Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obywatele RP powiadamiają prokuraturę o popełnieniu przestępstwa (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2019
IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2019 Wojciech Wojtkielewicz
Nawoływanie do nienawiści, publiczne znieważenie z powodu pochodzenia narodowego czy wyznania. To zarzucają Obywatele RP organizatorom V Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o szokującą zapowiedź wydarzenia na Facebooku. Dlatego o sprawie powiadomili Prokuraturę Rejonową Praga Północ w Warszawie. - Jeśli marsz nie zostanie rozwiązany, w sposób czynny zaprotestujemy przeciwko niemu w Hajnówce - zapowiada Igor Isajew z Obywateli RP. Tyle, że do hajnowskiego urzędu nie wpłynął żaden wniosek o proteście.

Prawo europejskie i polskie wyraźnie stwierdza, że wolność słowa i zgromadzeń nie przysługuje w sytuacji, gdy wykorzystywana jest do głoszenia nienawiści i inspirowania do przemocy - pisze w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji Igor Isajew przedstawiciel Obywateli RP.

Chodzi o oficjalną zapowiedź V Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Facebooku, który odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 13. Marsz gloryfikuje m.in. postać kapitana Romualda Rajsa ps. Bury. Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku oddziały kpt. Rajsa spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego (m.in.: Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Końcowizna). Od kul lub w płomieniach zginęło 79 osób, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze.

Opis wydarzenia jest wręcz szokujący.

" Hajnówka (podlaskie) - miasto położone na wschodnich obrzeżach naszego kraju. Ale czy na pewno? Administracyjnie owszem, lecz mentalnie...jest to jedyne miasto w Polsce, w którym do dzisiaj szarga się dobre imię żołnierzy podziemia niepodległościowego" - czytamy w oficjalnej zapowiedzi marszu na Facebooku.

" (...) Wszystko ma swój początek i koniec. Dlatego teraz przyszedł czas na nas - ludzi zdeterminowanych, którzy chcą obalić ostatni bastion komuny w Polsce. Sukcesywnie, krok po kroku. Aby zburzyć ten beton potrzebny jest każdy z Was" - nawołują organizatorzy Marszu.

V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szokujący apel na Facebooku. Prowokacja i nawoływania do nienawiści

Wpisem są oburzeni Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki, a także Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO i Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur PiS.
- Ten apel to czysty nacjonalizm. To brudna ideologia w najczystszym wydaniu. Mamy do czynienia ze szczuciem i nienawiścią pod adresem obywateli miasta. To atak na Hajnówkę. To mowa nienawiści. Uważam, że ta odezwa wyczerpuje znamiona nawoływania do przestępstwa z nienawiści. To nie jest już marsz ku czci żołnierzy wyklętych a przeciwko Hajnówce i jej mieszkańcom - komentował na naszych łamach Robert Tyszkiewicz.

Czytaj też: Marsz Żołnierzy Wyklętych. Sąd znów pozwolił maszerować narodowcom w Hajnówce

- Tego typu wyzwania nie służą łagodzeniu sporu wokół marszu żołnierzy wyklętych. Są to bardzo radykalne poglądy - mówił z kolei Dariusz Piontkowski.

Teraz głos zabrali Obywatele RP. Według nich treść opisu marszu wskazuje, że "jest prawdopodobne popełnianie przestępstw z nienawiści przez organizatorów i uczestników marszu 23 lutego 2020 roku w Hajnówce".

- W zaproszeniu znieważani byli mieszkańcy Hajnówki jako „bastion komuny”, przypisywane były im negatywne cechy (brak patriotyzmu) z powodu ich przynależności narodowościowej i etnicznej („właśnie tam wielu mieszkańców nazywa siebie Rusinami”). Wpis kończył się apelem, który można potraktować jako groźbę: „teraz przyszedł czas na nas — ludzi zdeterminowanych, którzy chcą obalić ostatni bastion komuny w Polsce” - pisze w oświadczeniu Igor Isajew.

- Jako organizatorzy nie mamy zamiaru reagować na wyimaginowane przez członków Obywateli RP "sianie nienawiści i nawoływanie do popełnienia przestępstwa". Dla mnie jest to po prostu śmieszne - komentuje Barbara Poleszuk, główna organizatorka marszu.

Dlatego ruch protestuje przeciwko pochodowi. Żąda od władz Hajnówki jego delegalizacji.

Czytaj też: Hajnówka: I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27.02.2016 (zdjęcia, wideo)

- Nie podjąłem decyzji o zakazie marszu, bo w sensie prawnym nic się nie zmieniło. Mój zakaz byłby prawdopodobnie nieskuteczny. Tak jak było w ubiegłych latach prawdopodobnie uchyliłby go sąd - tłumaczy swoją decyzję Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.

Obywatele RP zapowiadają, że jeśli "marsz nie zostanie rozwiązany, w sposób czynny zaprotestują przeciwko niemu w Hajnówce".
- Nie wpłynął żaden wniosek do Urzędu Miasta - mówi Jarosław Grygoruk, sekretarz miasta Hajnówka.

W niedzielę w kontrze do marszu jest organizowanie spotkanie tych, którzy chcą się pomodlić za ofiary Romualda Rajsa "Burego". Odbędzie się ono o godz. 12 przy pomniku ofiar wojen i represji na Skwerze Dymitra Wasilewskiego. Wcześniej zaplanowano nabożeństwo w cerkwi.

W piątek w Hajnówce odbędzie się nadzwyczajna sesja w sprawie marszu. Radni przyjmą stanowisko potępiający marsz i zaapelują o zmianę ustawy o zgromadzeniu, która w przyszłości uniemożliwiłaby organizację.

- O złym ustosunkowaniu części mieszkańców i władz do polskiego patriotyzmu wspominaliśmy już nie raz, ale nie wzięło się to z niczego. Przypominam, że to na naszych terenach koncert upamiętniający "Inkę" był uważany za konfliktogenny. Również odsłonięcie tablicy poświęconej "Łupaszce" nie obyło się bez ataków. To wtedy w Hajnówce zostały wywieszone plakaty informujące, że "Kościół katolicki czci mordercę prawosławnych". To w Hajnówce ludzie karani są za okrzyki "Precz z komuną", a ja jako organizator jestem na każdym kroku obrażana - mówi Barbara Poleszuk. - My ze swojej strony za każdym razem zaznaczamy, że nie chcemy dzielić społeczeństwa, a jedynie upamiętnić antykomunistyczne podziemie w związku z ustanowionym świętem państwowym. To my mówimy o prawosławnych żołnierzach w oddziałach partyzantki i przypominamy, że znajdowali się w nich również Białorusini. To co dzieje się w związku z marszem, to wykorzystywanie historii do politycznych rozgrywek na co się nigdy nie będziemy zgadzać!

Czytaj też: III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Policja użyła siły (zdjęcia, wideo)

Zobacz też: Marsz nacjonalistów w Hajnówce i sprzeciw mieszkańców. Zatrzymano 6 kontrmanifestantów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny