podlasie chce udawać „innowacyjność” Warszawy:) Warszawa, Wrocław czy jakiekolwiek inne miasto i województwo w Polsce jest bardziej „przyjazne przedsiębiorcom”, lepiej skomunikowane itp. itd. Bez linii kolejowej do Białowieży czy prawdziwego lotniska w Topolanach dalej będzie skansenem? Podlasie konkuruje jedynie niższymi cenami, co jest krótkotrwałą strategią. Region nie posiada wystarczającego potencjału i zasobów, by dogonić i wyprzedzić liderów tych branż. Młodzi ludzie będą wyjeżdżać do np. Warszawy i za granicę, gdyż w innych branżach mają tam lepsze warunki pracy, kształcenia, rozwoju, wyższe zarobki i możliwości kariery. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu naturalnego lasu w Europie, żubry to niewykorzystany potencjał, w przeciwieństwie do innych pomysłów na rozwój regionu jak np. produkcja maszyn rolniczych, usługi informatyczne, szycie bielizny itp. – tego typu działalność prowadzona już jest w innych miejscach na świecie, na większą skalę, na wyższym poziomie zaawansowania i jakości usług i produktów.
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
Dlaczego Podlaski Urząd Marszałkowski przyznaje dotacje uznaniowo, wbrew prawu i kryteriom? Czy ta uznaniowość związana jest z np. krytyką władz, np. dotyczącą nieracjonalnej strategii rozwoju województwa, np. nie uruchomienia linii kolejowej Hajnówka – Białowieża (razem z drogą rowerową wzdłuż torów zamiast projektowanej drogi rowerowej wzdłuż drogi samochodowej z wycinką 4,5 tysiąca drzew w Puszczy Białowieskiej) i braku pociągu Warszawa – Białowieża, dzięki któremu Hajnówka i Białowieża mogłyby stać się drugim turystycznym Zakopanem, absurdalnych wydatków na np. „operę”, koncerty z Polsatem czy promocję wulgaryzmów i narkomanii na Festiwalu UpToDate zamiast np. FestiwalZubra.pl czy „nowego” loga Województwa Podlaskiego plagiatującego logo sieci sklepów Carrefour? A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Zamiast promocji np. Białowieży…np. www.FestiwalZubra.pl Wobec braku skutecznej realizacji działań dotychczasowych strategii zakładających wiodącą rolę turystyki i rolnictwa, Podlasie chce udawać „innowacyjność” Warszawy:) Warszawa, Wrocław czy jakiekolwiek inne miasto i województwo w Polsce jest bardziej „przyjazne przedsiębiorcom”, lepiej skomunikowane itp. itd. Bez linii kolejowej do Białowieży czy prawdziwego lotniska w Topolanach dalej będzie skansenem? Podlasie konkuruje jedynie niższymi cenami, co jest krótkotrwałą strategią. Region nie posiada wystarczającego potencjału i zasobów, by dogonić i wyprzedzić liderów tych branż. Młodzi ludzie będą wyjeżdżać do np. Warszawy i za granicę, gdyż w innych branżach mają tam lepsze warunki pracy, kształcenia, rozwoju, wyższe zarobki i możliwości kariery. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu naturalnego lasu w Europie, żubry to niewykorzystany potencjał, w przeciwieństwie do innych pomysłów na rozwój regionu jak np. produkcja maszyn rolniczych, usługi informatyczne, szycie bielizny itp. – tego typu działalność prowadzona już jest w innych miejscach na świecie, na większą skalę, na wyższym poziomie zaawansowania i jakości usług i produktów.
Dodaj ogłoszenie