104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa - zasłużonego białostoczanina i twórcy języka esperanto (zdjęcia)

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji Bogdan Kostecki wykonał na trąbce utwór "Il Silenzio". Wojciech Wojtkielewicz
Pod pomnikiem Ludwika Łazarza Zamenhofa w Białymstoku kwiaty złożyli przedstawiciele Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, Białostockiego Ośrodka Kultury, Centrum im. Zamenhofa i władze Miasta Białegostoku. Uroczystość zakończyła się występem Bogdana Kosteckiego, który wykonał na trąbce utwór "Il Silenzio".

Dzisiaj (14.04) pod pomnikiem Doktora Esperanto w centrum Białegostoku odbyła się skromna uroczystość, poświęcona obchodom rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa.

- Ludwik Zamenhof 104 lata po śmierci cały czas promuje i reklamuje Białystok, bo wszyscy którzy słyszeli o esperanto wiedzą, że wychował się w naszym regionie, na Podlasiu - mówiła podczas uroczystości Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Na początku kwiaty pod pomnikiem złożył Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. Za nim dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury - Grażyna Dworakowska. Następnie hołd oddali członkowie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

- Ludwik Zamenhof to przykład człowieka, który budował porozumienie, który mówił o uniwersalnych wartościach. Mówił też o tym, żeby język nie stanowił bariery w rozmowie. Jego czasy to Białystok wielokulturowy, to mozaika wielu religii, wyznań, narodowości - Myślę, że dlatego trzeba pamiętać o Ludwiku Zamenhofie jako jednym z zacniejszych obywateli naszego miasta - podkreślił Przemysław Tuchliński.

Na zakończenie wystąpił Bogdan Kostecki. Wykonał na trąbce utwór Il Silenzio (pol. „Cisza”) skomponowany przez Niniego Rosso i Willy’ego Brezzę.

- To był dobry człowiek, dobra dusza, postać nadzwyczajna w społeczeństwie. Zrobił dużo dobrego dla Białegostoku - dodał Bogdan Kostecki.

Białostockie Towarzystwo Esperantystów kontynuuje tradycję przedwojennego towarzystwa założonego przez Jakuba Szapiro. Członkowie grupy rozpowszechniają wiedzę o esperancie zarówno w regionie, jak i na świecie.

- Język poszedł w świat, rozwija się, ma wielu sympatyków, ludzie uczą się go na całym świecie, a dzięki postaci Zamenhofa Białystok jest miastem znanym na całym świecie - opowiadała Nina Pietuchowska, wiceprzewodnicząca Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

Ludwik Zamenhof był inicjatorem planowego języka esperanto; lekarzem okulistą, intelektualistą. Ośmiokrotnie nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla. Był autorem wielu tłumaczeń i licznych publikacji. Zmarł w rodzinnym domu w Warszawie 14 kwietnia 1917 r. Jego grób znajduje się na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, gdzie pochowani są także pozostali członkowie jego rodziny.

.

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.FederacjaZielonych.pl

A kiedy w końcu honorowym obywatelem Białegostoku zostanie najbardziej znany na świecie jego mieszkaniec, czyli Ludwik Zamenhof, twórca języka Esperanto, bo na razie honorowym obywatelem Białegostoku jest tylko jego wnuk Ludwik Krzysztof Zamenhof-Zaleski (taka nieudolna próba obejścia ówczesnych zasad nadawania honorowego obywatelstwa tylko żyjącym, zmienionych dla Adamowicza?) Zamenhof jest chyba niewygodny dla różnych sił politycznych, bo odrzucał religie i narodowości jako źródła konfliktów i wojen:( Więc zamiast logiem Białegostoku zrobić zieloną gwiazdę symbol Esperanto i promować Białystok jako wyjątkowe na świecie miasto dialogu...

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

A co z innymi skomPrOmitowanymi „honorowymi obywatelami Białegostoku”? Np. Wałęsą czy Adamowiczem („idol” Truskolaskiego był ministrantem księdza pedofilia Jankowskiego), udawali że nie wiedzą, co robi z dziećmi ksiądz pedofil Jankowski w Gdańsku, współpracownik Służby Bezpieczeństwa?

w
www.i.Bialystok.pl

O Esperanto i Ludwiku Zamenhofie Elżbieta Karczewską 08.11.2019 https://youtu.be/cBb7WJOCwUU

Zamenhof odrzucał religie i narodowości jako źródła konfliktów, dlatego stworzył Esperanto - sztuczny język ponad podziałami religijnymi i narodowymi. „Zamenhof uważał że każdy nacjonalizm, także żydowski to „błędne koło nieszczęść” „Nie jestem Polakiem, ani Rosjaninem, ani żydem, tylko zwolennikiem homarianizmu” pisał w 1905 r. Homarianizm według jego broszury wydanej w 1905 r w Petersburgu nawoływał do zjednoczenia ludzi na całym świecie pod sztandarami braterstwa i pokoju. W 1905 r. Rosją wstrząsała rewolucja, masakrowano strajki robotnicze, ulice spływały krwią. Zamenhof nie dopuszczał myśli, że homarnianizm nie przystaje do rzeczywistości i nawet w 1914 r po wybuchu I wojny światowej trwał przy tej idei. Kategorycznie też odmawiał wsparcia syjonizmu, choć Liga Żydowska nie ukrywała, że bardzo liczyła na jego zaangażowanie.”

A
ASWQ

Lepiej by brzmiało "pomnik Adamowicza a plac Nowaka , byłaby korupcja obok korupcji.

G
Gość
14 kwietnia, 20:55, Polak Katolik:

A ja myślałem ,że to pomnik Adamowicza... A to Zamenhofa... No ale z pewnością jak to mówił najjaśniejszy wódz Warszawy Czaczkowski " spieszcie się składać kwiaty pod pomnikiem bo już niedługo wam zostało i Zamenhofa zamienimy na Adamowicza..."

i na Nowaka politycznego więznia PiSu jak to rzekł Tusk, a to tylko złodziej międzynarodowy, u którego w schowkach znaleziono 5 mln zł, sa tez 2 luksusowe mieszkania, auta, coś podobnie jak u Adamowicza. I nalezy sie jednemu i drugiemu pomnik w Białymstoku bo tu rzadzi Tadzio pełowski

Dodaj ogłoszenie