Białystok. Ponad 240 działaczy podlaskiej Platformy Obywatelskiej krytykuje Roberta Tyszkiewicza za podpisanie tzw. listu 51

OPRAC.: wal
Białystok, luty 2020 roku. Spotkanie Borysa Budki z podlaskimi działaczami PO. Z jego prawej strony Robert Tyszkiewicz, z lewej Krzysztof Truskolaski, obok niego Łukasz Prokorym T.Maleta/Archiwum
245 działaczy podlaskiej Platformy Obywatelskiej w liście otwartym wyraziło solidarność i poparcie dla Borysa Budki. Nie zgadzają się z postawą lidera regionalnych struktur, który był jednym z sygnatariuszy tzw. listu 51. - Nie wystarczą pisma o charakterze lojalek, które zapewniają o poparciu obecnej linii partii. Ona musi się zmienić, bo prowadzi Platformę w bardzo złym kierunku - odpowiada poseł Robert Tyszkiewicz.

Chodzi o list otwarty z 7 maja 2021 roku opublikowany przez Polską Agencję Prasową. Kilkudziesięciu parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej - Platformy Obywatelskiej skierowało list otwarty do swoich politycznych współpracowników. Politycy wskazują, że „bez daleko idących zmian nie mają szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów". Dodają, że „odnowiona Platforma oznacza skuteczne przywództwo, zdolne do szybkiego podejmowania decyzji, reagowania na bieżące kryzysy, a jednocześnie potrafiąca stworzyć długofalowy polityczny plan prowadzący do wyborczego zwycięstwa całej opozycji”.

Czytaj też: Gorąco w szeregach PO. Co dalej z przywództwem Borysa Budki?

Pod listem otwartym, który wielu komentatorów odebrało jako kwestionowanie przywództwa Borysa Budki w partii, podpisali się m. in. były szef PO Grzegorz Schetyna, były szef klubu PO Sławomir Neumann, obecny wiceprzewodniczący PO, europoseł Bartosz Arłukowicz, szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki oraz wielu posłów i senatów, w tym lider podlaskich struktur partii Robert Tyszkiewicz.

Złożony przez niego podpis stał się powodem oburzenia wśród wielu działaczy PO w województwie podlaskim.

- My, członkowie Platformy Obywatelskiej z województwa podlaskiego nie zgadzamy się, aby ten podpis był odbierany jako stanowisko całego regionu. Pragniemy zaznaczyć, że zarówno list, jak i treść w nim zawarta, nie zostały w żaden sposób skonsultowane z Zarządem Regionu, Radą Regionu, a także pozostałymi członkami podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej. Dowiedzieliśmy się o tym piśmie i złożonym pod nim podpisie przez Posła Roberta Tyszkiewicza wyłącznie z mediów, co według nas jest wyrazem braku szacunku wobec członków Platformy w województwie podlaskim - pisze w liście otwartym 245 podlaskich działaczy PO.

Wśród nich są m. in. :

  • Krzysztof Truskolaski - Poseł na Sejm RP, członek Rady Regionu PO
  • Józef Piotr Klim - Skarbnik Zarządu Regionu, członek Rady Regionu PO, Przewodniczący koła nr 3 w Białymstoku,
  • Łukasz Prokorym – Przewodniczący Rady Miasta Białystok, sekretarz Zarządu Regionu, członek Rady Regionu PO,
  • Jacek Piorunek - Radny Sejmiku województwa podlaskiego, członek Rady Regionu PO, przew. powiatu łomżyńskiego ,
  • Jarosław Dworzański - radny sejmiku, członek Rady Regionu PO,
  • Maciej Borysewicz -wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża, wiceprzewodniczący, PO Łomża, członek Zarządu regionu, członek Rady Regionu PO,
  • Bożena Kamińska - członek Zarządu Regionu, członek Rady Regionu PO, Suwałki,
  • Damian Raczkowski - członek Rady Regionu PO, Powiat Białostocki,
  • Marek Samul - członek Rady Regionu PO , przewodniczący powiatu kolneńskiego PO,
  • Adam Doliwa - członek Rady Regionu PO, przewodniczący. Powiatu grajewskiego PO

Czytaj też: Podlaskie murem za Borysem Budką

Sygnatariusze listu wyrażają poparcie dla krajowego przywództwa Borysa Budki i apelują do niego o jak najszybsze dokończenie procesu wyborczego i rozpoczęcie wyborów wewnętrznych w poszczególnych regionach.

- Być może zbiegiem okoliczności jest to, że wobec zbliżających się wyborów wewnętrznych powstają takie inicjatywy jak ten list [51 - przypis. red], jednakże apelujemy, by za tymi wartościami, na które powołują się sygnatariusze pisma, szły również czyny. By na poziomie naszego regionu zapoczątkowano dialog wewnętrzny, a nie kreowano wspomniane w liście ,,podziały dewastujące” - pisze 245 działaczy podlaskiej PO do Borysa Budki.

Wśród nich są także radni miejscy białostockiej PO, która stanowi jeden z filarów politycznego zaplecza prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

- Szanuję zdanie kolegów, ale zupełnie się z nim nie zgadzam – mówi Robert Tyszkiewicz. - Platforma znajduje się w stanie kryzysu. Dzisiejsze notowania na poziomie 12 proc., które historycznie są jedne z najgorszych, pokazują, że partia potrzebuje wewnętrznej przemiany. Obecna linia polityczna partii musi ulec zmianie, bo w ciągu 14 miesięcy doprowadziła do utraty niemal połowy poparcia. To nie jest sytuacja, której można się przyglądać w milczeniu z założonymi rękoma. Dlatego powstał list 51 parlamentarzystów.

Robert Tyszkiewicz podkreśla, że podpisał go jako poseł, a nie szef struktur regionalnych.

- Ja reprezentuję siebie. Czynienie zarzutu, że nie zostało to skonsultowane z władzami regionalnymi, jest bezprzedmiotowe – tłumaczy poseł PO.

Przypomina, że jesienią w całej Polsce zaplanowane są wybory regionalne i działacze zdecydują o tym, kto będzie kierował wojewódzkimi strukturami partii. Dodaje, że w Podlaskiem jest ponad 1200 członków PO.

- Po podpisaniu listu 51 otrzymałem bardzo wiele sygnałów z różnych stron naszego regionu, potrzebę zmiany politycznej w Platformie - zapewnia Robert Tyszkiewicz.

I dodaje w kontekście listu otwartego podpisanego przez ponad 240 działaczy podlaskiej PO: - Nie wystarczą pisma o charakterze lojalek, które zapewniają o poparciu obecnej linii partii. Ona musi się zmienić, bo prowadzi Platformę w bardzo złym kierunku.

Czytaj też: Jestem zwolennikiem, aby Donald Tusk pokierował koalicją, która będzie walczyła, by Polska wróciła na tory państwa demokratycznego

EURO 2020 - Polacy jadą do domu

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abadon

Trzeba być na prawdę bardzo naiwnym, żeby sądzić, że rządzący od 1990r. w Polsce żydowski, przeważnie syjonistyczny, element obojętnie pod jakim szyldem partyjnym występuje, działa w interesie Polski i Polaków

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

A czemu PiS nie POwsadzało PO/PSL do więzień? Czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Znalazłem w sieci www: „POdsumowanie rządów PO/PSL”: - najdroższe w Europie: autostrady i opłaty za przejazd, energia elektryczna, gaz, prowizje bankowe i oprocentowanie pożyczek i kredytów, internet i telefon, leki, nauka i przedszkola. Powszechna korupcja, przestępczość gospodarcza, oszustwa, liczne niewyjaśnione porwania, morderstwa. Rozrost mafii i jej wpływów. Nepotyzm i kolesiostwo. Sitwy w każdej wsi, mieścinie, mieście , powiecie, województwie. Rozwinięta przestępczość urzędnicza, wielkie oszustwa w : e-informatyzacji, budowach autostrad, innowacyjności, budowach stadionów, zainicjowanych zmianami ustawodawczymi prowadzącymi do tych patologii. Totalny rozkład wymiaru sprawiedliwości.- 500 mld złotych kredytów w pięć lat – tyle co poprzednie rządy przez 40 lat !!,- 2 000 000 - emigrantów wyjazdy w latach – 2007 – 2012,- 93% - przedsiębiorstw państwowych „sprywatyzowanych” – zlikwidowanych,- 98% - sektora bankowego w obcych rękach - 4 600 - zlikwidowanych placówek oświatowych ( szkoły ,przedszkola ,żłobki ) - 150.000 nowych urzędników w latach 2007-2012r ,- 56 000 - samochodów służbowych -dla naczelników, dyrektorów , prezesów,- 4–5 - m-cy średni czas oczekiwania na wizytę u spec. lekarza !!!- 67 – lat wiek emerytalny.- 2.000.000.000 - 2.500.000.000 zł – koszt wybudowania najdroższego w Europie stadionu w Warszawie, który nie będzie w stanie po Euro 2012 zarobić na siebie

„CZY CHCESZ ABY SZAMBO WRÓCIŁO ? Chcemy żeby stare wróciło, chcemy jeść sól drogową, chcemy żeby kradziono nasze pieniądze z OFE, chcemy żeby Bronek skakał po krzesłach, chcemy żeby Sławek miał więcej zegarków, chcemy żeby POwiec Cyba mógł dalej mordować, chcemy więcej instytucji jak Amber Gold, chcemy znów na kolanach chodzić do Berlina i Brukseli , chcemy państwa teoretycznego, chcemy folgowania dla karuzel VAT żeby ziomy dobrze zarabiały, chcemy milionów na reklamy w GW, chcemy żeby Tomasz Lis znów zarabiał z państwowych pieniędzy 90 tysięcy za odcinek w państwowej TV. Kochamy afery taśmowe, dlatego chcemy ich więcej, chcemy żeby służby zaczęły nękać niewygodnych dziennikarzy, chcemy stołków w KGHM w zamian za głos na dolnym śląsku, chcemy całkowitej likwidacji polskiego przemysłu, sprzedaż wszystkiego co jeszcze zostało najlepiej Niemcom, chcemy żeby niemiecki kapitał miał jeszcze więcej mediów w Polsce najlepiej 100% bo te teraz 80% to za mało, chcemy żeby sędziowie mogli kraść jeszcze więcej i gdzie POpadnie, chcemy umów śmieciowych, nie chcemy 500 zł na dziecko, te pieniądze najlepiej przeznaczyć na uchodźców? Czy chcesz aby szambo wróciło ? #kupakamieni #PO #KO

m
mirek
14 maja, 11:07, lech:

W polskich partiach panuje ustrój feudalny. Zwykły członek nie ma prawa głosu w żadnej sprawie.

Partyjni przywódcy wypowiadają publicznie różne bzdury bez uzgodnienia z członkami partii .

l
lech

W polskich partiach panuje ustrój feudalny. Zwykły członek nie ma prawa głosu w żadnej sprawie.

G
Gość

Trzaskowski buduje hostel dla biednych, wałęsajacych się odchyleńców seksualnych. Jak by PO powróciła, to w kazdym miescie staneły by takie hostele.

G
Gość
14 maja, 10:47, abc:

czekam z niecierpliwością że ta cała banda nieudaczników i przydupasów marionetkowego twz. prezydenta Truskolawskiego się w końcu rozpadnie

Obiboki, cwaniaki, złodzieje, koperciarze, najsławniejszy to grodzki, ciagnie PO na dno, a robi to ze strachu, boi sie. Boi sie, bo wie, że czeka go wiezienie. Przydupas PO Hołownia opowiada takie rzeczy, że włos z przerażenia sie jeży.

a
abc

czekam z niecierpliwością że ta cała banda nieudaczników i przydupasów marionetkowego twz. prezydenta Truskolawskiego się w końcu rozpadnie

P
Paweł

Oby ta formacja jak najszybciej się rozpadła, może ktoś w końcu będzie w stanie zrobić jakąś sensowną opozycję dla tych elyt u władzy.

G
Gość

Uważałem, że pogląd jakoby Kaczyński był wybitnym strategiem jest fałszywy. Myliłem się, jest wybitnym strategiem. Najpierw na szefa KOD-u wyznaczył alimenciarza, później na szefa strajku kobiet wyznaczył wulgarnego babsztyla ale największe osiągnięcie to Borysłąw Budka jako szef porąbanej opozycji. Nie do końca jestem przekonany, że Hołownia to też jego dzieło. Czas pokaże.

g
gosc

Po PO, nie dość, że są totalnie nieudolni, bezradni niczym małe dzieci to jeszcze wzięli się za łby. Super, oby tak dalej panowie

G
Gość

Zamontowali wszystkich w temat, ha, ha, ha to tak ma działać. ORLEN działa 🤣, a tu napinki, wywody, elaboraty, oceny. Temat pod zmowienie mocodawcy. Redaktorzy jak macie odrobinę... ale raczej nie macie, za to macie kredyty i inne koszty to i efekty widać.

R
RYŻYTFUSK

ALE CI TUSKOLASCY są OHYDNI

R
RYŻY TFUSK

PO to Partia Oszustów POGONILI BYDŁO OD KORYTA TO RYCZA . LEMINGI OPAMIETAJCIE SIE I NIE GŁOSUJCIE na Przestępcza Organizację.

W
Wacek

Ale w PO wrze i kisi się.

G
Gość

Senat z naczelnikiem grodzkim z kolesiami kolejny raz odrzucili nowego rzecznika praw obywatelskich, 'nasz człowiek Bodnar' ma byc wiecznym RPO.

Dodaj ogłoszenie