Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty komiksowe: Międzypokoleniowe konfrontacje słowo-obraz. Koszulki z komiksami i regionalizmami trafią do mieszkańców Wasilkowa

EB
Wideo
od 16 lat
W wasilkowskiej bibliotece odbyły się warsztaty komiksowe, w ramach projektu „Międzypokoleniowe konfrontacje słowo-obraz”. Poprowadził je znany ilustrator, rysownik, malarz, karykaturzysta – Szymon Teluk. Prace trafią na koszulki, a te – do mieszkańców miasta

W wasilkowskiej bibliotece odbyły się warsztaty komiksowe, w ramach projektu „Międzypokoleniowe konfrontacje słowo-obraz”. Poprowadził je znany ilustrator, rysownik, malarz, karykaturzysta – Szymon Teluk. Prace trafią na koszulki, a te – do mieszkańców miasta

To nie były takie zwykłe warsztaty, przepletliśmy je podlaskimi regionalizmami - mówił Szymon Teluk, rysownik z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Artysta w Bibliotece Publicznej w Wasilkowie przeprowadził warsztaty komiksowe. W ich trakcie okazało się, że aby stworzyć dobry komiks niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu elementów składowych, środków wyrazu oraz zasady ich stosowania w historyjkach obrazkowych.

Niezwykle ważne w tworzeniu całości są:

  • stany psychofizyczne bohaterów,
  • niuanse kinetyczne,
  • „dymki” charakterystyczne dla tego rodzaju literatury.

Jak podkreślał artysta, tematem przewodnim warsztatów były regionalizmy, które bibliotekarze zebrali od czytelników i seniorów z Wasilkowa. I właśnie dzięki temu w pracach uczestników pojawiły się takie słowa jak:

  • ołatki,
  • batarejka,
  • czy bułka chleba.

Mieszkańcy dostaną koszulki

Efekty tej pracy nie pójdą na marne. Komiksy zostaną wydrukowane na koszulkach, które zostaną przekazane mieszkańcom.

Warsztaty odbyły się dzięki partnerstwu w ramach programu Dom Kultury Plus Partnerstwa Lokalne, do którego należy między innymi Biblioteka Publiczna w Wasilkowie, będąca organizatorem wydarzenia.

Szymon Teluk od 2012 r. jest wykładowcą Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu, w którym prowadzi pracownię komiksu i autorski kurs o ww. tematyce. Jest też twórcą działającego w całym kraju projektu pt. „Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury”, popularyzującego komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. Od 2011 r. jest pracownikem Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny