Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy mówią Zwierzyniec. Poznaj historię parku im. Konstytucji 3 Maja

Tomasz Mikulicz
Park dzisiaj.
Park dzisiaj. Fot. Bogusław F. Skok
Pomiędzy ulicami: 11 Listopada, Podleśną i Zwierzyniecką rozciąga się park, który wszyscy nazywają Zwierzyńcem. Od niedawna nosi on jednak nazwę Park im. Konstytucji 3 Maja...
Park dzisiaj.
Park dzisiaj. Fot. Bogusław F. Skok

Park dzisiaj.
(fot. Fot. Bogusław F. Skok)

Ten park to część Lasu Zwierzynieckiego, rozciągającego się dalej w stronę ulicy Ciołkowskiego. Kiedyś należał do terenów zielonych wokół Pałacu Branickich. W XVIII wieku był tam zwierzyniec jeleni, w którym urządzano nawet dworskie polowania.

"Rozkoszny" kurort

- Przez cały XIX wiek zwierzyniec podupadał. Nadzieje na poprawę pojawiły się dopiero w 1907 roku - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Wtedy w miejscu, gdzie dziś stoi Dom Małego Dziecka im. dr Ireny Białówny, wyrósł letni kurort "Rozkosz". W jego skład wchodziło 16 drewnianych, stylowych domków. Było mnóstwo altanek, bufetów, działał teatr. Latem kursował tu nawet tramwaj konny.

- Było to takie miejsce, gdzie można się było dobrze zabawić. Chętnie zaglądali tu odwiedzający nasze miasto goście. W 1930 roku władze zlikwidowały jednak kurort. Powstała tu szkoła - opowiada Lechowski.

Las zmienił się w park...

W 1919 roku, na fali zadowolenia z odzyskania niepodległości, część Lasu Zwierzynieckiego nazwano Parkiem im. Konstytucji 3 Maja. Obejmował on obszar między ulicą Wołodyjowskiego, Podleśną i Zwierzyniecką (był trochę większy niż dziś). Niedaleko tej ostatniej powstał cmentarz wojskowy. W 1924 roku wytyczono aleję 11 Listopada, w 1926 otwarto boisko sportowe (późniejszy Stadion Miejski). Po 1930 roku wytyczono więcej alejek i uporządkowano zieleń. Wtedy też ustawiono tu pomnik żołnierzy 42. Pułku Piechoty.

Po II wojnie światowej władze komunistyczne dążyły do tego, by białostoczanie zapomnieli o nazwie kojarzonej z Polską szlachecką. Funkcjonowała tylko jedna nazwa: Zwierzyniec. W kwietniu tego roku rada miasta zdecydowała, że powróci ta sprzed wojny. Była to inicjatywa grupy radnych pod wodzą Filipa Tagila.

- Nie zależało mi na tym, żeby ludzi do czegoś zmuszać. Chodziło raczej o podkreślenie pamięci o naszej historii - komentuje radny.

Z takiego podejścia cieszy się Adam Dobroński, białostocki historyk. - Może więcej osób dowie się przy tej okazji o istnieniu odsłoniętego dwa lata temu trójkątnego pomnika Konstytucji 3 Maja. Ważne też, byśmy nie zapominali o cmentarzu wojskowym - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny