Białystok. Prezydent powołał 14 białostoczan w skład Białostockiej Rady Seniorów

OPRAC.: wal (na podstawie bialystok.pl)
Pierwsze posiedzenie rady, na którym członkowie ze swojego grona wybiorą władze, czyli przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza, odbędzie się 15 grudnia
Pierwsze posiedzenie rady, na którym członkowie ze swojego grona wybiorą władze, czyli przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza, odbędzie się 15 grudnia UM Białystok
Udostępnij:
Prezydent Białegostoku powołał członków do Białostockiej Rady Seniorów. Czternastoosobowe forum, w którego gronie zasiada dziesięć seniorek i czterech seniorów, rozpocznie prace jeszcze w grudniu 2021roku. Kadencja rady potrwa 3 lata.

Pierwsza Miejska Rada Seniorów została wybrana w grudniu 2016 roku. Jej kadencja trwała cztery lata. Nie było jednak tajemnicą, że przez ostatnie lata współpraca między radą seniorów a magistratem nie układała się najlepiej. Oddał to jej przewodniczący rady Lech Feszler w liście, który odczytał na czerwcu 2021 roku sesji rady miasta radny Paweł Myszkowski. Seniorzy postulowali wiele zadań m. in. utworzenie miejskiego domu seniora, przedłużenia linii komunikacji miejskiej do Supraśla czy specjalnego biletu dla osób powyżej 60. roku życia. Poza zapewnieniem maseczek ochronnych pozostałe nie znalazły posłuchu u władz miasta.

- Z tego listu wynika, że dotychczasowa rada prowadziła wiele działań na rzecz środowiska senioralnego- mówiła radna Alicja Biały.

Jolanta Wołągiewicz, przewodnicząca Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego, wspomniała na tej samej sesji rady miasta, że opracowując statut poprzedniej białostockiej rady seniorów, poszatkowano go poprawkami.

- Doprowadzono do tego, że wszyscy mogli zgłaszać kandydować i głosować. Najprawdopodobniej wybrani wtedy członkowie rady, to zacni białostoczanie, znający swoje środowiska, ale my jako przedstawiciele organizacji działających na rzecz seniorów, nic nie wiemy na temat działania tej rady - mówiła Jolanta Wołągiewicz, jedna z prekursorek ruchu senioralnego w Białymstoku.

Nowy statut, który przegłosowała w czerwcu większość w radzie miasta, ustalał, że wyboru członków rady seniorów z listy zakwalifikowanych kandydatów dokonuje prezydent.

- Trochę mało obywatelski ten projekt uchwały, bo okaże się, że prezydent wybierze sobie w tej kadencji radę, z którą będzie super współpracował - tłumaczył radny. - Myślę, że na tej sesji rady pan prezydent przedstawił już osoby, z jakiego klucza będą wybierane luba jakie, nie mogą zostać wybrane, kiedy skomentował, że list Lecha Feszlera miał charakter polityczny. Z tym, że nie odniósł się merytorycznie do żadnego podniesionego problemu.

Zgodnie z nowym statutem kandydaci do miejskiej Rady Seniorów musieli mieć ukończone 60 lat i być mieszkańcami Białegostoku. Nabór przeprowadzono w w dwóch grupach: pierwszą stanowili przedstawiciele osób starszych (białostoczanie 60+), drugą – przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych. Zgłosiło się 22 kandydatów, spośród nich wybrano 14 osób, po 7 przedstawicieli z każdej z grup.

W skład Białostockiej Rady Seniorów weszli:

 • Anna Anchimowicz
 • Józef Barszczewski
 • Bożena Bednarek
 • Krystyna Jachimczuk
 • Danuta Koleśnik
 • Katarzyna Łotowska
 • Wanda Młyńczyk
 • Grażyna Izabella Nasierowska
 • Michał Ryszard Różycki
 • Bogusława Sawicka
 • Anna Skorko
 • Wiesława Szwed
 • Zbigniew Wojciech Zwierz
 • Bogusław Zybajło

Członkowie rady wybrani zostali na podstawie wykazanych kompetencji i doświadczenia, oraz aktywności w działaniach na rzecz seniorów. To osoby zaangażowane w życie publiczne i społeczne seniorów. Koordynują działania aktywizujące i edukacyjne na rzecz osób starszych. Wśród wielu działań jest np. organizacja wydarzeń kulturalnych, wyjazdów, spotkań tematycznych, publikacja artykułów czy udzielanie porad zdrowotnych i technologicznych.

– Gratuluję Państwu wyboru do Białostockiej Rady Seniorów i liczę na owocną współpracę w działaniach na rzecz osób starszych. Społeczeństwo się starzeje i według prognoz GUS do 2050 roku osoby powyżej 60. roku życia będą stanowiły ponad 40 procent społeczeństwa. Głos środowiska seniorów i jest bardzo ważny i będę się w ten głos wsłuchiwać – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Białostocka Rada Seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Jej zadaniem jest wspieranie Miasta w realizacji polityki senioralnej. Jest „rzecznikiem” osób starszych wobec władz Miasta. Podstawowym celem jej działalności jest pobudzanie aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej oraz wspieranie międzypokoleniowej solidarności, czyli wzajemnej odpowiedzialności wobec osób przynależących do różnych grup wiekowych.

Pierwsze posiedzenie rady, na którym członkowie ze swojego grona wybiorą władze, czyli przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza, odbędzie się 15 grudnia. Posiedzenia rady odbywają się w miarę potrzeb, przynajmniej raz na kwartał, posiedzenia są jawne. Rada swoje stanowiska wyraża w formie uchwał.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie