MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS rozpoczyna wypłaty. Ponad 2 tys. przedsiębiorców z Podlasia otrzyma dzisiaj przelew ze świadczeniem postojowym

Bartosz Wacławski
Bartosz Wacławski
Wysokość świadczenie postojowego dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
Wysokość świadczenie postojowego dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł. ZUS Białystok
W województwie podlaskim ZUS wypłaci dokładnie 2006 świadczeń postojowych na kwotę prawie 4 mln złotych. To pieniądze dla samozatrudnionych.

- Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe. Tylko do 14 kwietnia do ZUS-u wpłynęło ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej - mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Kwarantanna z domownikiem a zasiłek chorobowy. Kto przyznaje, kto wypłaca?

Pierwsi samozatrudnieni otrzymają pomoc już dzisiaj. Do 86 237 przedsiębiorców z całej Polski w ramach świadczenia postojowego wpłynie ponad 172 mln złotych. W województwie podlaskim ZUS wypłaci 2006 świadczeń postojowych na kwotę prawie 4 mln złotych.

Tarcza 2.0. Sejm poparł senat ws. tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Rozszerzona pomoc i wielokrotne postojowe 17.04.2020

ILE WYNOSI ŚWIADCZENIE POSTOJOWE Z ZUS

Wysokość świadczenie postojowego dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej są dostępne na stronie ZUS. Można je wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”. Wnioski można także wysłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie. - przekazuje Katarzyna Krupicka.

Do połowy kwietnia do ZUS wpłynęło ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

ZUS RADZI: UWAŻAJ NA BŁĘDY WE WNIOSKU DOTYCZĄCYM TARCZY ANKRYZYSOWEJ

- Warto zwrócić uwagę, by dane we wniosku były poprawne i kompletne. By podać wszystkie trzy identyfikatory NIP, REGON i PESEL. To pozwoli uniknąć postępowań wyjaśniających - wskazuje rzeczniczka naszego ZUS.

I dodaje, że we wnioskach o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych często brakuje numeru rachunku bankowego, albo jest on za krótki. Brakuje także informacji o formie opodatkowania i kwocie przychodów.

Ważne jest, by przy wnioskach składanych w kwietniu wskazać przychód osiągnięty w lutym i marcu 2020 roku. - Zdarza się także, że w bloku "V. Oświadczenie" nie jest uzupełnione pole dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników. Należy również pamiętać, aby podpisać wniosek - przypomina Katarzyna Krupicka.

Wsparcie w obsłudze przedsiębiorcy mogą uzyskać pod nr telefonów 22 290 87 02; 22 290 87 03.
Adres [email protected] jest to skrzynka, na którą klient może przesłać zapytanie ogólne lub w swojej indywidualnej sprawie. WAŻNE: Ten adres mailowy nie służy do składania wniosków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny