Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 młodych ludzi rozpoczęło wolontariat w pięciu instytucjach

(ak)
Studentki kulturoznawstwa Karolina Królikowska (na zdjęciu z lewej) i Gabriela Bakunowicz znalazły się w grupie 15 młodych ludzi, którzy biorą udział w projekcie "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu”. To pierwsza taka inicjatywa w naszym regionie.
Studentki kulturoznawstwa Karolina Królikowska (na zdjęciu z lewej) i Gabriela Bakunowicz znalazły się w grupie 15 młodych ludzi, którzy biorą udział w projekcie "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu”. To pierwsza taka inicjatywa w naszym regionie. Andrzej Zgiet
To pierwszy taki projekt w naszym regionie

Tworzenie nowych kolekcji, realizacja warsztatów, archiwizowanie relacji świadków historii - m.in. takie zadania czekają na uczestników projektu "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu".

- To pierwsza taka sytuacja w Białymstoku, kiedy to pięć różnych instytucji, o różnych profilach działania realizuje jeden, wspólny program - mówi Anna Danilewicz z Muzeum Wojska, kierownik projektu. - To szansa na poznanie białostockiego sektora kulturalnego w codziennej pracy.

Do projektu zgłosiło się ponad 40 osób. Wybrano 15 młodych ludzi - studentów i absolwentów głównie kierunków humanistycznych.

- To najlepsi z najlepszych - podkreśla Anna Danilewicz. - W swoich placówkach będą realizować programy edukacyjne, warsztaty i spotkania. Wszystko po to by podnieść swoje kompetencje, nabrać doświadczenia, spróbować czym jest praca w kulturze.

Program "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu" to inicjatywa pięciu białostockich instytucji. W Muzeum Wojska wolontariusze będą pomagać w nagrywaniu relacji i zbieraniu pamiątek osób zesłanych na Sybir. W Galerii im. Sleńdzińskich młodzi ludzie stworzą projekt dla mieszkańców bloku, w którym mieści się galeria. W Centrum im. Ludwika Zamenhofa będą uzupełniać Mediatekę, czyli archiwum historii mówionej, a w Teatrze Dramatycznym - działać przy projektach edukacyjnych i archiwum artystycznym. W Bibliotece Uniwersyteckiej wolontariusze utworzą wirtualną kolekcję książek z dawnych księgozbiorów naszego regionu.

- To czego uczyliśmy się na studiach, teraz możemy wykorzystać w praktyce - mówi Łukasz Bajkowski, który będzie wspierał Bibliotekę Uniwersytecką. - Digitalizacja archiwalnych wydawnictw w dużej mierze przyda się przede wszystkim historykom nie tylko przy pisaniu prac dyplomowych.

- Lubię historię, szczególnie tę związaną z Sybirem. Cieszę się, że będę mogła porozmawiać z ludźmi, którzy tego doświadczyli - mówi Karolina Królikowska (na zdjęciu z lewej), studentka kulturoznawstwa. W Muzeum Wojska będzie m.in. pomagać w nagrywaniu relacji Sybiraków, a także w realizacji warsztatów oraz zajęć edukacyjnych.

Jej koleżanka ze studiów Gabriela Bakunowicz z pracownikami Galerii im. Sleńdzińskich będzie tworzyć historyczno-artystyczny portret ulicy Legionowej.

- Zastanawiałam się jak działa się w kulturze. Liczę na to, że poznam ciekawych ludzi, nauczę się czegoś nowego - mówi wolontariuszka.

Wszyscy wolontariusze wezmą udział w warsztatach i szkoleniach, a podczas wizyt studyjnych będą mogli zobaczyć, jak działa każda z pięciu instytucji biorących udział w programie. W ten sposób będą się udzielać przez pół roku. Na koniec otrzymają możliwość zrealizowania własnego autorskiego projektu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny