Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W mieście odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy białostockiego getta. Przechodnie znajdą je przy ul. Malmeda i ul. Jurowieckiej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dawid Gromadzki/UM Białystok
Chcąc upamiętnić tragiczne wydarzenia i uczcić pamięć ich ofiar, w Białymstoku odsłonięto pamiątkowe tablice. Umieszczono je w miejscach w których znajdowały się dwie główne bramy Białostockiego Getta – przy ul. Malmeda oraz ul. Jurowieckiej.

W środowy wieczór (26 lipca) w dwóch miejscach w Białymstoku, przy ul. Malmeda (skrzyżowanie z ul. Lipową) i ul. Jurowieckiej (skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza) odsłonięto tablice upamiętniające główne bramy białostockiego getta.

- Czerwiec i lipiec 1941 roku to jedne z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. To wtedy rozpoczęła się zagłada białostockich Żydów, którzy przez setki lat tworzyli Białystok. Na początku spalono Synagogę, a później utworzono getto, w którym stłoczonych zostało ok. 40 tys. Żydów - opowiada Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Myślę, że warto, by w przestrzeni publicznej pojawiły się takie pamiątkowe tablice. To z jednej story pamięć o tych, którzy walczyli o swoją godność i w tym getcie zginęli. Z drugiej strony trzeba przypominać białostoczanom o historii ich miasta.

Białostockie getto zostało utworzone przez niemieckich okupantów 26 lipca 1941 roku. Na obszarze wyznaczonym mniej więcej przez dzisiejsze ulice Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską zamknięto ok. 40 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej. Zamknięci w getcie ludzie byli zmuszani przede wszystkim do pracy na rzeczy władz okupacyjnych.

W 1943 roku Niemcy postanowili zlikwidować getto. Podczas akcji likwidacyjnej, w dniach 15-16 sierpnia wybuchło powstanie, które zostało brutalnie stłumione. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali wywiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Szacuje się, że z 40 tysięcy osób przeżyło niecałe 300.

Środowe wydarzenie stanowiło część obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim, które w połowie czerwca rozpoczął Festiwal Zachor.

Oficjalne uroczystości rocznicowe odbędą się 16 sierpnia na Placu Mordechaja Tenenbauma. Głównym obchodom towarzyszyć też będzie odsłonięcie tzw. kamieni pamięci poświęconych rodzinie Samuela Pisara – ocalałego z zagłady getta i obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Kamienie znajdą się na chodniku przy kamienicy, gdzie Pisar się urodził.

Tego dnia, wieczorem na Rynku Kościuszki można będzie obejrzeć plenerowy spektakl „Skrzypek na dachu” Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Zobacz też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny