Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat służby cywilnej w Polsce. Podlaski Urząd Wojewódzki zaprasza na wystawę

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wystawa „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018” została przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Dostępna będzie do 28 lutego 2022r.
Wystawa „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018” została przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Dostępna będzie do 28 lutego 2022r. Piotr Łozowik
Z okazji 100-lecia służby cywilnej, dziś (17.02) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim otworzono wystawę „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018”. Podczas wernisażu nie zabrakło wątków historycznych oraz życzeń.

Dokładnie 17 lutego 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej.

- Ta ustawa była pierwszą taką regulacją w niepodległym państwie, dotyczącą tworzenia korpusu pracowników cywilnych - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. I dodał. - Tak się złożyło, że w naszym kraju biurokracja, może nie cieszyła się największym autorytetem, tym niemniej trzeba zwrócić uwagę, że dla funkcjonowania dobrego państwa, administracja publiczna, rządowa - jej sprawność oparta na profesjonalnie przygotowanych ludziach, którzy bezstronnie, sprawnie wykonują swoje zadania, jest konieczna.

Zwrócił uwagę, że administracja funkcjonowała przez okres zaborów, następnie czas okupacji przerwał jej działania. Wznowienie struktur nastąpiło na uchodźstwie oraz wówczas gdy powstało Polskie Państwo Podziemne.

- W okresie PRL-u nawet funkcjonowała przez dłuższy czas (…). Choć uwarunkowania ustrojowe nie sprzyjały temu, by ta służba była bezstronna, oparta na tym duchu - który został wykształcony - jeżeli chodzi o funkcjonowanie administracji publicznej II Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu niepodległości, oczywiście przywracano tę sprawność.

Głos zabrał również dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.
Zaznaczył, że Krajowa Administracja Skarbowa jest najliczniejszą organizacją zrzeszającą pracowników służb cywilnych, jest ich około 1,3 tys., z czego 200 to mianowani urzędnicy służby cywilnej. - Już za parę dni, będziemy obchodzili 5-lecie powstania Krajowej Administracji Skarbowej. 1 marca - jest to o tyle ważna data, że dokonano połączenia trzech administracji: podatkowej, celnej i skarbowej - dodał Orłowski.

Służba cywilna to przede wszystkim ludzie - członkowie korpusu służby cywilnej, czyli osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej, niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów. Zwierzchnikiem korpusu służby cywilnej jest Prezes Rady Ministrów.

- Najczęściej można spotkać ich w Urzędach Skarbowych, gdzie bezpośrednio obsługują podatników, wspierają ich w wypełnianiu zeznań, czy wyjaśnianiu trudnych spraw podatkowych – mówił Orłowski. I dodał. - Bardzo ważnym zadaniem jest zwalczanie przestępczości ekonomicznej.

Zaprosił, też młodych ludzi do pracy w KAS oraz podziękował wszystkim pracownikom za zaangażowanie i oddanie.

- Życzę, by ta przyszłość, która nas czeka, była równie pozytywna i udana, jak dotychczasowe działania. Żebyśmy zawsze mogli mówić dobrze o realizowanych wspólnie zadaniach, na rzecz kraju – wspomniał Wojciech Orłowski.

Z kolei dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku dr Marek Kietliński odniósł się do słów wojewody i przypomniał kontekst historyczny stworzenia podwalin ustrojowych. Podkreślił, że ustawa z 1922r. określała, kto mógł zostać pracownikiem służby cywilnej.

- Zrobione było to na wzór niemieckiej administracji, która rzeczywiście w II Rzeczypospolitej się sprawdzała, dlatego, że urzędy działały dość sprawnie. W roku 1938 około 450 tys. pracowników administracji, miało właśnie ten status albo urzędników lub niższych pracowników służby cywilnej. (…) Dziś też, administracja jest bardzo nam potrzebna, musi sprawnie działać, żeby sprawnie działało państwo, by zadowoleni byli obywatele, którzy też tę administrację utrzymują – dodał Kietliński.

Wystawa „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018” została przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów", będzie dostępna do 28 lutego 2022r.

Wystawa ukazuje historię polskich rządów, w szczególności przez osoby polskich premierów, obejmuje okres Polski niepodległej, II RP i również okres, kiedy rząd polski funkcjonował na emigracji, a następnie lata powojenne; szczególnie jest uwzględniony okres po 1989 r, kiedy polska demokracja odradzała się i tworzyliśmy ponownie zręby niepodległości i suwerenności naszego państwa - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny