- Edycja Mamy Wilka – 3 odsłona LasFest – drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk - zachęca Paweł Chomczyk z Grupy Coincidentia, która po raz trzeci organizuje festiwal teatralny w lesie. - Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne wilk stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu.
Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych „twórczych lasach” - miejscach z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów.
dopowiada Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia.
Będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych wilczym genem twórców. W programie edycji Mamy Wilka pojawią się mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza
dorosłego, poetyckie łowy – próby pochwycenia efemerycznych obrazów i kontemplacje nocnego nieba zdobionego deszczem perseidów, muzyka łącząca w sobie dzikość z harmonią, oraz nowość... leśne kino.
sumują Chomczyk i Sowa.
LasFest 2020/edycja Mamy Wilka - PROGRAM
Gatunki występujące w Polsce
"The Monstrum Band" Grupa Coincidentia & Teatr Kubuś, 11.08 godz. 20.00
(pożegnanie z tytułem)
Czytaj więcej: Solniki 44. The Monstrum Band, czyli Coincidentii ożywianie martwej materii (zdjęcia, wideo)
Solniki 44. The Monstrum Band, czyli Coincidentii ożywianie ...
LasLab
"Studnie światła" Tadeusz Wierzbicki, 13.08 godz. 20.00 – 22.00
Noc Perseidów (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo)
Nagnajewicz/Jurčo/Skorupski, 13.08 godz. 22.00
Młodniak
"Oddaleńcy" Sakowicz/Cempura, 14.08 godz. 20.00
Czytaj więcej: Natalia Sakowicz – Oddaleńcy. Bolesław Leśmian w teatrze formy, tańca, rocka (zdjęcia, wideo)
ATB. Natalia Sakowicz – Oddaleńcy. Bolesław Leśmian w teatrz...
Las Móvi (leśny pokaz filmów krótkometrażowych)
"Młode wilki" Replika LFF 2019, kurator Maciej Misztal, 14.08 godz. 21.30
Rykowisko
„Tymański/Ciechowski” (Tymon Tymański gra piosenki Grzegorza Ciechowskiego),
15.08 godz. 20.00
W tegorocznej edycji LasFest, ze względu na sytuację związaną z pandemią, rezygnujemy z nurtów Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne) oraz Rozmowy z szyszkami (spotkania z twórcami). Wrócimy do nich w kolejnych odsłonach festiwalu.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Zabłudów. Zadanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Promocji Artystycznej we współpracy partnerskiej z Akademią
Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filią w Białymstoku.
LasFest - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest wyjątkowym, cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie dwóch edycji LasFest spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela
i Wielkiej Brytanii.
Idea projektu
Ideą festiwalu są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony
imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi) oraz unikalny charakter miejsca ich prezentacji (scena Solniki 44 położona jest w pozbawionej ludzkiego sąsiedztwa leśnej głuszy) tworzą
niepowtarzalną atmosferę festiwalu.
Cele projektu
- organizacja oryginalnej w swej formule i lokalizacji imprezy teatralnej o zasięgu międzynarodowym,
- stworzenie oryginalnego programu wydarzeń o wysokiej randze artystycznej,
- promocja i gruntowanie pozycji niezależnej sceny Solniki 44 na mapie kulturalnej Podlasia, Polski i Europy,
- promocja Polski jako kraju przyjaznego działalności artystycznej w formule pozainstytucjonalnej,
- rozwój kontaktów międzynarodowych organizatora zadania z artystami i przedstawicielami imprez o profilu teatralnym,
- integracja publiczności lokalnej (mieszkańców małych miejscowości w pobliżu Solnik, którzy mają utrudniony dostęp do dóbr kultury) z publicznością z większych ośrodków miejskich i z zagranicy oraz krzewienie postaw ukierunkowanych na powtarzanie doznań związanych z uczestnictwem w wydarzeniach artystycznych.
LasFest 2018 – Edycja Dzika/LasFest 2019 – Edycja Mchu
Każda odsłona LasFest posiada swojego patrona. W roku 2018 był nim Dzik - leśne uosobienie opanowania i impulsywności, w roku 2019 Mech - roślina leśna o niepospolitych właściwościach. W ramach dwóch edycji Festiwalu odbyły się 22 wydarzenia. Obejrzało je 1.757 osób, z czego około 60 z zagranicy.
W projekt zaangażowanych było 53 artystów z Polski, Izraela, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie prezentacje odbyły się przy kompletach publiczności (złożonej z widzów pochodzących z małych miejscowości nieopodal ośrodka, jak również z dużych ośrodków miejskich).
Festiwal wywołał duże zainteresowanie mediów (zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. Formuła międzynarodowego przeglądu teatralnego (ukierunkowanego na sztukę tworzoną poza instytucjami kultury), zlokalizowanego w malowniczej scenerii ośrodka Soniki 44 okazała się wypełniać lukę potrzeb sporej grupy widzów poszukujących niecodziennych doznań teatralnych.
Dwie odsłony festiwalu i sam ośrodek Solniki 44 zostały wyróżnione w dorocznych podsumowaniach podlaskich wydarzeń kulturalnych (2018 i 2019) Polskiego Radia Białystok.
Nurty LasFest
▲ Gatunki występujące w Polsce (spektakle krajowe)
▲ Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne)
▲ LasLab (pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne)
▲ Rykowisko (wydarzenia muzyczne)
▲ Młodniak (pokazy prac studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych)
Wydarzenia towarzyszące:
▲ Spotkania z szyszkami (rozmowy z zaproszonymi artystami)
▲ LasChillas (leśne miejsce relaksu)
▲ Noc perseidów (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo)
▲ Zachód na wschodzie (spektakl odgrywany przez zachodzące słońce z
▲ LasMóvi (leśne kino) z muzyką na żywo).
Obsada LasFest:
* Dagmara Sowa / Dyrektor Festiwalu
* Paweł Chomczyk / Dyrektor Artystyczny
* Katarzyna Kuźmicz-Mészáros / Producent
Miejscem prezentacji wszystkich wydarzeń jest Siedlisko Kultury Solniki 44. Bezpłatne wejściówki rezerwować można wysyłając e-mail na adres: [email protected]
Więcej informacji pod adresem: www.facebook.com/LasFest.Solniki44
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?