Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album z XIX-wiecznymi fotografiami Bronisława Piłsudskiego został Eksponatem Miesiąca w Muzeum Pamięci Sybiru

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W Muzeum Pamięci Sybiru Pojawił się wyjątkowy eksponat. O albumie z fotografiami Bronisława Piłsudskiego opowiedziała prawnuczka jego brata Józefa, Danuta Onyszkiewicz.

Album z powstałymi w XIX wieku fotografiami, przybliżającymi kulturę ludów Dalekiego Wschodu, głównie Ajnów, wykonanymi i opisanymi przez badacza Bronisława Piłsudskiego, został czerwcowym Eksponatem Miesiąca w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

- To postać troszkę zapomniana, będąca nieco w cieniu swojego młodszego brata - mówi dr Piotr Popławski, kierownik działu edukacji. - Józefa Piłsudskiego znamy wszyscy bardzo dobrze. Od najmłodszych lat uczymy się o nim w szkole. U Bronisława to wygląda nie co inaczej, Chcemy to zmienić, bo Bronisław jest również fascynującą i godną uwagi postacią.

Z okazji prezentacji Eksponatu Miesiąca, muzeum odwiedziła Danuta Onyszkiewicz, prawnuczka Józefa Piłsudskiego. Antropolożka, fotografka i podróżniczka spotkała się z białostoczanami, by opowiedzieć o niezwykłym życiu i karierze naukowej Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa. Był on uczestnikiem antycarskiego spisku, skazanym później na katorgę na Syberii. Tam, w głębi Rosji, odkrył naukowe powołanie. Na Sachalinie prowadził badania nad kulturą ludu Ajnów. Wykonał przy tym liczne fotografie a nawet nagrania. Materiały te są dzisiaj nieocenionymi źródłami wiedzy o kulturze pierwotnych ludów Dalekiego Wschodu.

Na album składa się kilkadziesiąt fotografii, przede wszystkim ludu Anów. Można w nim również zobaczyć zdjęcia ludności rosyjskiej, która zamieszkiwała te tereny, a także przesiedleńców i zesłańców. Fotografie dokumentują codzienne życie na tych terenach, a także lokalne zwyczaje. Album jest sposobem udokumentowania aspektów życia na Sachalinie i we wschodniej części Imperium Rosyjskiego.

- Ten eksponat jest o tyle niezwykły, że są to zdjęcia rzeczywiście robione i wywoływane przez Bronisława Piłsudskiego. Osobiście robiona była też przez niego zdecydowana część notatek. Jest to więc niebywały dokument historyczny - podkreśla Danuta Onyszkiewicz. - Fotografii pozostało niestety niewiele. Zdecydowana większość dorobku Bronisława spłonęła podczas bombardowania Warszawy.

Onyszkiewicz opowiedziała zebranym w Muzeum Pamięci Sybiru o dorobku swojego ciotecznego dziadka oraz o wyjątkowej podróży, jaką odbyła jego śladami. Pani Danuta odwiedziła wiele z miejsc, w których Bronisław prowadził badania i w których bywał.

W kolejnych tygodniach gablota z eksponatem wypożyczonym z krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, będzie dostępna w zwyczajowym miejscu, czyli w górnym holu Muzeum Pamięci Sybiru.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny