Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Kulturalny przegląd wydarzeń. Sprawdź gdzie się wybrać w weekend

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Film „Nędzarz i madame”
Film „Nędzarz i madame” mat. organizatora
Koncerty, pokazy filmów, otwarcie wystawy prac Krystyny Kunickiej, a może zimowe ptakoliczenie? Sprawdź wybrane propozycje kulturalne na weekend.

Koncert karnawałowy
Dziś (28.01) odbędzie się Koncert karnawałowy - Mateusz Stachura i The Consonance Trio.

- Mocna energia płynąca od czterech panów - mówi Max Fedorov, pianista. - Będzie można ponucić melodie znane i lubiane, wykonamy utwory swingowe, jazzowe, czy muzykę lat 20. i 30. Wszystko już dopięte na ostatni guzik, zapraszamy.

Skład zespołu:

  • Max Fedorov – pianista, kompozytor
  • Wojciech Bronakowski – perkusista, kompozytor
  • Piotr Chociej – kontrabasista, kompozytor

Zespół powstał w 2014 roku w Białymstoku. Założyli go trzej przyjaciele, zawodowi muzycy - Karol Sypytkowski (kontrabas), Wojciech Bronakowski (perkusja) i Max Fedorov (fortepian). Twórczość zespołu odzwierciedla ich wspólne zainteresowania muzyczne: począwszy od klasyki, przez jazz, muzykę etniczną aż do szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej.

Termin: 28 stycznia (piątek), godz. 18.00

Miejsce koncertu: Siedziba Stowarzyszenia KLANZA Białystok, ul. Witosa 15 B.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują telefoniczne zapisy - 570 137 200

Koncert kameralny: Ars Iuvenum

Tego samego dnia (28.01) o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej odbędzie się Koncert kameralny: Ars Iuvenum. To kolejna odsłona przeszło 30-letniej działalności zespołu Ars Iuvenum. Melomani usłyszą dwie kompozycje: Sonatę na flet, altówkę i harfę Claude’a Debussy’ego i Kwintet h-moll op. 115 na klarnet, dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę Johannesa Brahmsa.

– To perły kameralistyki – mówi kierownik artystyczny zespołu Ars Iuvenum, klarnecista Grzegorz Puchalski. – Pierwsza to przecudnego uroku kompozycja, spowita klimatem impresjonistycznym, z tytułu stylu, który reprezentował Claude Debussy. Utwór w anturażu niebiańskiego instrumentu, jakim jest harfa, niezbyt często wykorzystywanego w kameralistyce, ale dającego cudowne doznania estetyczne, muzyczne i dźwiękowe. Druga kompozycja, Kwintet Johannesa Brahmsa, to opus magnum tego kompozytora jeśli chodzi o kameralistykę. To dzieło skomponowane bardzo późno, tuż przed śmiercią, ale w nim właśnie zawarta jest kwintesencja jego twórczości kameralnej, jego bogactwa melodycznego, fakturalnego. To pod każdym względem wielkie dzieło. A dodatkowo mnie jako klarnecistę uwodzi w tej kompozycji właśnie użycie klarnetu w wymiarze solowym – dodaje Grzegorz Puchalski.

Zespół kameralny Ars Iuvenum w składzie:

  • Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownictwo artystyczne
  • Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet
  • Zuzanna Federowicz – harfa (gościnnie)
  • Stanisław Kuk – skrzypce
  • Paweł Kuk – skrzypce
  • Radosław Koper – altówka
  • Szymon Stępka – wiolonczela

Fascynacje malarskie naturą i jej pięknem

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza w piątek (28.01) o godz. 18:00, do Spodków PIK przy ul. św. Rocha w Białymstoku na otwarcie wystawy prac Krystyny Kunickiej - fascynacji malarskich naturą i jej pięknem. Jak mówi autorka – malarstwo jest dla mnie kolejną przestrzenią, w której mogą żyć i żyją moje myśli. Malując, pozornie odrywam się od rzeczywistości, ale tak naprawdę analizuję, porządkuję moje przeżycia z nią związane. W tych momentach skupienia pozwalam rządzić drzemiącym we mnie emocjom, wtedy pojawiają się na płótnie w grze kolorów i świateł, w niuansach nastroju.

Kładę farbę raz w mocnych kolorach i kontrastowych zestawieniach, innym razem, w subtelnych, monochromatycznych przejściach. Wiem, co chcę osiągnąć, więc moje myśli podążają w kierunku koncepcji, pewnej syntezy, będącej wypadkową emocji i osiągniętego w tym czasie spokoju. Wystawa wieńczy pewien etap w życiu Krystyny Kunickiej, która po wielu latach kończy pracę zawodową.

Więcej informacji TUTAJ

Koncert muzyki żeglarskiej

W sobotę (29.01) będzie okazja do tego by wybrać się na Koncert muzyki żeglarskiej - zagra Agnieszka „Reflinka” Snopek.
To wokalistka, gitarzystka i bodhranistka, znana z takich projektów jak Ériu, Taorluath oraz Zrefowani. W jej repertuarze znajdziecie zarówno żeglarskie przeboje jak i trochę już zapomniane piosenki. Tego wieczoru wykona solowy recital składający się z pieśni żeglarskich oraz pieśni zabarwionych zieloną Irlandią. Teksty stanowią osobne historie opowiadające o miłości, marzeniach, tęsknocie, przemijaniu oraz walce z morskim żywiołem. W przerwach muzyka saksofonowa na żywo.

Miejsce imprezy: TAWERNA FIORD, ul. Wesoła 18, Białystok

Start: godz. 19.00

Rezerwacje biletów: tel. 690 030 299

Wybrane spektakle Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny zaprasza na „Kopciuszka” w reżyserii Justyny Zar. Adaptacja kultowej baśni braci Grimm.

Kopciuszek | Teatr Dramatyczny w Białymstoku

W repertuarze również tragikomedia „Bóg mordu” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Przedstawienie funduje emocjonalną sinusoidę, w której nie zabraknie okazji do śmiechu. W styczniowym repertuarze widzowie mogą też odnaleźć spektakl „Motyle są wolne” w reżyserii Zbigniewa Lesienia, czy kultową farsę „Boeing, Boeing” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Z kolei sztuka „Za wolność, byś wolny był” w reżyserii Grzegorza Suskiego. To propozycja skłaniającą do refleksji. Przybliża ona historię wprowadzenia stanu wojennego i powstania „Solidarności”.

Bilety na spektakle są dostępne zarówno w kasie biletowej przy ul. Suraskiej 1, jak i na stronie internetowej.

Zimowe ptakoliczenie

W niedzielę (30.01) o godz. 10:00 kolejne zimowe ptakoliczenie w Puszczy Knyszyńskiej. Spotkanie w Supraślu, w siedzibie parku krajobrazowego.

O 10.00 krótka prezentacja – a po niej spacer, obserwacja, liczenie ptaków. Szacowany czas wycieczki to około 1,5 - 2 godz. - Trasa łatwa, będziemy się poruszać po drogach utwardzonych. Pamiętajmy o ubraniu odpowiednim do warunków pogodowych i wygodnych butach - informuje organizator, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

Uczestnicy otrzymają przewodniki do oznaczania ptaków, lunetę obserwacyjną i lornetki (ograniczona ilość, jeśli ktoś ma, własną warto ją zabrać). Na zakończenie przewidziane jest ognisko na terenie siedziby PKPK (prowiant we własnym zakresie).

Współorganizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Film „Nędzarz i madame”

Podlaska Akademia Kultury zaprasza na film „Nędzarz i madame” (30.01). Film ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który w poszukiwaniu wolności i szczęścia poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie.

Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata" i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas - oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

Epicką historię dopełniają jego przyjaciele - Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni - każdy na swój tragiczny sposób - dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

Początek seansu o godz. 15:00 w kino Forum przy ul. Legionowej 5.

Andrzej Lampert – Wciąż pytasz czemu / utwór z filmu „Nędzarz i madame”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny