MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna z domownikiem a zasiłek chorobowy. Kto przyznaje, kto wypłaca?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych, przypomina ZUS.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. Dlatego osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br. (którzy odbywają obowiązkową kwarantannę), mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych.

- Będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego. Podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

  • Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl:
  • * pracownik składa oświadczenie u pracodawcy,
  • * osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy,
  • * osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS (przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS). Na stronie Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, powinna ona poinformować o tym tego, kto wypłaca świadczenie, czyli: pracodawcę, zleceniodawcę lub ZUS.

- Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe – dodaje rzeczniczka ZUS.

ZUS przypomina. Osoba, która podczas kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może w tym czasie pracować. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które w czasie kwarantanny lub izolacji (w domu) świadczą pracę zdalną na rzecz np. przychodni czy szpitala albo udzielają porad zdrowotnych w ramach telemedycyny albo pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówki i świadczą pracę w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem.

Nowe przepisy, które obowiązują od 1 kwietnia 2020 roku, zezwalają tym osobom na pracę zdalną we wskazanym zakresie bez utraty prawa do świadczeń chorobowych albo na pracę poza normalnymi godzinami pracy bez utraty prawa do zasiłku opiekuńczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny