MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany dla kredytobiorców w Prawie Bankowym. Będą zwroty kosztów poniesionych za czas „przed wpisem do hipoteki”

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Będą zwroty pieniędzy dla kredytobiorców? Nadchodzą korzystne zmiany w Prawie Bankowym. Za co bank odda ci pieniądze?
Będą zwroty pieniędzy dla kredytobiorców? Nadchodzą korzystne zmiany w Prawie Bankowym. Za co bank odda ci pieniądze? 123rf.com
Bank ma zwracać pobrane przed wpisem do hipoteki opłaty - zaproponowało to w projekcie Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziś jest tak, że bank pobiera opłaty i prowizje przed wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej. To dodatkowo obciąża konsumentów, których kredyty na własne mieszkanie lub dom i tak są już bardzo drogie. Projekt został złożony w poniedziałek 14 marca, a prace nad zmianą ustawy są planowane na II kwartał br.

Ważne zmiany w Prawie Bankowym. Nowe zasady korzystne dla kredytobiorców

Proponowane zmiany Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy tym, że pobierane przez bank opłaty mają charakter asekuracyjny.

W ocenie banków takie działanie jest uzasadniane faktem, że do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej, ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu – czytamy w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo Bankowe

Jak czytamy dalej w informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie: „W niemal każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładane przez banki zdarzenie, które miało uzasadniać pobranie opłaty o charakterze nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego, nie zachodzi”.

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości sugeruje, aby poniesione koszty były zwrócone kredytobiorcom lub zaliczone na poczet spłat kredytu, po dokonaniu wpisu hipoteki.

Posiadasz kredyt hipoteczny? Oblicz wysokość swojej raty po podniesieniu

UOKiK udostępnił kalkulator, który ułatwi obliczenie raty kredytu po podniesieniu stóp procentowych. Chociaż trudno ominąć wzrost rat, dobrze wiedzieć, na co należy się przygotować.

Drogi kredyt hipoteczny, coraz wyższe raty. Jak sobie poradzić ze spłatą?

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, a obciąża cię kredyt hipoteczny, możesz skorzystać z działającego od dwóch lat Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest to forma pomocy dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Drugą opcją są negocjacje z bankiem np. w sprawie wydłużenia okresu spłaty.

Niezawodny sprzęt w najlepszych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny