Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa - zasłużonego białostoczanina i twórcy języka esperanto (zdjęcia)

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji Bogdan Kostecki wykonał na trąbce utwór "Il Silenzio".
104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji Bogdan Kostecki wykonał na trąbce utwór "Il Silenzio". Wojciech Wojtkielewicz
Pod pomnikiem Ludwika Łazarza Zamenhofa w Białymstoku kwiaty złożyli przedstawiciele Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, Białostockiego Ośrodka Kultury, Centrum im. Zamenhofa i władze Miasta Białegostoku. Uroczystość zakończyła się występem Bogdana Kosteckiego, który wykonał na trąbce utwór "Il Silenzio".

Dzisiaj (14.04) pod pomnikiem Doktora Esperanto w centrum Białegostoku odbyła się skromna uroczystość, poświęcona obchodom rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa.

- Ludwik Zamenhof 104 lata po śmierci cały czas promuje i reklamuje Białystok, bo wszyscy którzy słyszeli o esperanto wiedzą, że wychował się w naszym regionie, na Podlasiu - mówiła podczas uroczystości Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Na początku kwiaty pod pomnikiem złożył Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. Za nim dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury - Grażyna Dworakowska. Następnie hołd oddali członkowie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

- Ludwik Zamenhof to przykład człowieka, który budował porozumienie, który mówił o uniwersalnych wartościach. Mówił też o tym, żeby język nie stanowił bariery w rozmowie. Jego czasy to Białystok wielokulturowy, to mozaika wielu religii, wyznań, narodowości - Myślę, że dlatego trzeba pamiętać o Ludwiku Zamenhofie jako jednym z zacniejszych obywateli naszego miasta - podkreślił Przemysław Tuchliński.

Na zakończenie wystąpił Bogdan Kostecki. Wykonał na trąbce utwór Il Silenzio (pol. „Cisza”) skomponowany przez Niniego Rosso i Willy’ego Brezzę.

- To był dobry człowiek, dobra dusza, postać nadzwyczajna w społeczeństwie. Zrobił dużo dobrego dla Białegostoku - dodał Bogdan Kostecki.

Białostockie Towarzystwo Esperantystów kontynuuje tradycję przedwojennego towarzystwa założonego przez Jakuba Szapiro. Członkowie grupy rozpowszechniają wiedzę o esperancie zarówno w regionie, jak i na świecie.

- Język poszedł w świat, rozwija się, ma wielu sympatyków, ludzie uczą się go na całym świecie, a dzięki postaci Zamenhofa Białystok jest miastem znanym na całym świecie - opowiadała Nina Pietuchowska, wiceprzewodnicząca Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.

Ludwik Zamenhof był inicjatorem planowego języka esperanto; lekarzem okulistą, intelektualistą. Ośmiokrotnie nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla. Był autorem wielu tłumaczeń i licznych publikacji. Zmarł w rodzinnym domu w Warszawie 14 kwietnia 1917 r. Jego grób znajduje się na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, gdzie pochowani są także pozostali członkowie jego rodziny.

.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny