Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Złota Setka Podlaskiego 2022 - Zobacz, co działo się podczas gali w operze

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wideo
od 16 lat
W piątkowy wieczór (13.10) poznaliśmy zwycięzców i laureatów Złotej Setki Podlaskiego. Wyniki rankingu, który odbywał się już dwudziesty raz, ogłosiliśmy w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zobacz, co działo się podczas gali Złotej Setki.

W piątek wieczorem w operze, pojawili się najbardziej znaczący przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. Okazją do spotkania była gala XX Złotej Setki Podlaskiego.

Jak przebiegała gala najnowszej Złotej Setki i kto odbierał nagrody w poszczególnych kategoriach, prezentujemy w galerii.

Spis treści

Przede wszystkim przychód

- Złota Setka daje wszystkim wiedzę o kondycji podlaskiego biznesu. Rok 2022 był trudny, bo wcześniej była pandemia, a potem wojna na Ukrainie. Ale, możemy już powiedzieć, że miniony rok był w podlaskiej gospodarce całkiem dobry: produkcja przemysłowa wzrosła o 30 proc., a przychody ze sprzedaży firm z pierwszej dziesiątki przekroczyły 30 mld zł - wyjaśniał Adam Jakuć, redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".

Nasz ranking na przestrzeni lat stał się swoistą marką w województwie podlaskim. Co roku przedstawiamy nasze wiodące firmy, które odnoszą sukcesy nie tylko na rynku lokalnym, ale też wiele z nich zdobywa rynek krajowy i z powodzeniem konkuruje na różnych kontynentach.

- Aby firma mogła znaleźć się w Złotej Setce Podlaskiego za 2022 rok musiała mieć obrót, który wniósł przynajmniej 132 mln zł, a w 2021 roku było to 112 milionów. Trzeba też powiedzieć, że w ciągu 20 lat Złotej Setki, przychody ze sprzedaży jakie osiągały podlaskie firmy, zostały podwojone – podkreślił Aureliusz Mikos, prezes Makroregionu Wschód Polski Press

Podstawowym kryterium, według którego oceniane są podlaskie przedsiębiorstwa jest przychód. W najnowszej edycji Złotej Setki, za 2022 rok, podium zajęły następujące firmy:

 • triumfowała Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA z Wysokiego Mazowieckiego, której przychód w 2022 roku wyniósł 9 mld 418 mln 556 tys. zł,
 • drugie miejsce (niejako tradycyjnie) zajęła Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa – 7 mld 173 mln 150 tys. zł,
 • trzecią lokatę (tym razem) zdobyła spółka BARTER SA z Białegostoku (sektor energetyczny), która 2022 rok zakończyła przychodem 2 mld 766 mln 787 tys. zł.

Czytaj również:

Ponieważ od zeszłego roku zrezygnowaliśmy z podziału przedsiębiorstw ma małe, średnie i duże, wyróżnienia otrzymała pierwsza dziesiątka firm w Złotej Setce, a są to w kolejności:

 • 4. miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica – 2 mld 259 mln zł,
 • 5. miejsce: Unibep SA w Bielsku Podlaskim (sektor budowlany) – 2 mld 258 mln zł,
 • 6. miejsce: Pronar w Narwi (m.in. produkcja maszyn rolniczych, komunalnych) – 1 mld 694 mln zł,
 • 7. miejsce: Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku – 1 mld 610 mln zł,
 • 8. miejsce: Danwood SA w Bielsku Podlaskim (produkcja domów) – 1 mld 694 mln zł,
 • 9. miejsce: Adampol SA w Białymstoku (transport, spedycja) – 1 mld 243 mln zł,
 • 10. miejsce: Glob Terminal w Białymstoku (sektor energetyczny) – 1 mld 241 mln zł.

Złota Setka to także debiut i awans

Tradycyjnie też, wyróżniliśmy dyplomami przedsiębiorstwa, które odniosły sukcesy w dodatkowych kategoriach rankingu. I tak:

 • Firmą Roku 2022 została białostocka BIALCHEM GROUP z wynikiem 115 pkt. (chodzi o najbardziej dynamiczny rozwój, a wygrywa firma z najniższą punktacją), jej przychód – 708 mln 857 tys. zł.
 • Debiut Roku 2022 wygrała białostocka spółka WGT GROUP (szeroko rozumiana branża energetyczna) – 66 miejsce w rankingu i przychód 2022 – 216 mln 336 tys. zł.
 • Awans Roku padł łupem innej białostockiej firmy ELECTRUM CONCREO (inżynieria i doradztwo techniczne), która zajęła 19. Lokatę, co w stosunku do 2021 r. oznacza awans o 32 pozycje (przychód – 630 mln 886 tys. zł).

Menedżerów dwóch

Jedyną indywidualną nagrodę Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, czyli tytuł Menedżer Roku 2022 Kapituła Rankingu przyznała JAROSŁAWOWI ANTYCHOWICZOWI, prezesowi białostockiej spółki Infinity Group (komunikacja marketingowa w sieci, technologia i systemy informatyczne wspierające biznes). Zwycięzca pokonał czworo innych menedżerów ze znanych podlaskich firm. Wyjątkowo kapituła zdecydowała się uhonorować wyróżnieniem w tej kategorii jeszcze jedną osobę - Romana Kaletę z suwalskiego Malowa.

Dodatkowo, z okazji jubileuszu Złotej Setki Kapituła Rankingu - na wniosek Jana Mikołuszki, szefa Rady Nadzorczej Unibep SA i m.in. Menedżera 2011 - wybrała Menedżera XX-lecia Złotej Setki Podlaskiego. Kandydatami do tytułu było trzynaścioro laureatów z poprzednich lat, a wygrał - bez głosu sprzeciwu - prezes Mlekovity DARIUSZ SAPIŃSKI (Menedżer Roku 2012).

Czytaj również:

Specjalne laury od "Porannego"

Ponadto, właśnie z okazji jubileuszu naszego rankingu Nagrody Specjalne Złotej Setki Podlaskiego przyznała redakcja „Kuriera Porannego”. Otrzymali je:

 • ANTONI STOLARSKI, prezes SaMASZ Sp. z o.o. - człowiek, który zbudował swoją firmę i kieruje nią od początku. Zaczynał od warsztatu samochodowego, a w przyszłym roku jego “dziecko” będzie świętować jubileusz 40 lat działalności. Nie boi się rywalizacji z największymi producentami maszyn zielonkowych, a zdobywa nowe rynki. SaMASZ ciągle się rozwija i wraz ze swoim prezesem zdobywa kolejne nagrody.
 • Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA - od lat jest największym graczem podlaskiej gospodarki, dziś o globalnym zasięgu, i zdobyła chyba wszystkie możliwe nagrody, jakie można zdobyć w tej branży.
 • Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL – za to że stworzyła kilka bardzo rozpoznawalnych marek (m.in. Milko, Łaciate, Mazurski Smak czy Maślanka Mrągowska); od lat jest numerem 2 w Złotej Setce Podlaskiego, ale wygrywała też nasz ranking
 • UNIBEP SA - największa firma budowlana w Podlaskiem i jeden z największych graczy w tej branży z siedzibą w Polsce oraz jedna z nielicznych spółek budowlanych z większościowym kapitałem polskim. Działa w różnych segmentach rynku.
 • PSS Społem Białystok – firma i marka sama w sobie, nie pozwoliła się zmieść z rynku kolejnym zmianom i kryzysom, choć wiele siostrzanych firm w całym kraju upadło. Od lat dzierży też palmę pierwszeństwa wśród PSS-ów w kraju i nie traci swojej pozycji na rynku.
 • DANWOOD SA – jeden z najbardziej liczących się na rynku europejskim dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianych „pod klucz”. Działa trochę dłużej niż istnieje Złota Setka, bo 25 lat i ciągle się rozwija. Jako jedna z niewielu firm ma własny żłobek.
 • Kuchnia Vikinga - za wsparcie udzielone domom dziecka, szpitalom, domom opieki, za wsparcie sprzętowe i żywnościowe udzielone po wybuchu wojny na Ukrainie, za wsparcie Straży Granicznej i Kombatantów, akcje edukacyjne i społeczne.

Czytaj również:

Dodajmy, że oprócz przedsiębiorców z regionu na gali XX Złotej Setki Podlaskiego 2022 w Operze i Filharmonii Podlaskiej pojawili się m.in. przedstawiciele podlaskich parlamentarzystów, władz i samorządowców.

Podczas gali XX Złotej Setki Podlaskiego były wykorzystywane „Elementy scenografii, pochodzące z wyprodukowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską spektaklu „Baron cygański” Johanna Straussa w reżyserii Marii Sartovej, autorstwa Damiana Andrzeja Styrny”.

Partnerem Strategicznym Złotej Setki Podlaskiego 2022 jest Województwo Podlaskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny