Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żubroffka 2015. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych rusza 2 grudnia (wideo)

(dj) na podst. UM w Białymstoku
Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku, wpatrzony w symbol festiwalu Żubroffka
Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku, wpatrzony w symbol festiwalu Żubroffka Jerzy Doroszkiewicz
10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury odbędzie się już w grudniu 2015 r. w Białymstoku

Festiwal od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – Żubroffka to wydarzenie, w ramach którego spotyka się energia różnych stron świata. W tym roku, z 1672 zgłoszeń selekcjonerzy wybrali 105 filmów konkursowych, które powalczą o nagrody w siedmiu konkursach.

– Cieszy nas to, że przez 10 lat udało się wykreować markę, w postaci Festiwalu Żubroffka, która jest rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale również w Europie i na świecie, a to w przypadku wydarzeń kulturalnych nie jest proste – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Podczas festiwalu można będzie także zobaczyć wiele specjalnych projekcji produkcji krótkometrażowych z całego świata. W 2015 roku, pokazy filmów odbywać się będą w Białymstoku oraz w sąsiednich miejscowościach północno-wschodniej Polski. O nową oprawę wizualną zadbała tym razem Iza Sroka, która opracowała ją na podstawie logo autorstwa duetu Kijek/Adamski. Międzynarodowe jury oceni filmy w następujących konkursach:

Konkursy międzynarodowe:

Okno na Wschód – konkurs na najlepszy film niezależny skierowany do filmowców z krajów byłego bloku państw socjalistycznych,
Cały Ten Świat – skierowany do twórców z całego świata.

Konkursy polskie:

Amatorzy – konkurs skierowanych do twórców amatorów, którzy tworzą autorskie filmy,
Studenci – konkurs na najlepszy film studencki zrealizowany w polskich szkołach filmowych i artystycznych,
Niezależni – konkurs skierowany do twórców niezależnych, absolwentów szkół filmowych i artystycznych, tworzących autorskie kino.

Konkursy skierowane do polskich i zagranicznych twórców:

Dzieciaki – konkurs na najlepszy film dla dzieci,
Muzyczny Teledysk – konkurs na najlepszy film do utworu muzycznego, skierowany do polskich i zagranicznych twórców amatorów, niezależnych i studentów.

Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznane zostaną nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Nie zabraknie także Nagrody Publiczności czyli Nagrody Dzikiego Żubra.

Żubroffka to nie tylko filmy, ale także koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Na wielkie otwarcie festiwalu, islandzka grupa muzyczna MÚM zagra na żywo do filmu "Menschen am Sonntag", z kolei zamknięcie festiwalu oraz Galę rozdania nagród uświetni specjalny pokaz przygotowany z okazji 100-lecia kina 3D – "3D Rarities". Organizatorem Festiwalu Żubroffka jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Pełny program:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny