Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bezbrzeża" Grupy Coincidentia do zobaczenia już jutro na kampusie UwB. To spektakl wyjątkowy, przeznaczony dla widzów dorosłych i młodzieży

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Spektakl jest przepiękny wizualnie i bardzo misterny. Na zdjęciu Dagmara Sowa.
Spektakl jest przepiękny wizualnie i bardzo misterny. Na zdjęciu Dagmara Sowa. Bartek Warzecha
Uniwersyteckie Centrum Kultury i Grupa Coincidentia zapraszają na spektakl "Bezbrzeża" według pieśni Franza Schuberta. Odbędzie się on w najbliższy wtorek (27 czerwca) o godz. 18 na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1 N.

- "Bezbrzeża" to osobliwa fantazja na temat twórczości pieśniarskiej Franza Schuberta, prekursora romantyzmu w muzyce - mówi Paweł Chomczyk, aktor z Grupy Coincidentia. - Podchodząc do tego tematu mieliśmy jakieś mgliste wyobrażenia związane z naszą literacką wiedzą i wyobrażeniem romantyzmu jako epoki. Wyświetlało nam się to wszystko na granicy światów. Na granicy realizmu, snu i śmierci. Uznaliśmy, że jest to bardzo ciekawy temat do eksplorowania.

W spektaklu usłyszymy historie wybranych bohaterów pieśni Franza Schuberta, m.in.: Króla Olcha, Prometeusza, Małgorzaty czy Karła. Twórcy zabiorą nas w muzyczną podróż do świata imaginacji. Będą przy tym czerpać z konwencji „teatru w teatrze”, eksplorować możliwości dźwięku, głosu, ruchu, przedmiotu. Zanurzą się w losy romantycznych buntowników, kochanków, marzycieli i ich wewnętrzne rozdarcia – emocjonalne, bezładne, bezbrzeżne, a przez to fascynujące.

Spektakl, który na pewno zaskoczy

- Pokusiliśmy się o jakąś próbę podróży, od pewnego rodzaju konwencji, która też ustawia relacje między twórcami, relacje pomiędzy osobami w takim przedsięwzięciu uczestniczącymi - zapewnia Chomczyk. - I ta podróż idzie w kierunku pewnego rodzaju dekonstrukcji i bardzo daleko idącej parafrazy tych dzieł.

Scenariusz spektaklu stworzyli Paweł Chomczyk i Robert Drobniuch, który zajął się również reżyserią. Na scenie zobaczymy Dagmarę Sowę, Macieja Falkiewicza, Pawła Chomczyka, oraz Davida Serebryanika / Karinę Komenderę, Macieja Kałka, Tomasz Licaka (muzyka na żywo).

- Jest to spektakl adresowany do widzów dorosłych, ale również do młodzieży - zapewnia Paweł Chomczyk. - Ze względu na podejmowaną przez nas tematykę, na pewnego rodzaju tematy intelektualne które tutaj są eksplorowane, raczej nie proponujemy tego spektaklu dla dzieci.

Spektakl trwa około 70 minut. Na jutrzejszy jest już pełna sala, ale będzie można go zobaczyć również w sierpniu w Solnikach podczas festiwalu Las Fest.

Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Projekt zrealizowany we współpracy partnerskiej z Siedliskiem Kultury Solniki 44.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny