Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagnówka: Studencki projekt osiedla

(art)
Piotr Kurpiewski (od lewej), prodziekan Wojciech Niebrzydowski, Justyna Mojżyk i Piotr Masiak zgodnie twierdzą, że zaprojektowane przez studentów osiedle byłoby czymś wyjątkowym. Chociażby przez ciekawy układ bloków.
Piotr Kurpiewski (od lewej), prodziekan Wojciech Niebrzydowski, Justyna Mojżyk i Piotr Masiak zgodnie twierdzą, że zaprojektowane przez studentów osiedle byłoby czymś wyjątkowym. Chociażby przez ciekawy układ bloków. Wojciech Wojtkielewicz
Zamiast łąk osiedle mieszkaniowe z galerią handlową, boiskami i świątynią. Tak studenci architektury widzieliby zagospodarowanie terenów między ul. 27 Lipca i rzeką Dolistówką. Wystawę makiet można podziwiać w auli wydziału architektury przy ul. Grunwaldzkiej.

Gdyby powstało, te osiedle byłoby jednym z najładniejszych w Białymstoku - mówi mgr Justyna Mojżyk. To pod jej okiem powstawały makiety osiedla Bagnówka, które miałoby powstać na obrzeżach miasta, między ul. 27 Lipca i rzeką Dolistówką.

- W centralnym punkcie osiedla byłoby sporo zieleni. Znalazłoby się tu też miejsce na boiska i inne tereny rekreacyjne - mówi Piotr Masiak, student drugiego roku architektury i urbanistyki na wydziale architektury Politechniki Białostockiej, jeden z twórców makiet.

Jego kolega z roku, Piotr Kurpiewski, mówi, że ich osiedle spełniałoby wiele innych funkcji. - Poza blokami, na jego obrzeżach powstałaby m.in. galeria handlowa oraz świątynia - podkreśla.

Oglądając studenckie makiety można zauważyć, że układ poszczególnych obiektów daleki jest od tych spotykanych na typowych blokowiskach. Budynki mają bardzo różnorodne kształty. Są takie, których bryły tworzą literę "E" lub też układają się w łuki.
- W Białymstoku dużo jest osiedli z lat 60. Bloki układają się w swego rodzaju grzebienie, które - nie ma co ukrywać - tworzą nudne układy przestrzenne - podkreśla studentka Katarzyna Dąbek.

Wojciech Niebrzydowski, prodziekan ds. promocji i współpracy wydziału architektury mówi, że studenckie pomysły wnoszą do patrzenia na przestrzeń miejską pewien powiew świeżości. - Dzięki temu możemy się przekonać, że projektując osiedla mieszkaniowe nie trzeba koniecznie powielać schematy - podkreśla Niebrzydowski.

Nad planem zagospodarowania osiedla Bagnówka pracują też miejscy urbaniści.

- Również zakładamy tam zabudowę wielorodzinną. Choć prace zbliżają się już do końca, to bardzo chętnie obejrzę studenckie projekty - mówi Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie.
Wystawę makiet można podziwiać w auli wydziału architektury przy ul. Grunwaldzkiej. Prezentowana jest w ramach IX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny