"Zabytek miesiąca" w Muzeum Podlaskim. Zobacz co w czerwcu można oglądać w ramach akcji w białostockim ratuszu

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje kolejny, czerwcowy Zabytek miesiąca. W Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) można oglądać wypis z Ksiąg Szlacheckich Guberni Litewsko-Wileńskiej dotyczący rodziny Dziekońskich, 1820 r., Cesarstwo Rosyjskie, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje kolejny, czerwcowy Zabytek miesiąca. W Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) można oglądać wypis z Ksiąg Szlacheckich Guberni Litewsko-Wileńskiej dotyczący rodziny Dziekońskich, 1820 r., Cesarstwo Rosyjskie, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku. R. Olkowski
Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje kolejny, czerwcowy Zabytek miesiąca. W Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) można oglądać wypis z Ksiąg Szlacheckich Guberni Litewsko-Wileńskiej dotyczący rodziny Dziekońskich, 1820 r., Cesarstwo Rosyjskie, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku.

Eksponat można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum.

Najobszerniejszą część dokumentu zajmuje wywód przodków rodziny Dziekońskich opierający się na wzmiankach źródłowych. W jego treści możemy znaleźć informacje o protoplastach rodu, którzy mieli przybyć do Polski z Anglii w połowie XV w. Zygmunt Stary nadał im tytuły oraz znaczne dobra ziemskie w okolicy Goniądza. Dokument regularnie odnosi się do akt ziemskich goniądzkich i brańskich, ale można znaleźć w nim także informacje o działalności przedstawicieli rodu na arenie krajowej. Największą karierę zrobił Antoni Dziekoński, opisany w dokumencie jako strażnik polny litewski, a od 1785 r. podskarbi nadworny litewski, odznaczony orderami Orła Białego i św. Stanisława. Ostatni passus dokumentu zawiera konkluzję, w której komisja potwierdza przynależność rodziny Dziekońskich do szlachty i informuje o wpisaniu ich do gubernialnej księgi szlachty w klasie pierwszej.

Cykl "Zabytek miesiąca" cieszy się dużym zainteresowaniem

Cykl "Zabytek miesiąca" cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Wiele osób pojawia się w muzeum specjalnie, by właśnie ten eksponat obejrzeć.

Akcja zakłada, że przez miesiąc, w białostockim Ratuszu, prezentowany jest wyjątkowy eksponat. Na co dzień nie można oglądać go na wystawach. Dzięki akcji można nie tylko go zobaczyć, ale też poznać historię, którą opowiada.

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie