Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wrześniowy Zabytek Miesiąca. Zobaczcie co nim zostało i co można oglądać we wrześniu w Muzeum Podlaskim

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Grot sztandaru Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Białymstoku - jest wrześniowym zabytkiem miesiąca eksponowanym przez cały miesiąc w białostockim ratuszu
Grot sztandaru Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Białymstoku - jest wrześniowym zabytkiem miesiąca eksponowanym przez cały miesiąc w białostockim ratuszu Materiały promocyjne muzeum
Grot sztandaru Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Białymstoku - jest wrześniowym zabytkiem miesiąca. Eksponat cudem ocalał z II wojny światowej dzięki odwadze woźnego Józefa Musiała, który ukrywał go przed sowietami i Niemcami. Dziś jest on prezentowany w Muzeum Podlaskim jako symbol patriotyzmu i wierności tradycji.

W 1915 r. Towarzystwo Pomocy Szkołom Polskim otworzyło w Białymstoku dwie placówki elementarne – pierwszą przy ul. Kraszewskiego 13, drugą przy ul. Grunwaldzkiej 22. Szkoła przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczęła działalność w początku grudnia i prowadziła nauczanie w trybie dwuoddziałowym. Już w 1919 r., pod nazwą Szkoła Powszechna Nr. 2 została przeniesiona do lokali dzierżawionych przy ul. Św. Rocha 27 i 29, gdzie do dyspozycji uczniów było dziesięć sal. W 1923 r. placówkę przekształcono w siedmioklasową publiczną szkołę powszechną. W roku szkolnym 1933/34 pobierało w niej naukę 544 uczniów. Wielkim wydarzeniem w historii placówki było nadanie jej imienia marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, które miało miejsce w 1935 r., a którego następstwem było również zyskanie nowego sztandaru. Publiczna Szkoła Powszechna Nr 2 im. Marszałka E. Śmigłego-Rydza powróciła na ul. Grunwaldzką w 1937 r., do nowo wzniesionego gmachu pod numerem 49.

Zabytek miesiąca we wrześniu nawiązuje do patriotyzmu

Pierwszego września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę. Białystok został zajęty 15 września i na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, 22 września przekazany Związkowi Sowieckiemu. PSP Nr 2 została przekształcona w Dziesięcioletnią Pełną Szkołę Kolejową. W tym czasie na stanowisku woźnego został w niej zatrudniony Józef Musiał (1896–1980), do niedawna pracownik Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, weteran Wojska Polskiego – halerczyk walczący z czerwoną nawałą w 1920 r., a więc człowiek zaliczający się do grona osób szczególnie znienawidzonych przez sowietów. W tym niebezpiecznym okresie przyszło mu ukrywać nie tylko swoją przeszłość, ale także element sztandaru PSP Nr 2 – prezentowany grot. Dzięki niemu ta niezwykła pamiątka przetrwała zawieruchę wojenną i nieprzychylne pamiątkom „sanacyjnej Polski” czasy PRL.

Cykl, który przyciąga wielu odwiedzających

Cykl "Zabytek miesiąca" cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Wiele osób pojawia się w muzeum specjalnie, by właśnie ten eksponat obejrzeć.

Akcja zakłada, że przez miesiąc, w białostockim Ratuszu, prezentowany jest wyjątkowy eksponat. Na co dzień nie można oglądać go na wystawach. Dzięki akcji można nie tylko go zobaczyć, ale też poznać historię, którą opowiada.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny