WORD Białystok: Przemysław Sarosiek składa zawiadomienie do...

  WORD Białystok: Przemysław Sarosiek składa zawiadomienie do prokuratury i CBA. Pokazał też film, jak Michał Freino wjechał w bramę [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Matys

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Ośrodka. Chodzi o zakup z tzw. wolnej ręki 10 używanych toyot yaris, na które wydano 399 tys. zł.
  Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD-u Białystok, pokazał film, na którym Michał Freino wjechał w bramę WORD-u
  1/19
  przejdź do galerii

  Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD-u Białystok, pokazał film, na którym Michał Freino wjechał w bramę WORD-u ©WORD Białystok

  Zobacz galerię
  Przemysław Sarosiek kieruje białostockim WORD-em od 17 stycznia br., a sprawa dotyczy czasów, gdy dyrektorem był jego poprzednik Michał Freino.

  Czytaj też: Przemysław Sarosiek nowym dyrektorem WORD w Białymstoku. Zastąpił Macieja Kudryckiego

  - Dzisiaj złożyłem zawiadomienie o możliwości przestępstwa.
  9 lipca 2015 roku WORD Białystok kupił 10 używanych yarisów (rocznych, w białostockim salonie Toyoty - red.) za 399 tys. zł, bez zastosowania procedury zamówień publicznych, czyli bez przetargu. Potwierdzeniem faktu, że procedura była sprzeczna z prawem jest protokół biura kontroli finansów z 2016 roku oraz trzy opinie prawników z Departamentu Prawnego Urzędu Marszałkowskiego - informuje dyrektor Sarosiek i dodaje: - Do zakupu używanych yarisów, przez cztery lata WORD wynajmował 12 nowych aut tego modelu za 2 556 zł netto. Dla Ośrodka była to umowa bardzo korzystna.

  Mimo to, ówczesny szef WORD-u miał zdecydować, że umowa nie będzie kontynuowana. A zamiast tego WORD kupi auta używane, właśnie za 399 tys. zł. Jak dodaje Przemysław Sarosiek, ówczesne władze województwa miały świadomość tej sytuacji.

  Czytaj także: Maciej Biernacki idzie na bruk. Nie jest już zastępcą szefa WORD-u

  - Potwierdza to dekretacja i pismo marszałka Jerzego Leszczyńskiego (PSL) do dyrektora Michała Freino (PSL). W 2011 roku gdy wybierano najmodawcę toyot yaris zgłosiły się bodaj cztery firmy wynajmujące auta. W 2015 roku, gdy zapadła decyzja o zakupie aut używanych do żadnej z nich WORD Białystok nie skierował pytania ofertowego. Co więcej, władze Ośrodka nie pytały żadnej inne firmy o możliwość wynajmu - wyjaśnia obecny dyrektor białostockiego WORD i dodaje, że właśnie dlatego skierował sprawę do prokuratury i do CBA.

  Przemysław Sarosiek pokazał też film z wypadku, który zdarzył się 21 stycznia 2018 r. Widać na nim jak służbowy yaris uderza podczas wyjazdu w zamkniętą bramę WORD-u.

  Zobacz też: Dyrektor WORD w Białymstoku, Przemysław Sarosiek, stracił kiedyś prawo jazdy za łamanie przepisów

  - Odnalazłem notatkę służbową, w której ówczesny pan dyrektor tłumaczy, że w związku z opadami śniegu i gołoledzią uszkodził auto służbowe wjeżdżając na teren WORD. Zatem nie wiem dlaczego na filmie widać zderzenie z bramą od środka, od strony wyjazdu - pyta dyrektor Sarosiek. - Nie wiem, jak to jest możliwe, że kierowca rajdowy z takim doświadczeniem (Michał Frejno startuje w amatorskich rajdach tzw. KJS - red.) i instruktor bezpiecznej jazdy doprowdził do zderzenia z bramą w takich okolicznościach.

  Podkreśla też, że nie wie, dlaczego w ewidencji brak jest jakiegokolwiek wpisu, że auto służbowe było wtedy używane oraz dlaczego nie wewzwano policji, która zbadałaby trzeźwość kierowcy. - Wiem natomiast, że tego dnia (a są zdjęcia w internecie) pan Freino był w Bielsku Podlaskim na spotkaniu noworocznym u burmistrza - twierdzi Przemysław Sarosiek.

  Naprawa uszkodzonego yarisa (przód, lampa i zderzak) i bramy kosztowała w sumie 9 tys. zł. jej koszty pokryła polisa ubezpieczeniowa WORD. I ta sprawa również trafiła do Prokuratury Rejonowej Białystok - Północ oraz do CBA.

  Zobacz także: Nowy dyrektor WORD w Białymstoku stracił stanowisko. Wyszło na jaw, że był skazany. Maciej Kudrycki złożył rezygnację po artykule Porannego

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (54)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (54) forum.poranny.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY