Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych może powstać bez przeszkód

(jsz)
482 mln zł - tyle ma kosztować budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku.
482 mln zł - tyle ma kosztować budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Archiwum
Budowa spalarni odpadów przy ul. Andersa ma już zielone światło. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji jest już prawomocna, a Komisja Europejska wyraziła zgodę na to przedsięwzięcie. Wykonawca czeka już tylko na pozwolenie na budowę.

Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych to jedna z największych miejskich inwestycji. Równocześnie wzbudza duże kontrowersje wśród mieszkańców. Przeciwne inwestycji są organizacje ekologiczne. Jak pisaliśmy, walczyły one o uchylenie decyzji środowiskowej. Takiej szansy jednak już nie ma. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił niedawno ich skargę. Ta decyzja jest ostateczna.

- Ścieżka postępowania została już wyczerpana. Oznacza to, że decyzja środowiskowa, którą mamy jest prawomocna - wyjaśnia Karol Świetlicki ze spółki Lech, która w imieniu miasta prowadzi inwestycję.

Na budowę spalarni wyraziła także zgodę Komisja Europejska. Jej decyzja była konieczna, bo inwestycja należy do tzw. dużych projektów, których wartość przekracza 50 milionów euro. Jest to równocześnie potwierdzenie przyznania dofinansowania. Fundusze unijne pokryją aż trzy czwarte kosztów całej budowy.

- Mamy już zielone światło żeby budować - mówi Karol Świetlicki.

Przetarg wygrało polsko-belgijsko-hiszpańskie konsorcjum firm z Budimexem na czele. Wiosną wykonawca złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Procedura przebiega zgodnie z planem, co oznacza, że pozwolenie powinien otrzymać w sierpniu. Wkrótce potem roboty będą mogły ruszyć.
Spalarnia będzie się znajdować na kilkuhektarowej działce przy ul. Andersa. Zakład zajmie ponad trzy hektary. Składać się ma z kilku części: hali wyładowczej, pod którą będą podjeżdżać ciężarówki z odpadami, bunkra na te śmieci, hali kotła, miejsca do oczyszczania spalin oraz hali na żużel powstały ze spalania odpadów. Ten ma być składowany na wysypisku w Hryniewiczach.

Plan jest taki, by w zakładzie spalano 120 tys. ton odpadów rocznie. Uzyskana dzięki temu energia wystarczy do ogrzania 875 domów jednorodzinnych oraz dostarczenia prądu do 16 tys. gospodarstw. Magistrat planuje ją sprzedawać, np. PGE Dystrybucja. Do spalarni mają trafiać śmieci z Białegostoku oraz dziewięciu okolicznych gmin.

Budowa ZUOK to główny element projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji bałostockiej". Inne przewidziane w nim przedsięwzięcia to rozbudowa składowiska odpadów w Hryniewiczach, gdzie przewidziano m. in. budowę magazynu odpadów niebezpiecznych oraz zamknięcie i rekultywacja istniejących pół składowych.
Inwestycja ma się zakończyć w 2015 roku.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny