Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku powstał nowy mural. Malowidło upamiętnia Powstanie w Getcie Białostockim

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku pojawił się nowy mural. Ścienne malowidło o nazwie "Nadzieja" powstało z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim.

Szlak białostockich murali już niedługo oficjalnie wzbogaci się o nowe dzieło. Mural "Nadzieja", który powstał na budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Żabiej, jest poświęcony 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim. Miejsce to nie jest przypadkowe. To właśnie w tych okolicach toczyły się walki powstańcze. Znajduje się tu pomnik Bohaterów Getta.

Na malowidle możemy zobaczyć m.in. menorę, czyli siedmioramienną lampę oliwną, stanowiącą najważniejszy wizualny symbol judaizmu. Jest też wycięty w jidysz tekst - „Niech nadejdzie wybawienie”.

- Zaczerpnęłam go ze znanej pieśni „Zol szojn kumen di geule”. Autorem słów jest poeta Szmerke Kaczergiński, uczestnik życia kulturalnego w przedwojennym Wilnie i ruchu oporu w getcie wileńskim, autor antologii pieśni z getta wileńskiego i partyzantki - mówi Monika Krajewska, autorka wycinanki, która stanowi projekt muralu.

Na muralu pojawiły się także ptaki, w tradycji żydowskiej symbol duszy ludzkiej.

- Obrazu ulatujących ptaków użyłam jako metafory nadziei człowieka na wyzwolenie z opresji - zdradza Monika Krajewska.

Monika Krajewska to artystka i edukatorka. Jest autorką albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich i publikacji o symbolice płaskorzeźb na macewach. Tworzy wycinanki i kolaże inspirowane dawną żydowską wycinanką, symbolami i tekstami judaizmu. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską przez pryzmat sztuki. Jej prace – fotogramy, frotaże i wycinanki – były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą.

Wykonaniem muralu zajął się Dariusz Paczkowski, aktywista, działacz społeczny i twórcą murali. Prowadzi warsztaty edukacyjno-artystyczne z różnorodnymi grupami. Jest autorem i współautorem wielu murali o tematyce żydowskiej. Jego prace znalazły się na ekspozycjach stałych w: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie, Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, prezentowane były także m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Galerii Bielskiej BWA. Jest autorem licznych okładek płyt, książek i innych wydawnictw.

Mural zostanie oficjalnie odsłonięty 9 sierpnia o godzinie 18.00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie performatywne wykonanie podlaskiej poezji jiddish na głos, akordeon i elektronikę przez Alicję i Rafała Grabowskich „Mor-is”.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny