Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się koncert prawykonań "Supraskich Kantyków"

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentował publiczności "Kantyki Supraskie". W piątkowy wieczór w gmachu Opery można było usłyszeć również ICHTHYS, nową kompozycję Pawła Łukaszewskiego.

Wyjątkowe "Supraskie Kantyki" w wykonaniu Artystów Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej zabrzmiały w piątkowy wieczór (1 grudnia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert prawykonań połączony był z promocją albumu płytowego pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jedne z nielicznych na świecie

„Kantyki Supraskie” to 49 utworów muzycznych napisanych na 6 głosów męskich. Powstały, w wówczas unickim Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu, najprawdopodobniej w latach 1667-1693 r. To jeden z nielicznych tak obszernych cerkiewnych zbiorów utworów koncertowych tej doby na świecie.

Artyści Chóru OiFP od 2021 roku pracowali nad nagraniami, a ostatni raz prezentowali je w Supraślu podczas koncertu inaugurującego sierpniowy festiwal Metastasio bez granic. W kwietniu 2023 "Supraskie Kantyki" otrzymały Nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

Podczas piątkowego koncertu zabrzmiał również ICHTHYS na chór mieszany i akordeon. Nowa kompozycja prof. Pawła Łukaszewskiego jest ekumeniczną modlitwą o jedność chrześcijan. Tytuł w języku starogreckim znaczy „ryba” i jest akrostychem – słowem utworzonym z pierwszych liter wyrazów:

  • ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs) – Jezus
  • ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós) – Chrystus
  • ΘΕΟΥ (Theoû) – Boga
  • ΥΙΟΣ (Hyiós) – Syn
  • ΣΩΤΗΡ (Sōtér) – Zbawiciel

Tekst kompozycji w języku łacińskim, autorstwa Pawła Łukaszewskiego jest quasi-litanią i obejmuje 16 wyznań chrześcijańskich, które wyłoniły się na przestrzeni kilkuset lat.

Artystom OiFP towarzyszył wirtuoz akordeonu Maciej Frąckiewicz.

Maciej Frąckiewicz

Zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012), a także laureat Paszportu Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania” (2013).

Artysta zdobył nagrody w wielu międzynarodowych konkursach akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii, m.in. nagrodę główną oraz nagrodę publiczności Deutscher Musikwettbewerb (Bonn, 2018), jak też Folkwang Preis (Essen, 2017), GWK-Förderpreise für Musik (Münster, 2015) oraz II nagrodę Internationaler Ak-kordeonwettbewerb (Klingenthal, 2008).

Maciej Frąckiewicz ma w swoim dorobku ponad 90 prawykonań – większość tych utworów była także jemu dedykowana. W listopadzie 2016 nagrał Under the Sign of Scor-pio Gubajduliny, a w styczniu 2018 wziął udział w prawykonaniu Koncertu akordeonowego Pendereckiego, który zarejestrował w grudniu 2018 pod batutą kompozytora z Polską Or-kiestrą Sinfonia Iuventus, nagranie otrzymało Fryderyka 2021. Do tej pory nagrał 6 autor-skich płyt (nominowane do Fryderyka oraz do Opus Klassik), na ponad 10 płytach pojawił się gościnnie.

Zobacz też:

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny