Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadie Smith – Swing Time

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Zadie Smith (ur. 27 października 1975 w Londynie) jest brytyjską pisarką, autorką opowiadań i trzech powieści. Ukończyła King's College w Cambridge. Jej debiutancka powieść "Białe zęby" zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000, a następnie została zaadaptowana na mini-serial telewizyjny. Najnowsza powieść "O pięknie" - wydana w 2005 roku, została nominowana do Nagrody Bookera oraz przyniosła Zadie Smith nagrodę Orange Prize for Fiction.
Zadie Smith (ur. 27 października 1975 w Londynie) jest brytyjską pisarką, autorką opowiadań i trzech powieści. Ukończyła King's College w Cambridge. Jej debiutancka powieść "Białe zęby" zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000, a następnie została zaadaptowana na mini-serial telewizyjny. Najnowsza powieść "O pięknie" - wydana w 2005 roku, została nominowana do Nagrody Bookera oraz przyniosła Zadie Smith nagrodę Orange Prize for Fiction. Wydawnictwo Znak
Zadie Smith ma dziś 42 lata. W „Swing Time” wraca do dzieciństwa w Londynie połowy lat 80. i szalonych lat 90. XX wieku.

Zadie Smith jest powieściopisarką. Niektórzy krytycy i wydawcy sposób narracji i dobór bohaterów postanowili przyrównać do twórczości Eleny Ferrante – tajemniczej osobowości włoskiej literatury. Czy to konieczne? Każdy ma prawo do opowiadania swoich historii, a Zadie Smith doskonale wyczuwa frazę, jaką może opowiadać.

O czym zatem pisze? Dla dziewczyn i kobiet przeklinających nadmierny wpływ matek na ich życie będzie to opowieść o trudnym życiu z matką działaczką, aktywistką społeczną, intelektualistką, która chce dobierać córce nie tylko lektury, ale i znajomych.

Faceci, przynajmniej pewien ich typ, odnajdą w postaci ojca głównej bohaterki ofiarę takiej właśnie matki. Poświęcającej więcej czasu obcym niż własnej rodzinie, w końcu decydującej o zaprzestaniu seksu ze ślubnym. Książkowy ojciec w interesujący sposób próbuje walczyć o względy własnej żony, ale czy ma szansę w starciu z ideami?

Największe pole do interpretacji będą mieli medioznawcy i oczywiście czytelnicy o zacięciu socjologicznym. Główna bohaterka, jako studentka medioznawstwa, przez dekadę pracuje jako asystentka gwiazdy pop. Uczestniczy w jej ekscesach, dziwactwach, imprezuje z nią i na własny rachunek. A jednocześnie przyjaźni się z koleżanką z dzieciństwa, która robi karierę jako tancerka.

Przy okazji mamy atmosferę rozbawionego Londynu przełomu lat 80. i 90. Kluby, także gejowskie, zamierające i rodzące się subkultury młodzieżowe, przypadkowy seks. Są też podane w nienachalny sposób podziały pomiędzy narodowościami i rasami, zaś wyjazd ze świtą gwiazdy pop do Afryki będzie ciekawym doświadczeniem w postrzeganiu tej części świata przez bogatych i sławnych i przez osoby o korzeniach sięgających tego kontynentu.

Wydawca reklamuje przetłumaczony przez Tomasza Kłoszewskiego „Swing Time” jako opowieść o cenie, którą płacimy za marzenia. Czy większa płaci tancerka, czy asystentka, czy pochodzenie społeczne i wykształcenie zdeterminowały ich losy – Zadie Smith nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Ufa inteligencji swoich czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny