Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy kwietniowy Zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim. Zobacz co można podziwiać w białostockim ratuszu i poznaj historię eksponatu

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Złoty Rzeczypospolitej Polskiej to nowy Zabytek miesiąca
Złoty Rzeczypospolitej Polskiej to nowy Zabytek miesiąca Materiały promocyjne muzeum
Zabytkiem miesiąca w kwietniu jest Złoty Rzeczypospolitej Polskiej, w setną rocznicę wprowadzenia go do obiegu, przypadającą na 29 kwietnia 1924 r. Obiekt można oglądać w białostockim ratuszu w ramach cyklu, który wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających.

W 1918 r. Polska ostatecznie zrzuciła zaborcze kajdany. Proponowano wówczas, aby to epokowe wydarzenie uczcić wprowadzeniem nowej waluty o nazwie „złoty”, głęboko osadzonej w polskiej tradycji. Trudne warunki powojenne sprawiły jednak, że projekt musiał zostać odłożony, a na walutę przejściową wybrano funkcjonującą już od dwóch lat markę polską.

Odbudowa leżącego w gruzach kraju, a zwłaszcza próba dźwignięcia zapóźnionej gospodarczo wschodniej części państwa, nie były łatwymi zadaniami. Niebawem problemem stała się hiperinflacja wymagająca podjęcia drastycznych środków sanacyjnych. Zespół ekonomistów działający pod kierownictwem Władysława Grabskiego (ówczesnego premiera i ministra skarbu) opracował plan znany dziś pod nazwą „reformy Grabskiego”.

Poprzez interwencje giełdowe ustabilizowano kurs marki polskiej. Rozpoczęto organizowanie Banku Polskiego, a 14 kwietnia 1924 r. wydano rozporządzenie o wprowadzeniu nowej waluty – złotego – dzielącego się na 100 groszy i wartego 0,290322 grama czystego złota (stanowił on równowartość franka szwajcarskiego). Jeden złoty wymieniany był za 1 800 000 marek polskich.

Zabytek miesiąca z gronem fanów

Cykl Muzeum Podlaskiego spotyka się z pozytywnym odbiorem i cieszy dużym zainteresowaniem. Dla wielu osób jest to okazja, żeby w końcu wybrać się do muzeum i zobaczyć eksponaty, które na co dzień nie są wystawiane na widok publiczny. Za sprawą akcji przez miesiąc prezentowany jest wyjątkowy eksponat. Można nie tylko go zobaczyć, ale też poznać historię, którą opowiada.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny