Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek Sybiraków świętuje swoje 95-lecie. Jego członkowie chcą, by przetrwała pamięć o tym, co przeżyli na nieludzkiej ziemi

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W Muzeum Pamięci Sybiru odbyło się uroczyste spotkanie rocznicowe. Sybiracy świętowali 95-lecie istnienia Związku Sybiraków.

W 2023 roku przypada 95. rocznica powstania Związku Sybiraków. Z tej okazji w środę (21.06) Sybiracy i zaproszeni goście spotkali się w Muzeum Pamięci Sybiru.

od 16 lat

- Naszym głównym celem jest rozpowszechnianie informacji o zesłańcach młodszym pokoleniom, o tym co, przeżyliśmy na tej nieludzkiej ziemi. Ważna jest też pomoc potrzebującym Sybirakom - mówi Kordianem Borejka, prezesem Zarząd Głównego Związku Sybiraków.

Obecnie Związek ma około 50 oddziałów i kilkanaście tysięcy członków.

- To bardzo płynna liczba. Do niedawna, dwa lata temu, to było 15500 członków. Obecnie to jest zapewne poniżej 15 tys. Niestety śmiertelność jest duża. To są wszystko ludzie w wieku 80 plus. Niektórzy mają nawet po 100 lat - zdradza Kordian Borejka.

Prezes podkreśla też, że to na młodszych pokoleniach spoczywa teraz obowiązek mówienia głośno o tym, co się wydarzyło. Taki obowiązek wzięło na siebie działające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.

- Nasze muzeum skupia całą tematykę związaną z zesłaniami i deportacjami na Syberię i do Kazachstanu. Mamy to szczęście, że żyją jeszcze ci, którzy byli zesłani w latach 40., czy to w okresie okupacji sowieckiej, czy tuż po wojnie. Ale zdajemy sobie sprawę, że w tej chwili na kolejnych pokoleniach ciąży obowiązek przekazania tej wiedzy - przyznaje prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

W ramach spotkania odbyła się także prezentacja najnowszego numeru czasopisma „Zesłaniec” – periodyku od 2022 roku wydawanego przez Muzeum Pamięci Sybiru. Tematem przewodnim numeru jest 95-lecie Związku Sybiraków.

Związek Sybiraków powstał w 1928 roku. Po II wojnie światowej reaktywacja Związku Sybiraków nie była możliwa z powodów politycznych. W 1988 grono osób z Ryszardem Reiffem na czele opracowało statut stowarzyszenia. Rejestracja Związku została dokonana 17 grudnia 1988.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny