MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UwB. Kończą się prace przy hali pedagogiki

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
20,5 mln zł - taki jest koszt budowy auli
20,5 mln zł - taki jest koszt budowy auli Archiwum
Po wielomiesięcznych opóźnieniach, budowa nowoczesnej hali na wydziale pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku dobiega końca. Za kilka tygodni powinny rozpocząć się procedury związane z oddaniem obiektu do użytku. Sprawę pieniędzy rozstrzyga sąd.

Chodzi o kary finansowe, które Uniwersytet w Białymstoku chce wyegzekwować od wykonawcy inwestycji za tak znaczne opóźnienia. Aula miała bowiem być oddana do użytku w październiku ubiegłego roku. Przedstawiciele uczelni nie chcą jednak zdradzać jakiej sumy domagają się od firmy zajmującej się inwestycją.

- Mogę jedynie powiedzieć, że są to kwoty znaczne. Wykonawca się z nimi nie zgadza, dlatego zasadność ich naliczenia i wysokość oceni sąd, który może karę miarkować, to znaczy zmniejszyć ją lub zwiększyć w stosunku do tego, co postuluje uczelnia - wyjaśnia Katarzyna Dziedzik z UwB.

Przyznaje, że proces sądowy trwać może jeszcze kilka miesięcy. Podkreśla jednocześnie, że budowa hali na wydziale pedagogiki przy ul. Świerkowej jest już na finiszu. Z końcem maja firma zgłosiła budowę do odbioru. Aktualnie trwają jeszcze ostatnie prace dostosowawcze i drobne poprawki wskazane przez uczelnię po oględzinach inwestycji.

- Mają zakończyć się w najbliższych tygodniach i będziemy mogli rozpocząć procedury związane z oddaniem auli do użytku, czyli sprawdzenie przez odpowiednie służby, takie jak straż pożarna czy inspekcja sanitarna. Chcemy, by zajęcia mogły się tu zacząć wraz z nowym rokiem akademickim - wymienia Katarzyna Dziedzik.
Nowa aula została połączona przeszklonym łącznikiem z siedzibą wydziału pedagogiki. Będzie to nowoczesny, trzykondygnacyjny obiekt łączący wiele funkcji: sala na 450 osób będzie w razie potrzeby dzielona ściankami mobilnymi na dwie mniejsze aule, na 150 oraz na 300 miejsc. Amfiteatralny układ krzeseł, reżyserka i trzy kabiny tłumaczy zapewnią dobre zaplecze konferencyjne. W auli będzie można organizować nie tylko wydarzenia naukowe, ale także na przykład koncerty.

- Oprócz tego w budynku będą m.in. pracownie: teatralna, plastyczna i muzyczna. Jest winda, miejsce na bufet i szatnię - dodaje Katarzyna Dziedzik.

Łączna powierzchnia budynku to blisko 2750 mkw. Zagospodarowany został również teren wokół obiektu: parkingi, usytuowane wśród zieleni elementy małej architektury na świeżym powietrzu. To amfiteatr z niewielką altanką, z których studenci będą mogli korzystać na co dzień.

Budowa auli rozpoczęła się w 2010 roku.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny