Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów do Senatu 2019 w Białymstoku i Podlaskiem. Oficjalne wyniki PKW

Marta Gawina
Nowi senatorowie z PiS: Jacek Bogucki, Mariusz Gromko i Marek Komorowski (pierwszy z prawej)
Nowi senatorowie z PiS: Jacek Bogucki, Mariusz Gromko i Marek Komorowski (pierwszy z prawej) Anatol Chomicz
Są już wyniki wyborów PKW do Senatu w woj. podlaskim i Białymstoku. Mariusz Gromko wygrał w Białymstoku, Jacek Bogucki w okręgu południowym, a Marek Komorowski w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Takie są oficjalne wyniki do Senatu w województwie podlaskim. Kandydaci PiS nie dali szans konkurentom.

To nie były łatwe wybory we wszystkich trzech okręgach. Nie było do końca pewne jak rozłożą się głosy. Ciesze się ze zwycięstwa wszystkich trzech naszych kandydatów, ale szczególnie w dwóch okręgach suwalsko-łomżyńskim i białostockim, gdzie startował pan Dobrzyński. Widać, że wyborcy mają swój rozum i nie dali się oszukać - mówi poseł Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur PiS.

To właśnie w okręgu obejmującym m.in. Białystok o głosy prawicowych wyborców walczyli aż dwóch polityków: Mariusz Gromko - oficjalny kandydat PiS i Jan Dobrzyński, który w trakcie kampanii stracił legitymację PiS. Swoją szansę w tym bratobójczym pojedynku upatrywał też kandydat KO Zbigniew Nikitorowicz, przy czym uznał, że jego głównym konkurentem jest Jan Dobrzyński. I to właśnie Dobrzyńskiego wyzwał na wyborczy pojedynek.

Wieczór wyborczy w białostockim sztabie Prawa i Sprawiedliwości 13.10.2019

Niedzielne wybory zweryfikowały kampanijną rzeczywistość. Wybory do Senatu w okręgu białostockim zdecydowanie wygrał Mariusz Gromko. Zdobył 104 694 głosy, co dało mu blisko 44 proc. poparcia.

- Bardzo dziękuję wszystkim wyborcom, tym bardziej, że nie była to łatwa kampania. Wynik, który uzyskałem to wielkie zobowiązanie do ciężkiej pracy. Mieszkańcy mogą na mnie liczyć - podkreśla Mariusz Gromko.

Drugie miejsce w kręgu nr 60 zajął Zbigniew Nikitorowicz, na którego głosowało 86582 osoby (ponad 36 proc. poparcia).

Trzeci wynik zanotowała Wanda Jankowska - 10,38 proc. poparcia. Stawkę zamyka Jan Dobrzyński, na którego głosowało 22435 osoby (9,41 proc.).

PiS nie miał też łatwej kampanii w okręgu łomżyńsko-mazurskim. Na dwa tygodnie przed wyborami zmarł kandydat tej partii Kornel Morawiecki. W ostatnim możliwym momencie zastąpił go radny sejmiku Marek Komorowski. I wybory wygrał, zdobywając 111737 głosów, czyli ponad 58 proc. poparcia.

- To była bardzo trudna dla mnie kampania. Wiadomo w jakich okolicznościach przystąpiłem do wyborów. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaufanie - mówi Marek Komorowski.

Drugi wynik w okręgu nr 59 uzyskał kandydat PSL Zenon Białobrzeski - 30,66 proc. poparcia, a trzeci był Janusz Wasilewski kandydat Kukiz'15 - 11,17 proc.

Bardziej zacięta walka toczyła się w okręgu bielsko-siemiatyckim. Tutaj też wygrał kandydat PiS poseł Jacek Bogucki, zdobywając 48257 głosów, czyli ponad 56 proc. poparcia. Drugi wynik uzyskał kandydat KO Igor Łukaszuk, na którego zagłosowało 32059 wyborców (ponad 37 proc. poparcia).

Trzeci wynik należy do kandydatki Samoobrony Aldony Skirgiełło. Poparło ją 5048 wyborców.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 w woj. podlaskim

52.0%
21.0%
9.3%
9.1%
7.0%
1.5%

Zobacz też:

Wyniki wyborów do parlamentu 2019. Oto nowi podlascy posłowie

Wyniki wyborów 2019 do Sejmu w woj. podlaskim. Oto nowi posł...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny