MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Podlascy politycy PO chcą odbudowywać i ratować Biebrzański Park Narodowy [ZDJĘCIA]

td
Musimy pomóc przyrodzie. Katastrofalny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym musi skłonić nas do solidarnej pomocy – stwierdził przewodniczący podlaskich struktur PO, Robert Tyszkiewicz, rozpoczynając specjalną konferencję prasową, która odbyła się w niedzielne popołudnie w centrum Białegostoku.

Zorganizowana na białostockim Rynku Kościuszki konferencja poświęcona była ogłoszeniu inicjatywy na rzecz odbudowy i wsparcia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele podlaskich struktur PO: Robert Tyszkiewicz, Tomasz Frankowski (europoseł) oraz radni sejmiku wojewódzkiego: Maciej Żywno (były wojewoda podlaski) i Karol Pilecki.

Poseł Tyszkiewicz podkreślił, że obserwujemy postępujące zmiany klimatyczne, a obniżające się poziomy wód gruntowych i pustynnienie wielu obszarów wymuszają na nas przemyślenie działań na przyszłość. Przewodniczący podlaskiej PO wyraził przekonanie, że współpraca samorządu, rządu i Unii Europejskiej powinna objąć specjalny Program Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zapowiedział wraz z parlamentarzystami Koalicji Obywatelskiej wnioski do premiera i ministra środowiska o przyznanie specjalnych funduszy na rzecz Programu Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Robert Tyszkiewicz, szef podlaskiej PO: Najwidoczniej za cicho i za rzadko mówiliśmy, że to co zostało dane, nie zostanie odebrane

Mają one obejmować wszystkie obszary niezbędne dla odbudowy bioróżnorodności oraz przygotowania się na przyszłość. Program ten musi się – w opinii Roberta Tyszkiewicza – zacząć od szybkiego sfinansowania gruntownego raportu o stanie parku, na podstawie którego zostanie opracowana strategia dalszego działania. Rząd powinien zaangażować się w przyznanie władzom Biebrzańskiego Parku Narodowego specjalnych środków na ten cel

Europoseł Tomasz Frankowski zapowiedział, że będzie podejmował działania, aby Biebrzański Park Narodowy otrzymał jak najwięcej funduszy unijnych na rewitalizację walorów parku.

Jako przykładowe źródło finansowania wskazał Europejski Fundusz Solidarnościowy. Zapowiedział zwrócenie się do Komisji Europejskiej z zapytaniem na jakie środki może liczyć BPN. Zaapelował także do rządzących, aby skorzystali z możliwości uzyskania pomocy od Unii Europejskiej i nie obrażali się na nią.

Karol Pilecki podkreślił, że w Biebrzańskim Parku Narodowym mamy do czynienia z katastrofą. Dodał, że występując w tym krytycznym momencie z tą inicjatywą musimy przygotować się na przyszłość.

Tomasz Frankowski ma kłopoty ze zdrowiem. Przeszedł operację i jest w szpitalu. Europoseł KO zerwał więzadła w kolanie [ZDJĘCIA]

Aby było to jednak możliwe, konieczne są do tego środki finansowe. Zapowiedział, że jako radni województwa podlaskiego przygotowali apel na poniedziałkową sesję sejmiku, w którym zadeklarowali pełne wsparcie projektu odbudowy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zaproponował, aby samorząd województwa udzielił wsparcia 1/4 wkładu własnego, a reszta środków pochodzić miałaby z funduszy centralnych. Radny Pilecki wyraził nadzieję, że proponowane postulaty znajdą poparcie w sejmiku.

Maciej Żywno podkreślił, że opracowany Program Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego dotyczyć ma m.in. obszaru bezpieczeństwa (który obejmowałby m.in. remont dróg dojazdowych i mostów prowadzących w głąb terenów bagiennych, wyposażenie jednostek zawodowej oraz ochotniczej straży pożarnej w specjalistyczny sprzęt, czy stworzenie systemu umożliwiającego wykorzystywania helikopterów do akcji gaśniczych) i obszaru środowiskowego (jego podstawą byłoby przygotowanie raportu o stanie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz opracowanie strategii odbudowania bioróżnorodności obszaru parku; a także rozbudowa systemu melioracyjnego, w tym systemów zastawkowych utrzymujących wodę w glebie).

Zebraliśmy najbardziej nietypowe interpelacje białostockich radnych z ostatnich lat. Jest co powspominać. Sprawdźcie sami!

Zebraliśmy najbardziej nietypowe interpelacje białostockich ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny