MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zebrane, czyli cztery dni z polską literaturą

Anna Kopeć
Na festiwalu nie zabraknie także muzycznych akcentów. Jutro o godz. 21 wystąpi Pablopavo  - jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku. Na scenie pojawi się z zespołem Ludziki.
Na festiwalu nie zabraknie także muzycznych akcentów. Jutro o godz. 21 wystąpi Pablopavo - jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku. Na scenie pojawi się z zespołem Ludziki. materiały promocyjne
Paulina Wilk, Zygmunt Miłoszewski i Jerzy Sosnowski - m.in. ci pisarze uświetnią białostocki festiwal literacki. Początek już w środę, 8 października.

Tegoroczne białostockie święto literatury charakteryzuje spory rozrzut gatunkowy. Na festiwalu Zebrane w Zmianie Klimatu pojawią się m.in. reportażyści, autorzy powieści, kryminałów.

- To nie jest przegląd tego, co w literaturze jest "naj". Tytuł sugeruje, że to raczej nasz autorski przegląd tego, co uważamy za dobre i ciekawe we współczesnej literaturze polskiej - mówi Damian Kudzinowski ze stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów, które organizuje festiwal.

Zebrane otworzy środowe spotkanie (8 października) o godz. 18 z Pauliną Wilk, autorką książki "Znaki szczególne". W czwartek, 9 października o godz. 18 pisarz i dziennikarz radiowej Trójki Jerzy Sosnowski opowie o swojej powieści "Spotkamy się w Honolulu". W piątek, 10 października o godz. 18 Katarzyna Kobylarczyk opowie o swojej reporterskiej książce o Hiszpanii "Pył z landrynek". Następnie o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie z Wacławem Radziwinowiczem - jednym z najlepszych znawców rosyjskiej rzeczywistości. W sobotę, 11 października o godz. 16 zaplanowano spotkanie z Ewą Winnicką, która jeszcze w tym miesiącu wyda książkę "Angole". Festiwal zakończy spotkanie w sobotę o godz. 18 wokół głośnego thrillera "Bezcenny" Zygmunta Miłoszewskiego.

- W tym roku dominująca jest obecność autorów urodzonych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Ich rola w literaturze jest coraz bardziej widoczna, zdobywają nagrody, a jeszcze parę lat i na stałe wejdą do kanonu literatury - mówi Kudzinowski.

Ten festiwal to nie tylko rozmowy o książkach. W czwartek, o godz. 19.30, lokalni twórcy pochylą się nad problemem wirtualnej rzeczywistości. Michał Androsiuk, Mirosław Miniszewski i Krzysztof Szubzda wezmą udział w dyskusji "Facebook: przełom w kulturze czy łamanie (kultury) kołem?"

- Coraz więcej ciekawych dyskusji, coraz większy ciężar gatunkowy pojawia się na Facebooku. Ma zadatki na to, by być wirtualnym salonem czy forum dyskusyjnym. Ale nie jest wolne też od zagrożeń, bo mocno kaleczy język, spłyca go - zauważa Damian Kudzinowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny