Constantin C. Axinte (1897-1984), znany w Rumunii pod pseudonimem Costică Acsinte, którym sygnował wiele swoich fotografii, po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się na ochotnika jako fotograf wojenny. Należał do sekcji fotograficznej 1 Eskadry Lotnictwa. W 1930 roku otworzył studio fotograficzne Foto Splendid Acsinte w mieście Slobozia. Do 1950 roku używał szklanych klisz (zwłaszcza AGFA), a następnie błon ciętych i filmu 35 mm i 120 mm. W 1960 roku przeszedł na emeryturę i wkrótce potem jego studio zostało zburzone. Costică Acsinte nie przestał jednak fotografować, głównie okolic Slobozii i wsi Grivița, przemieszczając się często na rowerze.
Pozostawił po sobie około 5.000 negatywów fotograficznych na szklanych kliszach, znacznie mniejszą liczbę błon ciętych i nieznaną liczbę odbitek fotograficznych, znajdujących się u rodzin osób, które sfotografował. Większość odbitek jest opatrzona na odwrocie pieczęcią studia Foto Splendid Acsinte.
Zbiór zdjęć, które można będzie zobaczyć na wystawie, przedstawia codzienne życie w Rumunii – pracę oraz sposób spędzania wolnego czasu i rozrywki Rumunów w latach 1930-1950.
Wystawa w foyer kina Forum czynna będzie do 12 września.
Cezar Popescu – były prawnik, założyciel organizacji pozarządowej, która zajmuje się głównie projektami digitalizacyjnymi – kolekcja zdjęć Costicy Acsinte to najbardziej z nich znany. Pracuje jako asystent parlamentarzysty w rodzinnym mieście Slobozia. Drukarz i fotograf z zamiłowania.
W kinie Forum można było też zobaczyć projekcję filmu "Manasses" z muzyką na żywo Danaga.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?